Władysław Rossowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na Kalwarię 1888

Władysław Rossowski (ur. 1857 w Monasterzyskach k. Buczacza, zm. 1923 we Lwowie lub Krakowie) – polski malarz. Brat Stanisława Rossowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie (1872/3), następnie we Lwowie (1873/4), gdzie zdał maturę. Kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Jana Matejki. Po otrzymaniu stypendium cesarskiego 1881 kontynuował studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium po czym wyjechał do Drezna i Paryża. W latach 1885-92 pełnił funkcję profesora rysunku i malarstwa na Wyższych Kursach dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego w Krakowie.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Autor kompozycji historycznych nawiązujących tematycznie do dziejów Polski i Litwy, jak Wjazd królowej Jadwigi do Krakowa (1884) i Chrzest Litwy, a także do współczesności np. powstania styczniowego. Malował również portrety, m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego, pejzaże i sceny rodzajowe. Jego obrazy znajdują się m.in. w kościele franciszkanów w Krakowie i w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Na zamówienie krakowskich franciszkanów stworzył cykl obrazów poświęconych historii tego zakonu.

Swoje obrazy wystawiał głównie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Krakowie i Salonie Aleksandra Krywulta oraz Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Encyklopedia Krakowa", wyd. PWN, 2000, s. 847.
  • Róża Biernacka: Rossowski Władysław. W: Polski Słownik Biograficzny. T. XXXII. Wrocław – Warszawa – Kraków : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1989–1991, s. 144-145.