Wergili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wergili
Gatunek dramat obyczajowy
Rok produkcji 1976
Data premiery 1 listopada 1977
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 47 min
Reżyseria Ryszard Ber
Scenariusz Stanisław Grochowiak
Główne role Hanna Stankówna
Janusz Bukowski
August Kowalczyk
Jerzy Nowak
Muzyka Andrzej Kurylewicz
Zdjęcia Jan Mogilnicki
Scenografia Andrzej Płocki
Artur Żołnierski
Kostiumy Renata Press
Montaż Maria Leszczyńska
Produkcja Telewizja Polska
Wytwórnia Poltel

Wergilipolski dramat obyczajowy z 1976 w reżyserii Ryszarda Bera zrealizowany na podstawie scenariusza Stanisława Grochowiaka. Jest to filmowa wersja zrealizowanego wcześniej słuchowiska radiowego.

"Ja cię zaś teraz w swoją biorę pieczę / Pójdź za mną! Ja ci będę przewodnikiem! / Tam cię zawiodę, gdzie duchy człowiecze / Wiecznie się skarżą rozpaczliwym krzykiem / Gdy śmierć je wtórna ościeniem przebodzie / Na wieczność całą w tym ostępie dzikim" – motto filmu cytowane na początku filmu pochodzi z poematu Boska komedia Dantego Alighieri. Słowa te wypowiada Wergiliusz (Wergili) oprowadzając poetę po Piekle.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wiele lat po zakończeniu wojny przybywa tam francuska turystka, której były mąż zginął w obozie. Towarzyszy jej przypadkowo poznany amerykański przedsiębiorca, pan Browning. Ich wizyta w tym miejscu stanowi pretekst do konfrontacji postaw ludzi, którzy przeżyli obóz, z tymi, którzy mają o nim bardzo mgliste pojęcie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]