Walenty Fiałek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walenty Fiałek (ur. 12 lutego 1852 w Chwarznie k. Kościerzyny, zm. 17 maja 1932 w Chełmnie) – drukarz, wydawca, bibliofil.

Ukończył jedynie ludową szkołę pruską. W 1868 rozpoczął naukę drukarstwa u Ignacego Danielewskiego w Chełmnie. W 1871 został zecerem, przeniósł się do Poznania, gdzie pracował w "Dzienniku Poznańskim". W 1885 powrócił do Chełmna i założył drukarnię.

W latach 1885-1919 we własnej drukarni nakładczej połączonej z księgarnią wydawał głównie literaturę popularną (ok. 150 tytułów w kilku milionach egzemplarzy), rozprowadzaną w zaborze pruskim, także wśród Polonii w Westfalii i USA. Od roku 1919 prowadził wyłącznie działalność wydawniczą.

Zgromadził cenny, liczący kilkanaście tysięcy woluminów, zbiór druków i rękopisów. Dotyczyły one Pomorza Gdańskiego, Kaszub, Warmii, Mazur i Śląska. Wśród nich znajdują się rękopisy i autografy m.in. Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego, Józefa Chociszewskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Ignacego Łyskowskiego. Biblioteka ta po śmierci Fiałka włączona została jako depozyt do Biblioteki Towarzystwa Naukowego w Toruniu, a obecnie znajduje w Książnicy Miejskiej im. M. Kopernika w Toruniu.

W 1926 został mianowany honorowym obywatelem miasta Chełmna, w 1927 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zasłużeni ludzie Pomorza Nadwiślańskiego z okresu zaboru pruskiego. Szkice biograficzne, Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Gdańsk, 1979