Wall Street: Pieniądz nie śpi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wall Street: Money Never Sleeps
ilustracja
Gatunek dramat
Data premiery Ziemia 24 września 2010
Polska 24 września 2010
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 133 minut
Reżyseria Oliver Stone
Scenariusz Stephen Schiff
Alan Loeb
Muzyka Craig Armstrong
Zdjęcia Rodrigo Prieto
Scenografia Kristi Zea
Kostiumy Ellen Mirojnick
Montaż David Brenner
Julie Monroe
Produkcja Eric Kopeloff
Edward R. Pressman
Oliver Stone
Wytwórnia Edward R. Pressman Film
Dystrybucja Stany Zjednoczone 20th Century Fox
Polska Imperial/Cinepix
Poprzednik Wall Street (1987)

Wall Street: Pieniądz nie śpi (ang. Wall Street: Money Never Sleeps) – amerykański dramat filmowy z 2010 roku w reżyserii Olivera Stone’a. Sequel filmu Wall Street (1987).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 2008. Jake Moore (Shia LaBeouf) jest maklerem i zarabia grube miliony dla Keller Zabel Investments, firmy Louisa Zabela (Frank Langella). Winnie (Carey Mulligan), dziewczyna Jake’a, podziwia w nim pasję i chęć inwestowania w odnawialne źródła energii. Dostrzega w swoim chłopaku także idealizm, którego nie widziała w ojcu. Kiedy pojawiają się plotki, że Keller Zabel ma ogromne długi, akcje firmy gwałtownie spadają.

Walcząc o przedsiębiorstwo Louis Zabel zwraca się z prośbą o pomoc do Rezerwy Federalnej, ale spotyka się z odmową. Dostaje jednak propozycję od Brettona Jamesa (Josh Brolin) z potężnego banku inwestycyjnego Churchill Schwartz, który proponuje przejęcie Keller Zabel za minimalną cenę. Kariera Jake’a wisi na włosku – popada w długi, może stracić pracę.

Pewnego dnia Jake trafia na wykład Gordona Gekko (Michael Douglas), który opowiada o swojej książce „Czy chciwość jest dobra?”. Przekonuje, że nie tylko dobra, ale i powszechna, zgodna z normami. Twierdzi nawet, że amerykańska gospodarka zmierza ku kryzysowi. Jak się okazuje Gordon Gekko to dawny król Wall Street, ale teraz w niczym nie przypomina gwiazdy finansjery, bo za oszustwa finansowe odsiadywał wyrok ośmiu lat w więzieniu. W dodatku okazuje się, że Gordon to ojciec Winnie, dziewczyny Jake’a, która nie utrzymuje z nim żadnych kontaktów.

Jake wpada na szalony pomysł – w tajemnicy przed Winnie proponuje Gordonowi, że pogodzi go z córką, a w zamian Gekko dostarczy mu informacji o tym, dlaczego bankierzy wrobili Louisa Zabela. Jake chce bowiem pomścić swego mentora i liczy na to, że Gekko pomoże mu uratować Keller Zabel przed przejęciem przez Brettona Jamesa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Złote Globy 2010

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]