Władysław Żukowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Żukowski
Ilustracja
Władysław Żukowski, 1910
Data i miejsce urodzenia 1868
Bohdanówka
Data i miejsce śmierci 1916
Piotrogród
Deputowany do III Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego
Okres od 1907
do 1912
Faksymile

Władysław Żukowski (ur. 1868 w Bogdanówce na Wołyniu, zm. 1916 w Piotrogrodzie) – polski polityk, przemysłowiec i ekonomista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu wydziału matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Górniczego w Piotrogrodzie rozpoczął działalność zawodową. W latach 1895-1901 był dyrektorem Briańskich Zakładów Mechanicznych. Był od 1900 roku stałym przedstawicielem Rady Zjazdu Przemysłowców Górniczych Królestwa Polskiego i wiceprezesem w Radzie Zjazdów Przedstawicieli Przemysłu i Handlu w Petersburgu. Piastował stanowisko dyrektora II Piotrogrodzkiego Towarzystwa Ubezpieczeń, a także był członkiem zarządu Banku Azowsko-Dońskiego. Publikował artykuły ekonomiczne w piotrogrodzkim Kraju, a w latach 1887-95 był członkiem redakcji. Był posłem do III Dumy Imperium Rosyjskiego z guberni piotrkowskiej w latach 1907-1912, politykiem narodowym. W swoich poglądach opowiadał się za protekcjonizmem, rzecznik porozumienia polsko-rosyjskiego.

W odpowiedzi na deklarację wodza naczelnego wojsk rosyjskich wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza Romanowa z 14 sierpnia 1914 roku, podpisał telegram dziękczynny, głoszący m.in., że krew synów Polski, przelana łącznie z krwią synów Rosyi w walce ze wspólnym wrogiem, stanie się największą rękojmią nowego życia w pokoju i przyjaźni dwóch narodów słowiańskich[1]. Od sierpnia 1914 działał w ramach Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny, od 1 września do śmierci będąc jego prezesem. Od 1915 był członkiem Centralnego Komitetu Obywatelskiego Królestwa Polskiego w Rosji[2].

Owocem jego działalności naukowej były wydane prace:

  • Bilans handlowy Królestwa Polskiego
  • Dochody i wydatki państwowe w Królestwie Polskiem

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Władysław Kumaniecki, Zbiór najważniejszych dokumentów do powstania państwa polskiego, Warszawa, Kraków 1920, s. 30.
  2. Mariusz Korzeniowski, Struktura organizacyjna i początki działalności Centralnego Komitetu Obywatelskiego Królestwa Polskiego w Rosji w 1915 r., w: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio F, Historia Vol. 46/47 (1991/1992), s. 349.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]