Waterfront Red Car

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waterfront Red Car
tramwaj
Ilustracja
Replika wagonu tramwajowego nr 501 w San Pedro
Państwo  Stany Zjednoczone
Lokalizacja Los Angeles
Organizator Port of Los Angeles
Liczba linii 1
Lata funkcjonowania od 2003
Infrastruktura
Długość sieci 2,4 km
Rozstaw szyn 1435
Liczba przystanków 4
Tabor
Liczba pojazdów 3
Portal Portal Transport szynowy

Waterfront Red Car – linia tramwajowa działająca w dzielnicy portowej Los Angeles, San Pedro. Trasa linii znajduje się w miejscu nieistniejącej już linii tramwajowej, która należała do systemu tramwajów międzymiastowych znanego jako Pacific Electric Railway. Linia przebiega od terminalu statków wycieczkowych World Cruise Center, pod mostem wiszącym Vincent Thomas Bridge, do skrzyżowania ulic 22nd Street z Miner Street. Tramwaje kursują od piątku do niedzieli, sporadycznie jeżdżą także w pozostałe dni tygodnia wtedy, gdy do portu zawijają statki wycieczkowe[1]. Linia obsługiwana jest zarówno przez oryginalne wagony tramwajowe, jak i przez repliki starych tramwajów, które należały do nieistniejącej już sieci tramwajowej Pacific Electric Railway[2], która obejmowała Los Angeles i okoliczne miejscowości oraz hrabstwa[3].

Obecnie do obsługi linii wykorzystywane są trzy wagony tramwajowe, dwa spośród nich to repliki, oznaczone nuemarami 501 i 502, które zbudowali od podstaw pracownicy portu morskiego w Los Angeles; wnętrza wagonów są chłodzone przy pomocy okien, tak zwanych clerestoriów podobnie jak w oryginalnych wagonach klasy 500 (Red Cars). Trzeci tramwaj o numerze bocznym 1058 został zbudowany z fragmentów dwóch rozbitych wagonów tramwajowych klasy 950.

Linię tramwajową Waterfront Red Car uzupełniają dwie linie autobusowe wahadłowe. Niebieska linia obsługuje centrum dzielnicy San Pedro i wioskę Ports O'Call, zaś linia zielona obsługuje port i przystań.

Przystanki[edytuj | edytuj kod]

  1. World Cruise Center
  2. Maritime Museum
  3. Ports O'Call
  4. 22nd Street

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Port of Los Angeles: America's Port®, portoflosangeles.org [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  2. railwaypreservation.com, www.railwaypreservation.com [dostęp 2018-05-11].
  3. Port of LA Waterfront Red Car Line, www.railwaypreservation.com [dostęp 2017-11-27].