Wiesław Fusek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Fusek
podpułkownik w st. spocz. podpułkownik w st. spocz.
Data i miejsce urodzenia 27 kwietnia 1912
Biecz
Data i miejsce śmierci 3 września 2011
Biecz
Przebieg służby
Lata służby 1939–1947
Siły zbrojne Wojsko Polskie
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Późniejsza praca kierownik apteki w Gorlicach
Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939” Krzyż Zasługi Wojennej (Królestwo Włoch) Gwiazda Afryki (Wielka Brytania) Gwiazda Italii (Wielka Brytania) Medal Obrony (Wielka Brytania) Medal Wojny 1939–1945 (Wielka Brytania)

Wiesław Fusek (ur. 27 kwietnia 1912 w Bieczu, zm. 3 września 2011 tamże) – polski farmaceuta, aptekarz w Bieczu i Gorlicach, artysta-malarz i literat, żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wiesław Fusek był wnukiem i synem bieckich aptekarzy: jego dziadek Wilhelm (1842–1914) był powstańcem styczniowym, ojciec Witold (1885–1941) etnografem amatorem, kolekcjonerem, działaczem patriotycznym i społecznym. Po ukończeniu w 1932 roku gimnazjum w Gorlicach, gdzie działał aktywnie w harcerstwie, Wiesław Fusek rozpoczął studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Podobnie jak ojciec, był związany z polityką Obozu Narodowo-Radykalnego. Dyplom uzyskał w 1938 roku, po czym odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Sanitarnych Rezerwy i 5. Okręgowym Szpitalu Wojskowym w Krakowie. Podczas wojny obronnej 1939 roku był przydzielony do apteki szpitala wojskowego. Ewakuowany na Węgry i internowany w Kisbodak, w lutym 1940 roku przedostał się do formującego się Wojska Polskiego we Francji.

W kwietniu 1940 roku został wysłany z transportem żołnierzy do Bejrutu, gdzie dołączył do powstającej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. W jej składzie, jako żołnierz służb sanitarnych, przeszedł szlak bojowy brygady, później 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Brał między innymi udział w walkach o Tobruk, w Libii i Egipcie oraz kampanii włoskiej, od Monte Cassino do Bolonii. Swoje przeżycia opisał w książce Przez piaski pustyń. Z dziennika żołnierza Brygady Karpackiej. We Włoszech ożenił się z Delią Bornaccini.

Zdemobilizowany w stopniu porucznika, powrócił z żoną do Polski w 1947 roku. Objął aptekę w Bieczu, należącą przed wojną do ojca. Po jej upaństwowieniu w 1951 roku został kierownikiem apteki we Frysztaku, a następnie w Gorlicach, gdzie pracował do przejścia na emeryturę. Był malarzem-akwarelistą, działaczem społecznym i regionalistą silnie związanym z Bieczem i Gorlicami, Honorowym Obywatelem Ziemi Gorlickiej oraz Honorowym Członkiem Towarzystwa Miłośników Biecza.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Był odznaczony między innymi Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari (przez rząd londyński), Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

W stanie spoczynku został awansowany do stopnia podpułkownika.

Zmarł 3 września 2011 roku w Bieczu i został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katarzyna Łysak, Aneta Mucha: Mam szczerą wolę całym sercem pełnić służbę Bogu i Polsce... – rzecz o bieckich harcerzach w latach II wojny światowej. Biecz: 2011.
  • Non omnis moriar... Magister farmacji Wiesław Fusek. „Biuletyn Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej”. Nr 5 (189–190)/2011. ISSN 1428-7366.
  • Wiesław Fusek: Wspomnienie. „Gazeta Wyborcza. Poznań”. 18 października 2011.
  • Zmarł mgr farm. Wiesław Fusek. „Farmacja Pomorza Środkowego. Biuletyn Informacyjny Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Koszalinie”. Nr 5 (217)/2011. ISSN 1231-5737.