Wielowieyski Baron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Wielowieyski Baron

Wielowieyski Baronpolski herb baronowski, odmiana herbu Półkozic nadany wraz z tytułem w Galicji.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis stworzony zgodnie z klasycznymi zasadami blazonowania:

Tarcza dzielona w krzyż z polem sercowym. W polu sercowym, czerwonym, głowa ośla złota, w polach I i IV czerwonych skos srebrny, w polach II I III błękitnych wieniec laurowy zielony przez który od dołu ku górze skrzyżowane dwa miecze srebrne o rękojeściach złotych u dołu na wieńcu i u góry pod nim. Na tarczy korona baronowska, opleciona sznurem pereł, nad którą trzy hełmy w koronach z klejnotami: I między skrzydłami orlimi czerwonymi pół kozła złotego wspiętego; II dwie trąby słoniowe, prawa błękitno-złota, lewa złoto-błękitna; III dwie trąby słoniowe prawa srebrno-czerwona, lewa czerwono-srebrna. Labry: I czerwone podbite złotem; II czerwone podbite srebrem, III błękitne podbite złotem. Trzymacze: dwaj rycerze w zbrojach srebrnych, prawy z włócznią z proporcem o pięciu strefach złoto błękitnych i z pióropuszem błękitnym, lewy z włócznią z proporcem o pięciu strefach srebrno-czerwonych i pióropuszem czerwonym.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy tytuł hrabiowski SRI (graf von) otrzymał Jan Wielopolski (1630–1688) 29 listopada 1656 roku. Następnie na podstawie pochodzenia w prostej linii od Jana, tytuł potwierdzono 22 lipca 1788 (dyplom z 22 listopada 1788) Ignacemu Wielopolskiemu i następnie jego wnukowi, Aleksandrowi, synowi Józefa 12 listopada 1879 wraz z prawem do tytułu margrabiego (zob. herb Gonzaga-Myszkowski-Wielopolski) dla każdego kolejnego posiadacza ordynacji myszkowskiej.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Jedna rodzina herbownych:

freiherr Wielowieyski von Wielka Wieś.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Górzyński: Arystokracja polska w Galicji: studium heraldyczno-genealogiczne. Warszawa: DiG, 2009, s. 383-384. ISBN 978-83-7181-597-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]