Walter Chełstowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walter Chełstowski
Data i miejsce urodzenia 13 października 1951
Warszawa
Zawód, zajęcie reżyser i producent
Alma Mater Politechnika Warszawska Wydział Mechaniki Precyzyjnej
Strona internetowa

Walter Chełstowski (ur. 13 października 1951) − polski reżyser i producent programów i widowisk telewizyjnych. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzice − Stanisław i Jolanta Chełstowscy, imię synowi nadali na cześć Waltera. Pracowali w tygodniku społeczno-politycznym „Po prostu”. W późniejszych latach Jolanta Chełstowska była autorką książek i redaktorką naczelną pism o tematyce harcerskiej (m.in.: Księga zabaw: na podwórku i gdzie indziej 1971, Najtrudniejszy pierwszy krok[2][3] 1981), natomiast Stanisław Chełstowski (zm. 10 sierpnia 2009[4][5][6]) przez wiele lat kierował redakcją „Życia Gospodarczego”.

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (Wydział Mechaniki Precyzyjnej, specjalność - technologia sprzętu elektronicznego) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Dziennikarstwa). W młodości należał również do Zrzeszenia Studentów Polskich i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich.

Zaczynał jako nastolatek od pisania artykułów do prasy harcerskiej. Po ukończeniu studiów trafił do redakcji Studia 2 – jednego z kultowych wówczas programów TVP, w którym był m.in. stażystą, asystentem reżysera i realizatora oraz reżyserem (realizował na potrzeby Studia 2 m.in. koncerty Anny Jantar i Ireny Jarockiej). Po 13 grudnia 1981 roku odszedł z TVP, następnie pracował jako wodzirej i tokarz oraz prowadził firmę krawiecką.

W 1982 roku Walter Chełstowski był twórcą i organizatorem Festiwalu w Jarocinie, dzięki czemu był również menedżerem m.in. Pawła Kukiza, Aya RL, Tilt oraz Voo Voo. W 1988 roku zaprzyjaźnił się z Jerzym Owsiakiem, z którym po powrocie do TVP w 1989 roku założył firmę producencką Ćwierć mrówki, która produkowała program Róbta, co chceta (Chełstowski był jego reżyserem). Chełstowski jest również współzałożycielem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i festiwalu Przystanek Woodstock.

W 1994 roku Chełstowski trafił do Grupy ITI, w której w latach 1997-1998 był członkiem rady nadzorczej TVN. Założył również firmę producencką Kompania Telewizyjna ITC, która produkowała takie programy telewizyjne jak 30 ton – lista, lista przebojów, Polaków Portret Własny (który Chełstowski prowadził), Tok Szok czy Gotuj z Kuroniem oraz przygotowywała na potrzeby stacji telewizyjnych oprawy graficzne (animacje i grafiki) oraz spoty reklamowe. W latach 1998-2000 za czasów prezesury Roberta Kwiatkowskiego był członkiem zarządu TVP, rekomendowanym przez Unię Wolności.

Był również założycielem portalu CGM.PL – Codzienna Gazeta Muzyczna oraz współzałożycielem Komitetu Obrony Demokracji. Na chwile obecną jest felietonistą portalu studioopinii.pl.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  2. Rp.pl: Najważniejsze wiadomości z Polski i ze świata. – rp.pl, rzeczpospolita.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  3. filie
  4. Stanisław Chełstowski, Warszawa, 14.08.2009 – kondolencje, nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  5. Stanisław Chełstowski, Warszawa, 14.08.2009 – pozostałe, nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  6. Nazwiska na literę A karta nr: 1 » Zmarli « www.nekrologi-baza.pl, nekrologi-baza.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  7. Jarocin. Po co wolność.