Władimir Baum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władimir Baum
Владимир Баум
Data i miejsce urodzenia 6 sierpnia 1922
Koryciski, województwo białostockie
Data i miejsce śmierci 14 marca 2018
Grodno
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonej Gwiazdy Order Znak Honoru Medal za Zwycięstwo nad Japonią

Władimir Aleksandrowicz Baum (ros. Владимир Александрович Баум, ur. 6 sierpnia 1922 w Koryciskach w województwie białostockim, zm. 14 marca 2018 w Grodnie) – był przewodniczącym kołchozu w rejonie iwiejskim i Bohaterem Pracy Socjalistycznej (1966).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Skończył gimnazjum techniczne w Białymstoku, po czym starał się o przyjęcie do szkoły lotniczej w Bydgoszczy, jednak jako prawosławny nie został przyjęty. Podczas II wojny światowej przebywał na okupowanym terytorium Polski, przez pewien czas był więziony w obozie koncentracyjnym w Prusach Wschodnich. 20 lutego 1945 został powołany do służby w Armii Czerwonej i skierowany na front, brał udział w walkach na 3 Froncie Białoruskim, w tym w szturmie Królewca, później na Froncie Zabajkalskim walczył w wojnie z Japonią jako pomocnik dowóca plutonu 277 pułku piechoty 91 Gwardyjskiej Dywizji Piechoty w stopniu młodszego sierżanta. Po demobilizacji, od 1950 pracował jako robotnik, mechanik i przewodniczący komitetu fabrycznego kombinatu materiałów budowlanych w Grodnie. W 1954 został skierowany do pracy we wsi Żyli w rejonie iwiejskim, gdzie kierował miejscowym kołchozem. Ukończył Grodzieński Państwowy Uniwersytet Agrarny, w 1961 został dyrektorem sowchozu im. XXII Zjazdu KPZR, którym kierował do przejścia na emeryturę w 1990, przyczyniając się do znaczącej mechanizacji produkcji rolnej, elektryfikacji domów, zwiększenia skali hodowli zwierząt i poprawy wydajności, m.in. znaczącego wzrostu plonów. W latach 1963-1967 był deputowanym do Rady Najwyższej Białoruskiej SRR, pełnił też mandat deputowanego do rady obwodowej, rejonowej i wiejskiej i funkcję członka Komisji Rewizyjnej KC Komunistycznej Partii Białorusi.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I inne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]