Wielki Złomiskowy Potok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielki Złomiskowy Potok w dolnym biegu
Dolna część Doliny Ważeckiej i Wielki Złomiskowy Potok wśród kosodrzewiny

Wielki Złomiskowy Potok (słow. Veľký zlomiskový potok, niem. Zlomiskobach, węg. Zlomiszkó-patak) – główny ciek wodny Doliny Ważeckiej w słowackich Tatrach Wysokich. Wypływa na wysokości ok. 1850 m n.p.m. na tarasie zwanym Zadnim Handlem. Ma dwa ważniejsze dopływy, są to Siodełkowy Potok i Mały Złomiskowy Potok. W dolnym biegu płynie przez tzw. Jamy – silnie zróżnicowany teren wałów morenowych utworzonych przez połączone lodowce Doliny Furkotnej i Ważeckiej. W pobliżu Tatrzańskiej Drogi Młodości przy Białym Wagu łączy się z Furkotnym Potokiem i razem tworzą rzekę Biały Wag.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak czerwony – znakowana czerwono Magistrala Tatrzańska przecina potok na odcinku łączącym Trzy Źródła z Doliną Ważecką i Furkotną oraz Szczyrbskim Jeziorem.
Szlak niebieski – niebieski szlak rozpoczynający się przy Tatrzańskiej Drodze Młodości (Biały Wag) biegnie wzdłuż potoku i dalej prowadzi dolną częścią Doliny Ważeckiej do Magistrali, potem razem z nią na krótkim odcinku do Jamskiego Stawu i dalej w stronę Krywania.
  • Czas przejścia od początku szlaku do Rozdroża przy Jamskim Stawie: 1:45 h, ↓ 55 min
  • Czas przejścia od rozdroża na Krywań: 2:30 h, ↓ 2 h[1]
 Osobny artykuł: Potoki tatrzańskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]