Wielki słownik języka polskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielki słownik języka polskiego – elektroniczny słownik języka polskiego opracowywany pod kierunkiem profesora Piotra Żmigrodzkiego, publikowany w Internecie[1]. Leksykon powstaje od 2007 w pracowni Instytutu Języka Polskiego PAN. W redagowaniu słownika uczestniczą uczeni z kilku ośrodków, między innymi Warszawy, Krakowa, Katowic i Torunia. Do komitetu redakcyjnego słownika należą, oprócz redaktora naukowego, profesorowie Mirosław Bańko, Renata Przybylska, Maciej Grochowski i Jadwiga Waniakowa, jak również Monika Biesaga, Anna Czelakowska i Jakub Bobrowski[2]. Do zespołu autorów zaliczają się między innymi profesor Bogumił Ostrowski, Przemysław Dębowiak, Katarzyna Węgrzynek, Maria Węgiel, Ewa Kozioł-Chrzanowska, Monika Szymańska i Barbara Ścigała-Stiller[2].

Słownik ma charakter deskryptywny (opisowy) i synchroniczny[1]. Obejmuje słownictwo występujące w tekstach powstałych po 1945[1]. Zasoby słownika są udostępniane bezpłatnie[3]. Do końca 2012 opracowano 15 tysięcy najczęstszych słów[4][5]. Do 2018 trwały prace nad powiększeniem do 50 tysięcy słów. Słownik jest wyposażony w wewnętrzną wyszukiwarkę.

Wszystkie uwzględnione znaczenia słów są udokumentowane cytatami z Narodowego Korpusu Języka Polskiego. Na hasło składają się sekcje „Definicja”, „Kwalifikacja tematyczna”, „Relacje znaczeniowe”, „Połączenia”, „Cytaty”, „Odmiana” i „Pochodzenie”, a także – w niektórych artykułach – „Wymowa”. Podane są pełne paradygmaty fleksyjne. Przywołane są także wyrazy o znaczeniu takim samym lub zbliżonym (synonimy), przeciwnym (antonimy) i nadrzędnym, bardziej ogólnym (hiperonimy).

W kwietniu 2013 Wielki słownik języka polskiego uzyskał honorowy patronat Senatu Rzeczypospolitej Polskiej[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wielki słownik języka polskiego (pol.). leksykografia.uw.edu.pl. [dostęp 2018-03-30].
  2. a b Zespół autorski (pol.). wsjp.pl. [dostęp 2018-03-30].
  3. Wielki Słownik Języka Polskiego bezpłatnie w Internecie (pol.). edukacja.warszawa.pl. [dostęp 2018-03-30].
  4. Wstęp (pol.). wsjp.pl. [dostęp 2018-03-30].
  5. Wielki Słownik Języka Polskiego - nowe źródło wiedzy (pol.). perspektywy.pl. [dostęp 2018-03-30].
  6. Wielki słownik języka polskiego zwiększy liczbę haseł do 50 tys. (pol.). naukawpolsce.pap.pl. [dostęp 2018-03-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]