Warzęchowa Przełączka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warzęchowa Przełączka
Ilustracja
Widok ze Świstowego Szczytu
Państwo  Słowacja
Pasmo Tatry, Karpaty
Sąsiednie szczyty Zadnia Warzęchowa Turnia, Skrajna Warzęchowa Turnia
Data zdobycia 5 sierpnia 1906
Pierwsze wejście H. Behn, E. Dubke, J. Franz
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Warzęchowa Przełączka”
Ziemia49°10′18,4″N 20°09′31,4″E/49,171778 20,158722

Warzęchowa Przełączka (słow. Skrinicová štrbina) – drobna przełęcz w bocznej grani słowackich Tatr Wysokich odgałęziającej się od grani głównej w wierzchołku Małej Wysokiej. Jest położona w jej fragmencie zwanym Nowoleśną Granią. Oddziela od siebie dwie Warzęchowe TurnieZadnią Warzęchową Turnię na zachodzie i Skrajną Warzęchową Turnię na wschodzie[1].

Rejon przełączki tworzą bardzo zwietrzałe skały. Jej północne stoki opadają do Doliny Staroleśnej, południowe – do Doliny Sławkowskiej. Warzęchowa Przełączka nie stanowi dogodnego przejścia dla taterników. Najprostsze drogi wiodą na nią od północnego zachodu z Doliny Staroleśnej lub granią z Usypistej Szczerbiny przez Skrajną Warzęchową Turnię[2].

Pierwsze wejścia (przy przejściu granią):

Nazewnictwo Warzęchowych Turni i Warzęchowej Przełączki pochodzi od Warzęchowego Stawu, który położony jest w Dolinie Staroleśnej, u ich podnóża[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 390. ISBN 83-01-13184-5.
  2. a b c Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XIV. Warzęchowe Turnie – Zawracik Rówienkowy. Warszawa: Sport i Turystyka, 1971, s. 57–60.