When Christ and His Saints Slept

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
When Christ and His Saints Slept
Autor Sharon Kay Penman
Typ utworu powieść historyczna
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 1995
Wydawca Putnam

When Christ and His Saints Sleptpowieść historyczna autorstwa Sharon Kay Penman opublikowana w 1995, pierwsza część trylogii poświęconej Plantagenetom. Jej kolejnymi częściami są Time and Chance i Devil's Brood.

Zarys akcji[edytuj | edytuj kod]

When Christ and His Saints Slept przedstawia początki dynastii Plantagentów. Związane jest z rywalizacją o angielski tron między kuzynami − Stefanem z Blois i cesarzową Matyldą, która starała się o koronę dla swojego syna Henryka Plantageneta[1].

Oddźwięk[edytuj | edytuj kod]

Publishers Weekly pozytywnie ocenił When Christ and His Saint Slept. Książka została uznana za „wspaniałe połączenie historii i człowieczeństwa”, w którym Penman w przekonujący sposób przedstawiła „skomplikowanych polityków” z wyrazistymi charakterami. Mimo oparcia o prawdę historyczną − królowa Matylda i król Stefan są głównymi bohaterami − Penman zadbała o „znakomity dodatek” w postaci fikcyjnego Ranulfa. Jedyny zarzut dotyczył epoki, w której toczy się akcja (Anglia w XII wieku), której „brakuje epickiego potencjału”. Książka została wydana w 75 000 egzemplarzach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Author Interview: Sharon Kay Penman. Trivium Publishing LLC., 2002. [dostęp 27 lipca 2009].
  2. When Christ and His Saints Slept. „Publishers Weekly”, 1995. [dostęp 2010–02–17].