Wiesław Czyżowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Czyżowicz
Kraj działania  Polska
prof. dr. hab nauk ekonomicznych
Profesura 2014

Wiesław Czyżowicz – nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W okresie 1990–1993 był dyrektorem Departamentu Polityki Celnej i Kontroli Obrotu Towarowego oraz Dewizowego w Głównym Urzędzie Ceł (GUC). Był też pełnomocnik GUC do spraw negocjacji z EWG, Europejskim Stowarzyszeniem Wolnego Handlu (EFTA) i Środkowoeuropejskim Porozumieniem o Wolnym Handlu (CEFTA). Pełnił też funkcję szefa Międzyresortowego Zespołu do spraw Przygotowania i Wdrożenia do Praktyki Dokumentu i Systemu SAD[1]. Były Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, były Szef Służby Celnej, a także były Generalny Inspektor Informacji Finansowej. W latach 2005–2012 kierownik Katedry Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, obecnie jej pracownik[2]. Współpracuje z Westfalskim Uniwersytetem Wilhelma w Münster[3].

Przewodniczący Rady Konsultacyjnej Służby Celnej[4], członek Rady Dyrektorów Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Agentów Celnych (IFCBA)[5], członek Rady Dyrektorów Europejskiej Konfederacji Agentów Celnych (CONFIAD – Confédération Internationale des Agents en Douane)[3], od 1999 członek Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC Poland), od 2000 Przewodniczący Rady Programowej Monitora Prawa Celnego[1] a następnie Monitora Prawa Celnego i Podatkowego[6], od 2001 przedstawiciel Ogólnopolskiego Zrzeszenia Agencji Celnych w Europejskiej Organizacji Logistyki i Spedycji (CLECAT)[1], członek Komisji Rewizyjnej Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa (PSEAP)[7].

Specjalizuje się w problematyce stosunków międzynarodowych, teorii polityki i teorii rozwoju społeczno-ekonomicznego, polityki celnej, prawa gospodarczego i prawa e-biznesu[8]. Autor ok. 200 publikacji poświęconych m.in. problematyce prawa celnego i stosunków międzynarodowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Biogram Wiesława Czyżowicza. korporacje.com. [dostęp 2017-02-7].
  2. Notka biograficzna. kolegia.sgh.waw.pl. [dostęp 2017-02-7].
  3. a b Biogram profesora Czyżowicza. uni-muenster-mca.de. [dostęp 2017-02-7].
  4. Rada Konsultacyjna Służby Celnej
  5. Informacja pod wpisem popracia kandydata na Rektora SGH. bryx.pl. [dostęp 2017-02-7].
  6. Informacja o przewodniczącym i redaktorze naczelnym. rewi.europa-uni.de/pl. [dostęp 2017-02-7].
  7. Władze i założyciele PSEAP. pseap.org. [dostęp 2017-02-7].
  8. Biogram prof. Czyżowicza. lubimyczytac.pl. [dostęp 2017-02-7].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]