We własnym gronie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

We własnym gronie (szw. Den inre kretsen) − powieść kryminalna szwedzkiej pisarki Mari Jungstedt, opublikowana w 2005, a w Polsce w 2011 w tłumaczeniu Ewy Wojaczek.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Kościół we Fröjel - u jego stóp prowadzone są wykopaliska

Jest trzecią powieścią cyklu, w którym występuje detektyw Anders Knutas, komisarz policji z Visby na szwedzkiej wyspie - Gotlandii. Pomaga mu energiczna Karin Jacobsson. W tej części akcja rozgrywa się w okresie czerwiec-sierpień i dotyczy środowiska archeologicznego. Na letnim obozie wykopaliskowym we Fröjel grupa dwudziestu studentów odkopuje pozostałości osady i portu wikingów[1]. Z okolicy schroniska młodzieżowego w Warfsholm, po koncercie zespołu Ognisty Młyn, ginie holenderska studentka Martina Flochten[2], ucząca się na Uniwersytecie w Rotterdamie. Jej rodzice pochodzili z Gotlandii (Hemse)[3]. Jednocześnie ktoś zabija kucyka należącego do Jörgena Larssona z Petersviken i odcina mu głowę[4]. Ciało Martiny Flochten zostaje znalezione w Vivesholm przez Kalle Östlunda - zostało powieszone na drzewie, a cięcie w podbrzuszu wskazuje na upuszczenie krwi w celach rytualnych (wcześniej dziewczynę utopiono)[5]. Śledztwo zaczyna się koncentrować na dawnych kultach skandynawskich. Kolejne istotne dla sprawy nazwiska to Staffan Mellgren (kierownik prac archeologicznych)[6] i Gunnar Ambjörnson (lokalny polityk socjaldemokratyczny)[7].

Równolegle kontynuowany jest skomplikowany wątek miłosny (zapoczątkowany w pierwszej części - Niewidzialny) pomiędzy Johanem Bergiem (reporterem szwedzkiej telewizji), a Emmą Winarve (nauczycielką z Romy). Emma po rozwodzie z Ollem rodzi dziecko Berga - Elin, co zbliża do siebie tą parę. Jednocześnie Berg doznaje poważnych obrażeń w starciu z mordercą i jest bliski śmierci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. We własnym gronie, s.9
  2. We własnym gronie, s.119
  3. We własnym gronie, s.10-11, 122
  4. We własnym gronie, s.26
  5. We własnym gronie, s.158
  6. We własnym gronie, s.124
  7. We własnym gronie, s.204

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. nota redakcyjna w: Mari Jungstedt, We własnym gronie, Bellona, Warszawa, 2011, okładka zewnętrzna i wewnętrzna, ​ISBN 978-83-1111971-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]