When You Believe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
When You Believe
Singel Mariah Carey oraz Whitney Houston
z albumu #1's, My Love Is Your Love i The Prince of Egypt OST
Wydany Wielka Brytania 2 listopada 1998
Nagrywany 1997-1998
Gatunek Pop, R&B
Długość 5:01 (Album Version)
4:34 (Single Version)
Wydawnictwo DreamWorks
Producent Babyface
Format CD single, cassette single, 7" single
Singel po singlu
Mariah Carey
Whitney Houston

When You Believe – singel Mariah Carey i Whitney Houston pochodzący z soundtracku do filmu Książę Egiptu oraz albumów #1's i My Love Is Your Love. Singel był pierwszym singlem z albumu Houston i drugim z albumu Carey. Jest to główny motyw muzyczny filmu Książę Egiptu.

Produkcja i nagrywanie[edytuj | edytuj kod]

W czasie produkcji, Carey i Houston, które nigdy wcześniej się nie znały, stały się przyjaciółkami. Pomimo że po produkcji singla poszły one własnymi ścieżkami i rozkręcały swoje kariery, to Houston nadal uważa Carey za swoją najbliższą przyjaciółkę.

W filmie piosenka śpiewana jest przez Tzipporah (Michelle Pfeiffer) i Miriam (Sally Dworsky). Bohaterzy piosenki mówią o ich wątpliwościach w istnienie Boga: często modlą się do Niego, ale ich prośby nie są wysłuchane, i zastanawiają się oni nad tym, czy to nie jest strata czasu. Jednak, wiedzą że czasy są trudne, ale "może stać się cud, jeśli wierzysz" w Boga.

W singlu wydanym komercyjnie, Babyface został wymieniony jako producent, aby piosenka lepiej przyjęła się na rynku pop. Główną zmianą było zastąpienie chóru dzieci hebrajskich, dłuższym refrenem.

"When You Believe" wygrał w 1999 Academy Award za "Najlepszą Piosenkę Filmową" i był nominowany w tej samej kategorii do Złotego Globu. Wygrał Złotą Satelitę w tej samej kategorii. Był nominowany w 2000 roku do Grammy Award za "Najlepszą Współpracę w Śpiewaniu". Jako, że Carey jest po części Latynoską, ona i Houston zostały nominowane do ALMA Awards.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Teledysk został nakręcony w Brooklyn Academy of Music[1] i pokazuje Carey oraz Houston w ciemnym studio, które zostało urządzone w stylu egipskim, inspirowanym przez film. Pokazuje się tam także publiczność. Teledysk kończy się, gdy studio zostaje oświetlone, a piosenkarki śpiewają wraz z dużym chórem.

Mimo, że kompozytorzy nie są wymienieni, pierwsze 18 dźwięków pochodzi z "Dance of the Yao People"[2].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Konflikt narósł pomiędzy Stephenem Schwartzem i Babyface'em po tym, jak Schwartz zapomniał wymienić Babyface'a jako producenta, gdy "When You Believe" został nominowany do Oscara. Schwartz powiedział, że Babyface nie powinien być tam wymieniony, ponieważ zmienił piosenkę. Carey i Houston zaśpiewały wersję Babyface'a na gali Oscarów, ale tylko Schwartz otrzymał nagrodę.

Listy przebojów[edytuj | edytuj kod]

Lata spekulacji na temat kłótni pomiędzy Carey i Houston doprowadziły do tego, że ludzie oczekiwali duetu, który pobije wszelkie rekordy, zwłaszcza, że Carey i Houston pobijały rekordy sprzedaży singli. "When You Believe" był hitem, ale nie znalazł się w pierwszej 10. tylko na #15 Billboard Hot 100. Przeciągnął trend w singlach Carey i zdobył 38. miejsce na Hot 100 Airplay, ale za to 7. na Hot 100 Single Sales. Małe airplay było wtedy popularne u Carey, a kariera Houston trochę przystopowała, więc popularność w radiu była wytłumaczalna. Piosenka spędziła na Hot 100 19 tygodni i znalazła się w pierwszej 5. Billboard Adult Contemporary; był to pierwszy singel Carey i Houston, który znalazł się na nowej liście Top 40 Tracks. RIAA przyznała mu status Złotej Płyty, a na Hot 100 na koniec 1999, singel zdobył miejsce 99.

Był większym sukcesem na świecie, ponieważ zdobył #1 w Hiszpanii, pierwszą piątkę w Wielkiej Brytanii i krajach kontynentalnej Europy, oraz pierwszą dwudziestkę w Australii.

Zdobył miejsce 99. na koniec 1999 na liście Billboard Hot 100.[3]

Zdobył status Złotej Płyty w Niemczech, USA[4], Australii[5]. i Szwecji[6] oraz status Platynowej Płyty w Norwegii [7].

Pozycje na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Lista (1998)[8] Najwyższa
pozycja
Australia Australian Singles Chart 13
Austria Austrian Singles Chart 6
Belgia Belgian Singles Chart (Flandria) 5
Belgian Singles Chart (Walonia) 4
Kanada Canadian Singles Chart 26
Holandia Netherlands Mega Single Top 100 4
Finlandia Finnish Singles Chart 10
Francja French Singles Chart 5
Niemcy German Singles Chart 8
Nowa Zelandia RIANZ Singles Chart 8
Norwegia Norwegian Singles Chart[9] 2
Hiszpania Spanish Singles Chart 3
Szwecja Swedish Singles Chart[10] 2
Szwajcaria Swiss Singles Top 100 2
Wielka Brytania UK Singles Chart[11] 4
Stany Zjednoczone U.S. Billboard Hot 100 15
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 14

Listy końcoworoczne[edytuj | edytuj kod]

Rok Kraj Lista Ranking
1999 Łotwa Łotwa[12] Latvian Airplay Chart #34

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]