Walter Wild

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Wild - brytyjski elektryk, pierwszy prezes klubu FC Barcelona. Funkcję tę pełnił od 29 listopada 1899 do 25 kwietnia 1901. Jego następcą był Bartomeu Terradas.

Pierwszy prezes[edytuj | edytuj kod]

Wild przyjechał do Hiszpanii, do Barcelony w sprawie zupełnie niezwiązanej z piłką nożną. Jego zadaniem wtedy było założenie sieci energetycznej w Katalonii, natomiast później prowadził tam prywatne interesy. Poznał wtedy Joana Gampera i Terradasa. Wild był wielbicielem piłki nożnej, dlatego też zgodził się na sprawowanie funkcji prezesa klubu.

Piłkarz i prezes[edytuj | edytuj kod]

Walter Wild jako jedyny był piłkarzem i prezesem klubu jednocześnie. W barwach katalońskiego klubu zagrał w dziesięciu spotkaniach, w tym między innymi w debiucie klubu - 8 grudnia 1899, jak i z Reprezentacją Katalonii, wygranym przez Barcelonę 3:1.

Po latach[edytuj | edytuj kod]

Co pewien czas, odwiedzał jednak swoją rodzinę w Anglii, coraz częściej, aż w końcu zamieszkał tam na stałe. Jego miejsce na fotelu prezesa zajął Bartomeu Terradas. Na pięćdziesięciolecie klubu, w 1949 roku, Wild przyjechał ponownie do Barcelony. Zaproszenie wysłał ówczesny prezes, Agusti Montal i Galobart. Wild dostał na stadionie kilkuminutową owację na stojąco, co świadczyło o tym, że kibice nie zapomnieli tego, co uczynił dla drużyny. „To co zrobiłem dla klubu, to niewiele w porównaniu do tego, co otrzymałem od Barcelony i od całej Katalonii. Ten klub na zawsze pozostanie w moim sercu.”

W tej wypowiedzi było wiele kurtuazji, Wild nie interesował się przez te lata rozwojem klubu i jego potęga nieco go zaskoczyła. Pierwszy prezydent klubu pełnił swoją funkcją z małymi przerwami przez 513 dni. Po złożeniu rezygnacji uzyskał miano honorowego prezydenta klubu za zasługi włożone w rozwój klubu.