Wenanty Lityński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wenanty Lityński
podporucznik kawalerii podporucznik kawalerii
Data urodzenia ?
Data śmierci 1936
Przebieg służby
Siły zbrojne Wojsko Polskie
Jednostki 8 Pułk Ułanów
Główne wojny i bitwy I wojna światowa,
wojna polsko-bolszewicka
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1920-1941)

Wenanty Lityński (ur. ?, zm. 1936) – inżynier agronom, podporucznik kawalerii Wojska Polskiego, działacz samorządowy i społeczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczył się w C. K. Gimnazyum Lwowskiego im. Franciszka Józefa[1][2]. Ukończył Akademię Handlowo-Rolniczą w Wiedniu, uzyskując tytuł inżyniera agronomii. Brał udział w I wojnie światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. Jako ochotnik od 1919 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej do jej zakończenia. Został awansowany do stopnia podporucznika kawalerii ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919[3][4]. W 1923, 1924 był oficerem rezerwowym 8 pułku ułanów w garnizonie Kraków[5][6]. Później przeniesiony w stan spoczynku.

Pełnił funkcję radcy Lwowskiej Rady Rolniczej, prezesa Związku Ziemian. Sprawował urząd marszałka rady powiatu podhajeckiego, zasiadał w tarnopolskiej radzie wojewódzkiej, wydziale i radzie powiatu podhajeckiego II RP. Był właścicielem dóbr Litwinów[7][8][9]. Na terenie ziemi podhajeckiej działał w organizacjach gospodarczych i społecznych.

Zmarł w 1936.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]