Władysław Gosiewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Gosiewski
Ilustracja
1889
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1844
Honiatyn
Data i miejsce śmierci 16 kwietnia 1911
Wołomin
Zawód, zajęcie polski matematyk, fizyk

Władysław Gosiewski (ur. 8 czerwca 1844 w Honiatynie koło Tomaszowa Lubelskiego, zm. 16 kwietnia 1911 w Wołominie) – polski matematyk, fizyk i logik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny ziemiańskiej, był synem Michała i Katarzyny z Borkowskich. W 1863 ukończył gimnazjum w Lublinie. Po studiach w Szkole Głównej Warszawskiej i na uniwersytecie w Paryżu uczył matematyki w III rosyjskim gimnazjum klasycznym w Warszawie, warszawskich szkołach realnych oraz Szkole Handlowej Kronenberga. Od 1872 był jednocześnie urzędnikiem w Towarzystwie Kredytowym w Warszawie. W 1891 został członkiem-korespondentem Akademii Umiejętności w Krakowie, a w 1907 był w gronie członków-założycieli Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Był współwydawcą Prac Matematyczno-Fizycznych i Wiadomości Matematycznych[1]. W życiu prywatnym był samotny, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kobyłce.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Wydał drukiem 67 książek, artykułów, rozpraw. Pierwsze jego prace, pisane dla paryskiego Pamiętnika nawiązywały do rozprawy magisterskiej z 1868 i dotyczyły teorii sprężystości, kolejne rachunku prawdopodobieństwa i fizyki teoretycznej.[2]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]