Wielowieś (Tarnobrzeg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia słowa Wielowieś.
Wielowieś
osiedle Tarnobrzega
Ilustracja
Zabytkowy XIX wieczny klasztor dominikanek w Wielowsi
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Miasto Tarnobrzeg
Data założenia XI wiek
W granicach Tarnobrzega 1976
Zarządzający Marian Zioło [1]
Wysokość 141 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności

ok. 1500
Strefa numeracyjna 15
Tablice rejestracyjne RT
Położenie na mapie Tarnobrzega
Położenie na mapie
50°38′01,86″N 21°45′09,93″E/50,633850 21,752758
Portal Portal Polska

Wielowieś, (łac.) Magnavilla, w kronikach Jana Długosza Wyelyawieś, w Norimbergae Impensis Homannianorum Heredum z 1775 Jelewieś - najbardziej na północ wysunięta część Tarnobrzega. Osada w tym miejscu założona w XII wieku. Była fundacją rodu Mądrostków. W 1215 została erygowana parafia i włączona do diecezji krakowskiej.

Administracyjnie graniczy z Sielcem, Sobowem, Sandomierzem. W granicach Tarnobrzega od 1975, kiedy to rozszerzono administracyjnie Tarnobrzeg od Machowa po Sandomierz, licząc, że dzięki kopalniom siarki Siarkopol, miasto rozrośnie się, przekroczy 100 tys. mieszkańców i razem z Sandomierzem stworzy konurbację. W latach 90. XX wieku nastąpił upadek zakładów siarkowych, przez co plany te nie zostały zrealizowane. Wielowieś, mimo iż znajduje się w granicach miasta, zachowała charakter rolniczo-wiejski.

Najważniejszym zabytkiem Wielowsi jest zabytkowy klasztor dominikanek z połowy XIX wieku. Klasztor ten jest znany także z osoby Matki Kolumby Białeckiej - służebnicy bożej i założycielki Dominikanek ze Zgromadzenia Sióstr świętego Dominika.

W Wielowsi działa także Parafia Świętej Gertrudy i Świętego Michała Archanioła z kościołem Świętej Gertrudy i Świętego Michała Archanioła[2].

W 1999 podczas pielgrzymki do Polski w Wielowsi lądował Jan Paweł II.

Wielowieś posiada przystanek kolejowy linii Łódź - Dębica i Sandomierz - Grębów. Najważniejszą linią komunikacji miejskiej jest linia autobusowa nr 11 łącząca Wielowieś z centrum Tarnobrzega i Sandomierza.

W maju 2010 osiedle zostało całkowicie zalane w wyniku powodzi i podtopień.

Od 1958 Osiedlowy Klub Sportowy Wielowieś Tarnobrzeg[3] [4]

Związani z Wielowsią[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]