Wacława Wojtala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wacława Wojtala (ur. 31 maja 1951 w Janczewicach) – polska ekonomistka, urzędniczka państwowa, od 2001 do 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie oraz Leningradzki Instytut Finansowo-Ekonomiczny. W 1980 uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. W późniejszych latach uzupełniała wykształcenie na studiach podyplomowych i kursach związanych z ekonomiką służby zdrowia i problematyką integracji europejskiej (w Polsce, Danii, Holandii, Norwegii i Japonii).

Od 1975 pracowała w administracji rządowej, przechodząc kolejne szczeble zawodowe w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (następnie Centralnym Urzędzie Planowania). W 1991 została doradcą wicepremiera w Urzędzie Rady Ministrów. Po przejęciu zadań URM przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w wyniku reformy administracyjnej (1997) w tej ostatniej instytucji Wacława Wojtala objęła stanowisko radcy generalnego, a następnie jako mianowany urzędnik służby cywilnej była zastępcą dyrektora Departamentu Spraw Ekonomicznych. W latach 1995–1996 występowała jako ekspert Unii Europejskiej w ramach programu PHARE „Reforma finansowania i organizacji ochrony zdrowia w Polsce”. W latach 1995–1998 zasiadała w Radzie Nadzorczej Powszechnego Banku Kredytowego.

Od 22 października 2001 do 11 grudnia 2007 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Podlegały jej m.in. Departament Budżetu, Finansów i Inwestycji oraz Departament Nadzoru i Kontroli.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]