Wieża Ta' Lippija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża Ta' Lippija
Obiekt zabytkowy nr rej. 00058
Ilustracja
Państwo  Malta
Miejscowość Mġarr
Adres Triq Ta' Żammitellu
Wysokość całkowita 11 m
Kondygnacje 2
Rozpoczęcie budowy 1637[1]
Pierwszy właściciel Zakon Maltański
Obecny właściciel Rząd Malty
Położenie na mapie Malty
Mapa lokalizacyjna Malty
Wieża Ta' Lippija
Wieża Ta' Lippija
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa lokalizacyjna Morza Śródziemnego
Wieża Ta' Lippija
Wieża Ta' Lippija
Ziemia35°55′20,25″N 14°20′45,65″E/35,922292 14,346014

Wieża Ta' Lippija (malt. Torri Ta' Lippija lub Tal-Lippia) – jedna z tzw. wież Lascarisa, wież obserwacyjnych, zbudowana za czasów wielkiego mistrza kawalerów maltańskich Juana de Lascaris-Castellara na wyspie Malta w latach 1637 do 1640 r. Rok po zostaniu wielkim mistrzem zakonu w 1636 roku rozpoczął on budowę pięciu wież obronnych na wybrzeżu Malty, uzupełniających zbudowany w latach 1610-1620, za panowania Alofa de Wignacourta, ciąg fortyfikacji zwanych jako wieże Wignacourta. Wieże zostały zbudowane pomiędzy latami 1637 a 1640. Każda z nich znajduje się w zasięgu wzroku z sąsiednimi. Służyły one jako wieże komunikacyjne pomiędzy Gozo i Wielkim Portem, oprócz funkcji obserwacyjno-ostrzegawczych przed piratami pełniły funkcje obronne.

Wieża Ta' Lippija jest usytuowana w północno-zachodniej części Malty na nadbrzeżnym paśmie wzgórz Wardija Ridge i strzeże wejścia do Gnejna Bay. Położona jest około kilometra na zachód od miejscowości Mġarr. Sąsiaduje z wieżami Nadur oraz Għajn Tuffieħa.

Została zbudowana w 1637 roku na planie kwadratu o podstawie około 36 m² i wysokości 11 m. Oryginalnie posiadała dwie kondygnacje, wejście do niej znajdowało się na piętrze i dostępne było tylko za pomocą drabiny. Jej rozmiar jest niewielki w porównaniu z wieżami-garnizonami budowanymi za czasów mistrza Alofa de Wignacourta, podobnie jak wieże budowane w latach późniejszych przez Martina de Redina ich główną funkcją było uzupełnienie luk w sieci punktów obserwacyjno-obronnych położonych na wybrzeżu wysp Malta, Gozo i Comino.

W okresie panowania brytyjskiego, podobnie jak większość wież była używana przez wojsko brytyjskie. W czasie II wojny światowej baterię wzmocniono i dobudowano dwa stanowiska ogniowe[1].

Obecnie wieża pozostaje w zarządzie armii maltańskiej. Została wpisana na listę National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands pod numerem 00058[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ta' Lippija Tower (ang.). National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands. [dostęp 2014-12-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]