WNBA Finals Most Valuable Player Award

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WNBA Finals Most Valuable Player Award (MVP) – coroczna nagroda żeńskiej ligi koszykówki Women's National Basketball Association (WNBA) przyznawana od 1997 roku najbardziej wartościowej zawodniczce finałów ligi WNBA.

Przez pierwsze cztery lata istnienia ligi nagroda ta trafiała do jednej zawodniczki – Cynthii Cooper z Houston Comets, która jako liderka strzelczyń zespołu wraz z Tiną Thompson oraz Sheryl Swoopes poprowadziła drużynę do czterech tytułów mistrzowskich z rzędu.

W 2001 roku dominacja Comets dobiegła końca. Przez trzy kolejne finały pojawiała się w nich drużyna Los Angeles Sparks. Zespół Sparks zdobył dwa tytuły z rzędu, a jego środkowa Lisa Leslie została dwukrotnie laureatką nagrody MVP finałów.

Do 2015 roku jedyną zawodniczką spoza Stanów Zjednoczonych, która uzyskała nagrodę jest AustralijkaLauren Jackson.

Od 2003 roku żadna z zawodniczek nie uzyskała nagrody więcej niż jeden raz z rzędu (stan na 2015). Może to wynikać z faktu, iż żadna z drużyna nie zdobyła tytułu dwukrotnie z rzędu. Zespół Detroit Shock zdobywał tytuł trzykrotnie, jednak za kazdym razem inna zawodniczka sięgała po statuetkę MVP (Ruth Riley, Deanna Nolan, Katie Smith).

Laureatki MVP[edytuj | edytuj kod]

Cyfra w nawiasie oznacza kolejny wybór tej samej zawodniczki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]