Wiesław Janowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Janowski
Data i miejsce urodzenia 27 sierpnia 1956
Przasnysz
Poseł I kadencji Sejmu
Okres od 25 listopada 1991
do 31 maja 1993
Przynależność polityczna PSL-PL
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Krzyż Wolności i Solidarności

Wiesław Janowski (ur. 27 sierpnia 1956 w Przasnyszu) – polski urzędnik państwowy, polityk, poseł na Sejm RP I kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1976 Państwowe Technikum Ochrony Roślin w miejscowości Gołotczyzna. Później studiował na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, nie kończąc tych studiów. W 1998 został absolwentem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.

Współpracował z Komitetem Obrony Robotników. W 1980 wszedł w skład Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Został też działaczem „Solidarności” Rolników Indywidualnych (w latach 80. prowadził indywidualne gospodarstwo rolne w województwie ciechanowskim).

Po wprowadzeniu stanu wojennego pozostawał w ukryciu do jesieni 1982, był na liście osób przeznaczonych do internowania. Działał w podziemiu, zajmując się m.in. wydawaniem i kolportażem pism drugiego obiegu. W grudniu 1982 został tymczasowo aresztowany, zwolniono go jednak w styczniu 1983.

W 1989 wszedł w skład władz wojewódzkich Komitetu Obywatelskiego. Został pełnomocnikiem wojewody, a następnie delegatem rządu ds. reformy samorządowej. Pełnił funkcję radnego gminy Stupsk. Krótko działał w Porozumieniu Centrum. W 1991 uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji. Został wybrany w okręgu ciechanowsko-łomżyńsko-ostrołęckim z listy Porozumienia Ludowego. Zasiadał w Komisji Samorządu Terytorialnego, Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, Komisji Sprawiedliwości oraz dwóch komisjach nadzwyczajnych i sześciu podkomisjach. Bez powodzenia w 1993 ubiegał się o reelekcję. Od 1996 zatrudniony w bydgoskiej delegaturze Najwyższej Izby Kontroli.

Do połowy lat 90. był członkiem władz krajowych rolniczej „Solidarności”. Należał do założycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2001)[1]. W 2009, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2]. W 2015 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]