Walenty Berrio-Ochoa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Walenty Berrio-Ochoa (OP)

Valentín Faustino de Berrio-Ochoa y Aristi
biskup tytularny Centurii[1]
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 lutego 1827
Elorrio (prowincja Biscay)
Data i miejsce śmierci 1 listopada 1861
Hải Dương, Wietnam
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 20 maja 1906
przez Piusa X
Kanonizacja 19 czerwca 1988
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 24 listopada
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 27 stycznia 1858[1]
Konsekrator José Melchór García-Sampedro

Walenty Berrio-Ochoa, hiszp. Valentín Faustino de Berrio-Ochoa y Aristi, wiet. Ðức Cha Vinh (ur. 14 lutego 1827 w Elorrio, w prowincji Biscay w Hiszpanii, zm. 1 listopada 1861 w Hải Dương w Wietnamie) – dominikanin, misjonarz, biskup tytularny, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z pobożnej, chociaż biednej rodziny, a jego ojciec produkował meble dla dominikanów. Walenty był ministrantem, a w wolnym czasie słuchał opowieści dominikanów o misjach i już jako 12-latek chciał zostać dominikaninem i jechać na misje do Wietnamu. Poważną przeszkodą było jednak ubóstwo jego rodziny. W kolejnych latach pomagał ojcu w pracy stolarskiej i uczył się łaciny.

W wieku 18 lat rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Logroño i tam też przyjął święcenia kapłańskie 14 czerwca 1851 r. Po dwóch latach pracy w wyższym seminarium wstąpił do zakonu dominikanów w Ocaña. Następnie wyjechał na misje na Filipiny. Do Manili dotarł 17 czerwca 1857 r., a stamtąd udał się do Wietnamu, gdzie przybył 30 marca 1858 r. W tym czasie w Wietnamie trwały prześladowania chrześcijan, przez co już od chwili przybycia musiał się ukrywać. Biskup Józef Sampedro w obawie o przyszłość diecezji korzystając z nadanego mu wcześniej przywileju, mianował go swoim następcą. W 1858 r. został tytularnym biskupem. Msza z tej okazji była celebrowana potajemnie w nocy z 13 na 14 czerwca 1858 r. Mitra dla niego została zrobiona z grubego papieru, a pastorał z bambusa z końcem owiniętym słomą i okręconym pomalowanym na złoto papierem. Podczas prześladowań biskup został aresztowany 25 października 1861. Stracono go razem z biskupem Hieronimem Hermosilla i księdzem Piotrem Almato.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Walenty został beatyfikowany 20 maja 1906 przez papieża Piusa X, a kanonizowany przez Jana Pawła II 19 czerwca 1988 roku w grupie 117 męczenników wietnamskich (znanych jako Andrzej Trần An Dũng i Towarzysze).

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Walenty Berrio-Ochoa w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]