Wiesława Celewicz-Mutt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiesława Celewicz-Mutt (ur. 26 września 1934 w Pucku, zm. 15 lipca 2007 w Gdyni), polska działaczka turystyczna, z zawodu geolog.

W 1955 ukończyła studia z dyplomem magistra inżyniera geologa i do 1976 pracowała w przedsiębiorstwie hydrogeologicznym. Od 1976 związana była z wojskiem, pracowała w pułku inżynieryjno-budowlanym, a od 1978 w wojskowych zakładach budowlanych w Wejherowie. Na emeryturę przeszła w 1990.

Przez wiele lat była działaczką ruchu turystycznego. Udzielała się w Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Marynarki Wojennej w Gdyni, w Klubie "Marwojek", była też związana z Klubem Turystów Pieszych PTTK "Bąbelki" przy Oddziale Gdańskim PTTK i z Oddziałem Morskim PTTK. Ukończyła szereg kursów, które przyniosły jej uprawnienia przodownika turystyki pieszej (1973), instruktora ochrony przyrody (1997), społecznego opiekuna przyrody (1995). Właśnie działalność w zakresie ochrony przyrody była jej szczególnie bliska; należała do aktywniejszych członków Pomorskiej Komisji Ochrony Przyrody PTTK w Gdańsku.

Za działalność społeczną wyróżniona została srebrną i złotą Odznaką Honorową PTTK. Była zamężna (za Muttem), miała córkę; swoje pasje turystyczne przelała na wnuki, którzy za jej sprawą zdobywali odznaki turystyczne, m.in. "Szlakiem partyzantów Armii Krajowej i Gryfa Pomorskiego".

Zmarła 15 lipca 2007 w Gdyni, 19 lipca tegoż roku miały miejsce uroczystości pogrzebowe w kaplicy krematorium na gdyńskim cmentarzu Srebrzysko.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edwin Franciszek Kozłowski, Żyli i działali wśród nas. Wiesława Celewicz-Mutt (1934–2007), magister inż., działaczka turystyczna, "Nadwiślański Rocznik Historyczno-Społeczny", tom I, 2005–2007, s. 315
  • Edwin Franciszek Kozłowski, Żyli i działali wśród nas. Biografie zmarłych działaczy PTTK województwa pomorskiego, tom IV, Sopot 2008, s. 5–6