Włodzimierz Woskowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz Woskowski
Data i miejsce urodzenia 5 października 1931
Nowe Miasto
(Zduńska Wola)
Kierownik Agencji Konsularnej PRL/RP we Lwowie
Okres od 1 lipca 1987
do 30 kwietnia 1990
Poprzednik utworzenie placówki
Następca Janusz Łukaszewski

Włodzimierz Woskowski (ur. 5 października 1931 w Nowym Mieście, obecnie części Zduńskiej Woli) – działacz PZPR i dyplomata; pierwszy polski konsul we Lwowie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Włodzimierz Woskowski pochodzi z rodziny robotniczej. Rodzice, Franciszek i Natalia, byli analfabetami. W 1951 ukończył Liceum Pedagogiczne w Zduńskiej Woli. Członek Prezydium Zarządu Powiatowego ZMP w Łasku oraz przewodniczący Zarządu Gminnego ZMP w Szczercowie. Po krótkim epizodzie nauczycielskim, do 1954 odbywał służbę wojskową. W jej trakcie rozpoczął karierę w aparacie partyjnym. Sekretarz POP jednostki wojskowej w Opolu. Po zakończeniu służby był instruktorem, a później I sekretarzem w powiatach sieradzkim i radomszczańskim. Ukończył Wyższą Szkołę Nauk Społecznych z tytułem magistra ekonomii oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. Delegat na IV, V, VI Zjazd PZPR.

W 1972 zaczął pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w stopniu radcy-ministra. Współorganizował Departament ds. Stosunków z ZSRR. W latach 1973–1977 był radcą w Ambasadzie PRL w Moskwie. Powrócił do Departamentu ds. Stosunków z ZSRR. W 1978 został dyrektorem gabinetu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej. W 1983 wrócił do MSZ. W latach 1984–1987 był konsulem w Konsulacie Generalnym PRL w Kijowie. W 1987 został skierowany do utworzenia placówki we Lwowie. W 1990, po zjechaniu ze Lwowa, przeszedł na rentę w związku z chorobą nowotworową.

Z żoną Mirosławą – nauczycielką – doczekali się dwóch córek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]