Wawrzyniec Nguyễn Văn Hưởng

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Wawrzyniec Nguyễn Văn Hưởng

Laurensô Nguyễn Văn Hưởng
prezbiter i męczennik
Data i miejsce urodzenia ok. 1802
Kẻ Sài, Wietnam
Data i miejsce śmierci 13 lutego 1856
Ninh Bình, Wietnam
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 2 maja 1909
przez Piusa X
Kanonizacja 19 czerwca 1988
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 24 listopada
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej wietnamskie nazwisko Nguyễn.

Św. Wawrzyniec Nguyễn Văn Hưởng (wiet. Laurensô Nguyễn Văn Hưởng) (ur. ok. 1802 r. w Kẻ Sài w Wietnamie – zm. 13 lutego 1856 r. w Ninh Bình w Wietnamie) – ksiądz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Wawrzyniec Nguyễn Văn Hưởng pochodził z biednej rodziny. Wcześnie został osierocony. Mieszkał u wuja (niebędącego chrześcijaninem), który traktował go jak syna. Po pewnym czasie Wawrzyniec Nguyễn Văn Hưởng został pomocnikiem ojca Duyệt w parafii Sơn Miêng. Po 3 latach wysłano go do seminarium duchownego w Vĩnh Trị. Po zamknięciu seminarium z powodu prześladowań Wawrzyniec Nguyễn Văn Hưởng powrócił do domu i utrzymywał się z wyrobu i sprzedaży lekarstw. Wuj radził założyć mu rodzinę, a inni krewni obiecali pomoc. Jednak Wawrzyniec Nguyễn Văn Hưởng chciał poświęcić życie Bogu. Gdy tylko to stało się możliwe, powrócił do seminarium, a po pewnym czasie został katechistą. Pracował w różnych parafiach. Po dokończeniu studiów teologicznych przyjął święcenia kapłańskie. Został aresztowany w 1855 r. Stracono go z powodu wiary 13 lutego 1856 r.

Dzień wspomnienia: 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Beatyfikowany 2 maja 1909 r. przez Piusa X. Kanonizowany przez Jana Pawła II 19 czerwca 1988 r. w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]