Walter Ciszek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walter Ciszek SJ
Sługa Boży
zakonnik, prezbiter
Apostoł Syberii
Kraj działania  Stany Zjednoczone
 ZSRR
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1904
Shenandoah (Pensylwania)
Data i miejsce śmierci 8 grudnia 1984
Nowy Jork
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Towarzystwo Jezusowe (jezuici)
Prezbiterat 24 czerwca 1937
Miejsce spoczynku cmentarz Jesuit Center w Wernersville (Pensylwania)
Rodzice Marcin,
Maria z d. Bochleda

Walter J. Ciszek (ur. 4 listopada 1904 w Shenandoah w Pensylwanii, zm. 8 grudnia 1984 w Nowym Jorku) − amerykański ksiądz pochodzenia polskiego, jezuita, apostoł Syberii, Sługa Boży Kościoła katolickiego.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

W młodości wstąpił do seminarium duchownego, później do Towarzystwa Jezusowego. Chcąc podjąć działalność misyjną na terenach Rosji, przygotowywał się do niej w Collegium Russicum w Rzymie (Pontifical Russian College). Po ukończeniu kolegium w 1937 przyjął Sakrament święceń.

W 1938, z uwagi na zagrożenie wybuchem wojny, został skierowany do Polski, do misyjnego ośrodka jezuitów w Albertynie koło Słonimia. Po wkroczeniu w 1939 Armii Czerwonej na tereny II Rzeczypospolitej i masowych wywózkach Polaków na Syberię, postanowił towarzyszyć deportowanym rodakom, szerząc Słowo Boże. Po wybuchu wojny niemiecko-rosyjskiej w czerwcu 1941 za prowadzenie działalności duszpasterskiej został aresztowany przez NKWD i skazany na 15 lat więzienia, jako szpieg Watykanu. Od 1953 do 1955 r. Pracował w kopalniach. Jego wspomnienia zawierają żywy opis buntów, które rozprzestrzeniły się w Gułagu po śmierci Józefa Stalina (zob. Powstanie Norylsk). Walter Ciszek strajkował w 5-m obozie Gorłagu, gdzie strajk został krwawo zmiażdżony[1].

Został wymieniony na sowieckich szpiegów w 1963.

Grób Waltera Ciszka

Na Uniwersytecie Fordham, gdzie pracował do śmierci jako rekolekcjonista i kierownik duchowy, znajduje się Ciszek Hall[2], natomiast w jego rodzinnej miejscowości działa Father Walter J. Ciszek Education Center[3].

Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny[4].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]