Wiesław Moszczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Marek Moszczyński
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1928
Kraśnik Lubelski
Data i miejsce śmierci 23 grudnia 2011
Warszawa
Miejsce spoczynku Cmentarz Bródnowski
Zawód, zajęcie chemik
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Wiesław Marek Moszczyński (ur. 12 lutego 1928 w Kraśniku Lubelskim, zm. 23 grudnia 2011 w Warszawie) – polski chemik, prof. dr. hab, specjalista w zakresie środków ochrony roślin.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1944 wstąpił w szeregi Armii Ludowej, walczył na terenie Lubelszczyzny m.in. pod Ostrowem Lubelskim, Syrami i Rąblowem. W 1948 ukończył lubelskie Liceum Chemiczne i rozpoczął pracę w Zjednoczeniu Farb i Lakierów w Gliwicach, a następnie przeniósł się do Warszawy i podjął pracę w Centrali Handlu Ciech. Od 1951 był związany zawodowo z Instytutem Przemysłu Organicznego, gdzie pracował przez pozostałą część życia zawodowego. Równolegle do pracy zawodowej ukończył studia na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze prace naukowe przeprowadził w związku z optymalizacją produkcji kwasu 2,4-dichlorofenoksyoctowego, opracowana przez zespół Wiesława Moszczyńskiego metoda została wdrożona w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Organicznego „Rokita”. W drugiej połowie lat 50. XX wieku prowadził prace badawcze nad optymalną metodą produkcji kwasu 4-chloro-2-metylofenoksyoctowego, od 1962 Zakłady Chemiczne w Nowej Sarzynie rozpoczęły produkcję tej substancji według sposobu opracowanego przez Wiesława Moszczyńskiego. Kwas 4-chloro-2-metylofenoksyoctowy stanowi podstawę do produkcji wielu substancji chwastobójczych. Profesor Wiesław Moszczyński specjalizował się produkcji herbicydów, był autorem wielu prac naukowych i opracowań dotyczących tych środków. Uczestniczył w radach naukowych, był autorem ponad trzydziestu wynalazków, z których większa część została wdrożona do produkcji. W 1976 uzyskał tytuł doktora nauk chemicznych, w 1998 złożył pracę habilitacyjną. Od 1978 do 1999 zajmował stanowisko dyrektora Instytutu Przemysłu Organicznego.

Za swoją działalność naukową i zawodową Wiesław Moszczyński otrzymywał wielokrotnie nagrody resortowe i państwowe, ponadto odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1972), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1999).

Spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kw. 2C-6-3).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]