Waldemar Dolecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waldemar Dolecki
Ilustracja
Waldemar Dolecki (2007)
Imię i nazwisko Waldemar Robert Dolecki
Data i miejsce urodzenia 6 czerwca 1972
Lublin
Zawód aktor, dziennikarz

Waldemar Robert Dolecki (ur. 6 czerwca 1972 w Lublinie) – polski aktor, dziennikarz, prezenter pogody w TVP1, TVP2 i TVP Info.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Lublina, gdzie uczęszczał do Technikum Gastronomicznego. W 1995 roku ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Lalkarstwo[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1995 związał się z warszawskim Teatrem „Lalka”. Współpraca z Teatrem „Lalka” zakończyła się w 2008 r. W 1999 roku występował także na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w spektaklu Traktat o marionetkach Heinricha von Kleista w reżyserii Henryka Tomaszewskiego jako marionetkarz. W roku 2009 wraz z żoną ustanawiają Fundację na Rzecz Kultury i Sztuki dla Dzieci Plac Zabaw – Teatr. Powstają tu m.in. takie spektakle jak: „Elmer, słoń w kratkę” w reż. Agnieszki Korytkowskiej – Mazur, „Mama Mu” w reż. Jana Jerzego Połońskiego, „Gąsienica czyli bajka z jajka” w reż. Waldemara Doleckiego oraz projekty „Plac zabaw inny niż wszystkie” za który w roku 2011 autorzy Iwona i Waldemar Doleccy otrzymują Nagrodę Specjalną Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej. Od 2010 do 2011 roku Teatr Plac Zabaw prowadził działalność na scenie Bielańskiego Centrum Edukacji Teatralnej w Warszawie. Od 2012 roku Waldemar Dolecki jest członkiem Forum Kultury Mazowsze.

Kariera w telewizji i radiu[edytuj | edytuj kod]

Od 1996 do 2008 roku prowadzi prognozę pogody w porannym programie Kawa czy herbata? oraz w Wiadomościach Głównych w TVP1. W latach 2005, 2006 współprowadzący poranny program „Kawa czy herbata” w TVP1 oraz wakacyjne wydanie tego programu pod hasłem „Lato z jedynką”. 7 czerwca 2008 po raz pierwszy pojawił się w Polsat News gdzie współtworzył i prowadził magazyn weekendowy „To jest weekend”. Autor, reżyser i prowadzący okazjonalny projekt „Wigilijne opowieści”. Współpracował także z radiem Vox FM , gdzie prowadził audycję „ W dobrym tonie”. W 2009 roku powrócił do TVP. Do czerwca 2010 prowadził program Info Traffic w TVP Info. Od marca 2011 do stycznia 2012 prezentował pogodę w programie „Kawa czy herbata” w TVP1. Wraz z Conrado Moreno przygotowuje i prowadzi cykl w ramach piątkowych wydań programu „Kawa czy herbata” pod hasłem „Faceci do garów”. Od lutego 2012 prezenter audycji pogodowych na antenie TVP Info.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Swoją przyszłą żonę Iwonę (podobnie jak on pochodzi z Lublina) poznał na studiach na wydziale lalkarskim w Białymstoku, filii Akademii Teatralnej w Warszawie. Żona też jest aktorką. Wzięli ślub w 1998 roku.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1998: U Pana Boga za piecem jako pasażer
  • 2002: Samo życie (serial Polsat) jako Witkowski, kierownik Działu Obsługi Klienta Bostonbank S.A., w którym swoje konto miał Paweł Dunin
  • 2002: M jak miłość (serial TVP2) jako wykładowca

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]