WTA Finals 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
WTA Finals 2019
Ilustracja
Hala Shenzhen Bay Sports Centre
Miejsce  Chiny
Obiekt Shenzhen Bay Sports Centre
Nawierzchnia Twarda (hala)
Data 27.10–2.11.2019
WTA Tour
Kategoria WTA Championships
Pula nagród 14 000 000 $
Drabinka 8S/8D
Dyrektor Melissa Pine
Zwyciężczynie
Gra pojedyncza
Australia Ashleigh Barty
Gra podwójna
Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
2018 2020
Strona internetowa

WTA Finals 2019, właśc. Shiseido WTA Finals Shenzhentenisowy turniej WTA w sezonie 2019 z cyklu WTA Finals, zamykający sezon rozgrywek kobiecych, rozegrany w dniach 27 października – 2 listopada 2019 roku w Shenzhen na kortach twardych w hali o puli nagród wynoszącej 14 000 000 dolarów amerykańskich[1][2].

W zawodach singlowych brało udział osiem najlepszych zawodniczek świata według klasyfikacji Porsche Race to Shenzhen, podsumowującej występy tenisistek w danym sezonie[3]. Tenisistki rywalizują w dwóch grupach po cztery osoby. Dwie najlepsze zawodniczki z każdej grupy awansowały do półfinałów, a ich zwyciężczynie zagrały o trofeum. Zawody deblowe odbywały się, tak jak w 2015 roku, w dwóch grupach.

Gra pojedyncza[edytuj | edytuj kod]

Ranking Road to Shenzhen[edytuj | edytuj kod]

Ranking Zawodniczka Wielki Szlem Premier Mandatory Najlepsze Premier 5 Inne najlepsze Punkty Turnieje Tytuły
AUS FRA WIM USO INW MIA MAD PEK 1 2 1 2 3 4 5 6
Zawodniczki zakwalifikowane[3]
1 Australia Ashleigh Barty QF
430
W
2000
R16
240
R16
240
R16
120
W
1000
QF
215
F
650
SF
350
SF
350
W
470
F
305
R16
105
R32
1
6476 14 3
2 Czechy Karolína Plíšková SF
780
R32
130
R16
240
R16
240
QF
215
F
650
R32
65
R64
10
W
900
QF
190
W
470
W
470
W
470
QF
190
QF
190
R16
105
5315 18 4
3 Japonia Naomi Ōsaka W
2000
R32
130
R128
10
R16
240
R16
120
R32
65
QF
215
W
1000
QF
190
QF
190
W
470
QF
190
SF
185
SF
185
R16
55
R32
1
5246 16 3
4 Rumunia Simona Halep R16
240
QF
430
W
2000
R64
70
R16
120
SF
390
F
650
R32
65
QF
190
QF
190
F
305
R16
105
R16
105
QF
100
R32
1
R16
1
4962 16 1
5 Kanada Bianca Andreescu R64
110
R64
70
A
0
W
2000
W
1000
R16
120
A
0
QF
215
W
900
F
198
W
160
SF
110
W
50
QF
9
4942 12 3
6 Czechy Petra Kvitová F
1300
A
0
R16
240
R64
70
R64
10
QF
215
QF
215
QF
215
F
585
SF
350
W
470
W
470
R16
105
QF
100
R16
55
R32
1
4401 16 2
7 Szwajcaria Belinda Bencic R32
130
R32
130
R32
130
SF
780
SF
390
R64
10
SF
390
R16
120
W
900
R16
105
W
470
F
180
W
115
SF
110
QF
100
R32
60
4120 24 2
8 Ukraina Elina Switolina QF
430
R32
130
SF
780
SF
780
SF
390
R64
10
R64
10
QF
215
SF
350
QF
190
QF
190
SF
185
R16
105
QF
100
QF
100
R16
30
3995 21 0
Zawodniczki rezerwowe
9 Stany Zjednoczone Serena Williams QF
430
R32
130
F
1300
F
1300
R32
65
R32
65
A
0
A
0
F
585
R32
60
3935 8 0
10 Holandia Kiki Bertens R64
70
R64
70
R32
130
R32
130
R16
120
R16
120
W
1000
SF
390
SF
350
R16
105
W
470
SF
185
SF
185
SF
185
F
180
F
180
3870 25 2
11 Wielka Brytania Johanna Konta R64
70
SF
780
QF
430
QF
430
R32
65
R64
35
R32
65
A
0
F
585
R64
1
F
180
QF
60
R16
55
R16
55
R16
55
Q2
13
2879 16 0
12 Stany Zjednoczone Sofia Kenin R64
70
R16
240
R64
70
R32
130
R64
35
R64
10
R64
10
R16
120
SF
350
SF
350
W
280
W
280
W
280
F
180
R16
105
R16
105
2615 23 3

Zawodniczki rozstawione[edytuj | edytuj kod]

NumerTenisistkaOsiągnięcie
01Australia Ashleigh Barty zwycięstwo
02Czechy Karolína Plíšková półfinał
03Japonia Naomi Ōsaka wycofanie po 1 meczu
04Rumunia Simona Halep faza grupowa
05Kanada Bianca Andreescu wycofanie po 2 meczu
06Czechy Petra Kvitová faza grupowa
07Szwajcaria Belinda Bencic półfinał
08Ukraina Elina Switolina finał

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Australia Ashleigh Barty 4 6 6  
2  Czechy Karolína Plíšková 6 2 3     1  Australia Ashleigh Barty 6 6
7  Szwajcaria Belinda Bencic 7 3 1k   8  Ukraina Elina Switolina 4 3
8  Ukraina Elina Switolina 5 6 4  

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Losowanie grup odbyło się 25 października.

Grupa czerwona[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisistka Nr Tenisistka Wynik
27 października 2015
3
Japonia Naomi Ōsaka
6
Czechy Petra Kvitová 7:6(1), 4:6, 6:4
1
Australia Ashleigh Barty
7
Szwajcaria Belinda Bencic 5:7, 6:1, 6:2
29 października 2019
1
Australia Ashleigh Barty
Alt
Holandia Kiki Bertens 6:3, 3:6, 4:6
6
Czechy Petra Kvitová
7
Szwajcaria Belinda Bencic 3:6, 6:1, 4:6
31 października 2019
1
Australia Ashleigh Barty
6
Czechy Petra Kvitová 6:4, 6:2
Alt
Holandia Kiki Bertens
7
Szwajcaria Belinda Bencic 5:7, 0:1 krecz
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Australia Ashleigh Barty Japonia Naomi Ōsaka
Holandia Kiki Bertens
Czechy Petra Kvitová Szwajcaria Belinda Bencic Mecze
W–P
Sety
W–P
Gemy
W–P
Miejsce
1 Australia Ashleigh Barty 6:3, 3:6, 4:6
(29 października 2019)
Bertens
6:4, 6:2
(31 października 2019)
5:7, 6:1, 6:2
(27 października 2019)
2–1 5–3 42–31 1.
3
Alt
Japonia Naomi Ōsaka
Holandia Kiki Bertens
3:6, 6:3, 6:4
(29 października 2019)
Bertens
7:6(1), 4:6, 6:4
(27 października 2019)
Ōsaka
5:7, 0:1 krecz
(31 października 2019)
Bertens
1–0
1–1
2–1
2–3
17–16
20–21
X
3.
6 Czechy Petra Kvitová 4:6, 2:6
(31 października 2019)
6:7(1), 6:4, 4:6
(27 października 2019)
Ōsaka
3:6, 6:1, 4:6
(29 października 2019)
0–3 2–6 35–42 4.
7 Szwajcaria Belinda Bencic 7:5, 1:6, 2:6
(27 października 2019)
7:5, 1:0 krecz
(31 października 2019)
Bertens
6:3, 1:6, 6:4
(29 października 2019)
2–1 5–3 31–35 2.


Grupa purpurowa[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisistka Nr Tenisistka Wynik
28 października 2019
2
Czechy Karolína Plíšková
8
Ukraina Elina Switolina 6:7(12), 4:6
4
Kanada Bianca Andreescu
5
Rumunia Simona Halep 6:3, 6:7(6), 3:6
30 października 2019
5
Rumunia Simona Halep
8
Ukraina Elina Switolina 5:7, 3:6
2
Czechy Karolína Plíšková
4
Kanada Bianca Andreescu 6:3, krecz
1 listopada 2019
Alt
Stany Zjednoczone Sofia Kenin
8
Ukraina Elina Switolina 5:7, 6:7(10)
2
Czechy Karolína Plíšková
5
Rumunia Simona Halep 6:0, 2:6, 6:4
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Czechy Karolína Plíšková Kanada Bianca Andreescu
Stany Zjednoczone Sofia Kenin
Rumunia Simona Halep Ukraina Elina Switolina Mecze
W–P
Sety
W–P
Gemy
W–P
Miejsce
2 Czechy Karolína Plíšková 6:3, krecz
(30 października 2019)
Andreescu
6:0, 2:6, 6:4
(1 listopada 2019)
6:7(12), 4:6
(28 października 2019)
2–1 4–3 30–26 2.
4
Alt
Kanada Bianca Andreescu
Stany Zjednoczone Sofia Kenin
3:6, krecz
(30 października 2019)
Andreescu
6:3, 6:7(6), 3:6
(28 października 2019)
Andreescu
5:7, 6:7(10)
(1 listopada 2019)
Kenin
0–2
0–1
1–4
0–2
18–22
11–14
X
4.
5 Rumunia Simona Halep 0:6, 6:2, 4:6
(1 listopada 2019)
3:6, 7:6(6), 6:3
(28 października 2019)
Andreescu
5:7, 3:6
(30 października 2019)
1–2 3–5 34–42 3.
8 Ukraina Elina Switolina 7:6(12), 6:4
(28 października 2019)
7:5, 7:6(10)
(1 listopada 2019)
Kenin
7:5, 6:3
(30 października 2019)
3–0 6–0 40–29 1.


Pula nagród[edytuj | edytuj kod]

Runda Pieniądze ($) Punkty (WTA)
Zwyciężczyni +3 590 000 +750
Finalistka +1 265 000 +330
Półfinalistki +165 000
3 zwycięstwa w grupie 1 135 000 750
2 zwycięstwa w grupie 830 000 625
1 zwycięstwo w grupie 525 000 500
0 zwycięstw w grupie 220 000 375
Zawodniczki rezerwowe

Gra podwójna[edytuj | edytuj kod]

Ranking Road to Shenzhen[edytuj | edytuj kod]

Ranking Zespół Najlepsze wyniki Punkty Turnieje Tytuły
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Zawodniczki zakwalifikowane[3]
1 Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka
W
2000
W
1000
W
1000
SF
780
F
585
QF
430
R16
240
R16
10
R32
10
R16
1
R16
1
6 057 11 3
2 Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
Czechy Barbora Strýcová
W
2000
W
1000
W
900
W
470
R16
240
R16
240
QF
215
QF
190
R16
120
R16
105
R16
10
5 490 13 4
3 Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
W
2000
F
1300
SF
780
QF
430
W
280
QF
215
SF
185
R32
10
R32
10
R16
1
5 211 10 2
4 Kanada Gabriela Dabrowski
Chińska Republika Ludowa Xu Yifan
F
1300
F
650
QF
430
QF
430
SF
390
SF
350
W
280
QF
215
QF
215
QF
190
SF
185
4 635 21 1
5 Chińskie Tajpej Chan Hao-ching
Chińskie Tajpej Latisha Chan
W
470
W
470
W
470
QF
430
SF
390
SF
390
SF
350
SF
350
F
305
W
280
R16
240
4 145 20 4
6 Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková
W
900
SF
780
F
650
QF
430
SF
350
W
280
QF
215
QF
190
SF
185
R64
10
R32
10
4 000 11 2
7 Australia Samantha Stosur
Chińska Republika Ludowa Zhang Shuai
W
2000
F
650
QF
430
QF
215
QF
190
R32
130
R16
120
R16
105
QF
60
R64
10
R32
10
3 920 13 1
8 Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Holandia Demi Schuurs
F
585
F
585
F
585
QF
430
SF
350
F
305
F
305
QF
215
QF
215
QF
190
R32
130
3 895 15 0
Zawodniczki rezerwowe
9 Białoruś Wiktoryja Azaranka
Australia Ashleigh Barty
F
1300
W
900
SF
390
SF
350
R16
240
R16
130
R16
120
R32
10
3 440 8 1
10 Stany Zjednoczone Nicole Melichar
Czechy Květa Peschke
W
470
W
470
W
470
QF
430
QF
430
R16
240
QF
215
QF
190
QF
190
F
180
R32
130
3 415 25 3

Zawodniczki rozstawione[edytuj | edytuj kod]

NumerTenisistkiOsiągnięcie
01Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka
faza grupowa
02Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
Czechy Barbora Strýcová
finał
03Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
zwycięstwo
04Kanada Gabriela Dabrowski
Chińska Republika Ludowa Xu Yifan
faza grupowa

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
3  Węgry Tímea Babos
 Francja Kristina Mladenovic
1 6 10  
7  Australia Samantha Stosur
 Chińska Republika Ludowa Zhang Shuai
6 4 8     3  Węgry Tímea Babos
 Francja Kristina Mladenovic
6 6
8  Niemcy Anna-Lena Grönefeld
 Holandia Demi Schuurs
1 2   2  Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
 Czechy Barbora Strýcová
1 3
2  Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
 Czechy Barbora Strýcová
6 6  

Grupa czerwona[edytuj | edytuj kod]

Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka
Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
Chińskie Tajpej Chan Hao-ching
Chińskie Tajpej Latisha Chan
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Holandia Demi Schuurs
Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
1 Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka
6:4, 2:6, 5–10
(1 listopada 2019)
7:6(5), 6:4
(30 października 2019)
5:7, 6:1, 7–10
(28 października 2019)
1–2 4–4 32–30 3.
3 Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
4:6, 6:2, 10–5
(1 listopada 2019)
6:2, 5:7, 10–6
(28 października 2019)
7:5, 6:2
(30 października 2019)
3–0 6–2 36–24 1.
5 Chińskie Tajpej Chan Hao-ching
Chińskie Tajpej Latisha Chan
6:7(5), 4:6
(30 października 2019)
2:6, 7:5, 6–10
(28 października 2019)
2:6, 4:6
(1 listopada 2019)
0–3 1–6 25–37 4.
8 Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Holandia Demi Schuurs
7:5, 1:6, 10–7
(28 października 2019)
5:7, 2:6
(30 października 2019)
6:2, 6:4
(1 listopada 2019)
2–1 4–3 28–30 2.


Grupa purpurowa[edytuj | edytuj kod]

Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
Czechy Barbora Strýcová
Kanada Gabriela Dabrowski
Chińska Republika Ludowa Xu Yifan
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková
Australia Samantha Stosur
Chińska Republika Ludowa Zhang Shuai
Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
2 Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
Czechy Barbora Strýcová
6:2, 4:6, 9–11
(31 października 2019)
6:2, 1:6, 10–5
(29 października 2019)
6:4, 4:6, 10–5
(27 października 2019)
2–1 5–4 29–27 1.
4 Kanada Gabriela Dabrowski
Chińska Republika Ludowa Xu Yifan
2:6, 6:4, 11-9
(31 października 2019)
4:6, 2:6
(27 października 2019)
6:4, 4:6, 5–10
(29 października 2019)
1–2 3–5 25–33 4.
6 Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková
2:6, 6:1, 5–10
(29 października 2019)
6:4, 6:2
(27 października 2019)
3:6, 6:7(7)
(31 października 2019)
1–2 3–4 29–27 3.
7 Australia Samantha Stosur
Chińska Republika Ludowa Zhang Shuai
4:6, 6:4, 5–10
(27 października 2019)
4:6, 6:4, 10–5
(29 października 2019)
6:3, 7:6(7)
(31 października 2019)
2–1 5–3 34–30 2.


Pula nagród[edytuj | edytuj kod]

Runda Pieniądze ($)[a] Punkty (WTA)[b]
Zwyciężczynie +740 000 +750
Finalistki +265 000 +330
Półfinalistki +55 000
3 zwycięstwa w grupie 260 000 750
2 zwycięstwa w grupie 210 000 500
1 zwycięstwo w grupie 160 000 375
0 zwycięstw w grupie 110 000 375
Zawodniczki rezerwowe

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pieniądze za grę podwójną są wypłacane na parę.
  2. Punkty za grę podwójną przypisane są na osobę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2019 Shiseido WTA Finals Shenzhen, shiseidowtafinalsshenzhen.com [dostęp 2019-10-21] (ang.).
  2. Shiseido WTA Finals Shenzhen, wtatennis.com [dostęp 2019-10-21] (ang.).
  3. a b c Porsche Race to Shenzhen, wtatennis.com [dostęp 2019-10-21] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]