Wacław Filipowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wacław Tadeusz Filipowicz
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1919
Sankt Petersburg
Data i miejsce śmierci 6 czerwca 2011
Łódź
Alma Mater Politechnika Warszawska
Uczelnia Politechnika Łódzka
Wydział Wydział Budownictwa Lądowego
Stanowisko adiunkt
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Wacław Tadeusz Filipowicz (ur. 26 marca 1919 w Sankt Petersburgu, zm. 6 czerwca 2011 w Łodzi) – polski inżynier i rzeczoznawca budowlany, wykładowca na Politechnice Łódzkiej.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

W 1936 rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, które przerwał wybuch II Wojny Światowej. Aresztowany przez okupanta kilka miesięcy był więźniem KL Dachau. Od 1946 kontynuował przerwane studia, które ukończył w 1948 otrzymując dyplom magistra inżyniera budownictwa lądowego. W latach 1948-1949 był inspektorem nadzoru budowlanego na budowach obiektów sanatoryjnych. Od 1950 rozpoczął prace projektanta konstrukcji w łódzkim Biurze Projektów „Miastoprojekt – Łódź”. Podczas pracy zawodowej był autorem konstrukcji m.in. przędzalni cienkoprzędnej w Łódzkich Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex” (dawna fabryka Scheiblera i Grohmana), hal Centralnych Magazynów Importowych „Textilimport”, iglicy Muzeum na Radogoszczu. Ponadto nadzorował budowę hali sportowej oraz koordynował budowę Teatru Wielkiego w Łodzi. Gdy spłonęła łódzka katedra Wacław Filipowicz był współautorem projektu zabezpieczenia i odbudowy obiektu. Nadzorował również budowę kościoła w Zduńskiej Woli a w późniejszych latach również budowy obiektów sakralnych w Łodzi. Poza pracą projektanta i konstruktora działał w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa jako wiceprzewodniczący (1963-1981), rzeczoznawca, egzaminator, sędzia kolegialny oraz członek Komisji Nauki. Za zaangażowanie otrzymał w 1984 tytuł honorowego członka PZIiTB.

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Od 1956 przez jedenaście lat był adiunktem i starszym wykładowcą w Zakładzie Budownictwa Ogólnego na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Osiągnięcia zawodowe i społeczne nie pozostały niezauważone, Wacław Tadeusz Filipowicz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto był wielokrotnie nagradzany odznaczeniami resortowymi, stowarzyszeniowymi i regionalnymi PZITB, PIIB i NOT.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]