Wałerija Bondarenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Waleria Bondarenko)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wałerija Bondarenko
Państwo  Ukraina
Data urodzenia 20 czerwca 1982
Gra pojedyncza
Wygrane turnieje 0 WTA, 0 ITF
Najwyżej w rankingu 636 (30 września 2002)
Gra podwójna
Wygrane turnieje 0 WTA, 8 ITF
Najwyżej w rankingu 189 (16 sierpnia 2004)

Wałerija Bondarenko, ukr. Валерія Бондаренко (ur. 20 czerwca 1982), ukraińska tenisistka, najstarsza spośród tercetu ukraińskich sióstr Bondarenko.

Wałerija jest mniej znana niż jej dwie młodsze siostry, Alona i Kateryna. Jak na razie, ma też w porównaniu z nimi mniejsze osiągnięcia.

Wałerija występowała głównie w turniejach rangi ITF, począwszy od września 1997 roku. W roku 2000 osiągnęła drugie rundy turniejów w Toruniu i Kędzierzynie-Koźlu, Bukareszcie oraz Odessie. W maju 2001 osiągnęła drugą rundę w Olecku. Przeciętne wyniki sprawiły, że dopiero w lutym 2003 wystartowała w pierwszych w karierze eliminacjach do turnieju zawodowego, a miało to miejsce w Hyderabad Open w mieście Hajdarabad. W maju 2004 doszła do ćwierćfinału w Olecku. Po raz ostatni wystąpiła w singlu w grudniu 2006 w Dubaju.

W turniejach gry podwójnej po raz pierwszy wystąpiła w 1996 roku. Po raz pierwszy wystąpiła ze swoją siostrą Aloną w 1999 roku w Hvarze, z Kateryną natomiast w 2001 roku w Szczecinie. Grała również z Natalią Bondarenko, tenisistką ukraińską, niespokrewnioną z siostrami. Z Aloną wygrała pierwszy juniorski turniej deblowy w Kędzierzynie-Koźlu, niecały miesiąc później wygrała również w Stambule z zupełnie inną partnerką. Z Kateryną doszła do finału w Olecku w 2001, następnie była w finale z Aloną w Kędzierzynie. W 2002 wygrała w Kędzierzynie, Koksijde i Westende (finał). Przez kilka kolejnych lat jeszcze kilkakrotnie odnosiła deblowe zwycięstwa. W grudniu w Dubaju doszła do finału z siostrą Kateryną. Po tym turnieju nie wystąpiła już na światowych kortach, podejmując decyzję o zawieszeniu kariery.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]