Washington Sheffield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Washington Wentworth Sheffield
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1827 r.
North Stonington
Data i miejsce śmierci 1897 r.
New London

Washington Wentworth Sheffield (ur. 23 kwietnia 1827 r. w North Stonington, zm. 1897 r. w New London)[1]amerykański stomatolog, przedsiębiorca i wynalazca, stworzył mostek dentystyczny, pastę do zębów z wyciągiem z mięty i jako pierwszy sprzedawał pastę do zębów w tubkach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony 23 kwietnia 1827 r. w North Stonington[1] w stanie Connecticut[2] jako trzecie z ośmiu dzieci pastora Johna Sheffielda i Elizy Sheffield. Dorastał i chodził do szkoły w rodzinnej miejscowości[3]. Po ukończeniu nauki w college'u dentystycznym podjął pracę u dr. J.A.G. Comstocka z New London[2] (1850 r.). Następnie krótko praktykował w Nowym Jorku u dr. Charlesa Allena i dr. H.D. Portera, po czym w 1852 r. powrócił do New London[3]. Wykorzystując swoje kwalifikacje stomatologa i posiadaną wiedzę chemiczną w 1850 r. opracował nowoczesną pastę do zębów, co umożliwiło klientom rezygnację ze stosowanych wcześniej proszków. W tym samym roku założył firmę Sheffield Dentifrice Company, w której sprzedawał także opracowany przez siebie środek, który miał m.in. usuwać kamień nazębny. Rosnący popyt skłonił go do zorganizowania masowej produkcji[2].

Jego kolejną innowacją była sprzedaż pasty do zębów w tubce. Pod koniec XIX w. na rynku był duży wybór past do zębów, pakowane one były jednak w słoiki, z których korzystały często całe rodziny[2]. W tym czasie syn Sheffielda przebywał w Paryżu[4], gdzie spostrzegł, że artyści używali farb i tuszy wyciskanych z ołowianych, łatwych do zgniatania tubek. Przekazał on swoje obserwacje ojcu, który wkrótce potem, w 1892 r., zaczął produkować i sprzedawać pierwszą pastę do zębów w tubce z blachy. Sheffield wyposażył fabrykę w maszyny do zadrukowywania i tłoczenia oznaczeń na tubkach, a także do wytwarzania pudełek, w które były pakowane[2]. Jego wybory imitowała m.in. fabryka Samuela Colgate'a[5]. Sheffield uzyskał również patent na mostek dentystyczny i pastę do zębów z wyciągiem z mięty[4].

Ten pomysł rozwinęli jego dwaj wnukowie, którzy założyli w 1911 r. New England Collapsible Tube Company, która zajmowała się wyłącznie produkcją tubek i stała się największą ich wytwórnią w Stanach Zjednoczonych. Firma Sheffielda z czasem zmieniła nazwę na Sheffield Pharmaceuticals[2].

Żonaty z Harriet P. Browne z Providence, para miała jednego syna (ur. 1854 r.)[3]. Lucius Tracy Sheffield także został dentystą[2], kończąc American Academy of Dental Medicine na Harvard Medical School[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dr Washington Wentworth Sheffield (ang.). W: Find A Grave [on-line]. Find A Grave. [dostęp 2019-05-26].
  2. a b c d e f g Aristocratic Dental Cream Gets Squeezed | Connecticut History | a CTHumanities Project [dostęp 2019-05-27] (ang.).
  3. a b c d Historically Speaking: Thank New London dentist for collapsible tube of toothpaste - News - The Bulletin - Norwich, CT, webcache.googleusercontent.com [dostęp 2019-05-27].
  4. a b Igor Rakowski-Kłos: 22 maja. Amerykański dentysta wymyślił pastę do zębów w tubce [KALENDARIUM] (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2019-05-22. [dostęp 2019-05-26].
  5. Colgate (toothpaste), www.firstversions.com [dostęp 2019-05-27].