Włodzimierz Kłopocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz Kłopocki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 marca 1934
Herby
Data i miejsce śmierci 24 stycznia 2011
Poznań
Zawód aktor
Lata aktywności 1960–2007

Włodzimierz Kłopocki (ur. 2 marca 1934 w Herbach, zm. 24 stycznia 2011 w Poznaniu) – polski aktor filmowy i teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Jakuba Kłopockiego, powstańca wielkopolskiego i uczestnika wojny w 1920 roku oraz stryjecznym bratem Janiny Kłopockiej, autorki znaku Rodło i działaczki Związku Polaków w Niemczech.

W 1953 roku będąc studentem drugiego roku Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, postanowił przerwać studia i zdać egzamin do PWSFTviT w Łodzi, aby podobnie jak jego starsze rodzeństwo Zbigniew i Danuta zostać aktorem. W 1960 roku ukończył studia w PWSFTviT.

Był związany z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i Teatrem Polskim w Poznaniu. W 1974 roku na XIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych otrzymał Nagrodę II Stopnia za rolę Oskara w Opowieściach Lasku Wiedeńskiego Odona von Horvatha.

W 1991 roku był współtwórcą i pierwszym redaktorem naczelnym "Tygodnika Swarzędzkiego". W 2004 roku założył firmę producencką Dragon Film, która zajmuje się produkcją filmów dokumentalnych i spektakli teatralnych. Jest ojcem Maurycego Kłopockiego reżysera i producenta filmów dokumentalnych.

Pochowany 31 stycznia 2011 roku na Cmentarzu Miłostowskim.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]