Wieszczyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieszczyna
Kaplica śś. Tymoteusza i Aurelii
Kaplica śś. Tymoteusza i Aurelii
Rodzaj miejscowości przysiółek wsi
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat prudnicki
Gmina Prudnik
Część miejscowości Dębowiec
Wysokość 330 m n.p.m.
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 48-200[1]
Tablice rejestracyjne OPR
SIMC 0502635
Położenie na mapie gminy Prudnik
Mapa lokalizacyjna gminy Prudnik
Wieszczyna
Wieszczyna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wieszczyna
Wieszczyna
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Wieszczyna
Wieszczyna
Położenie na mapie powiatu prudnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu prudnickiego
Wieszczyna
Wieszczyna
Ziemia50°16′54″N 17°30′35″E/50,281667 17,509722

Wieszczyna (niem. Neudeck) – przysiółek wsi Dębowiec w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Prudnik[2]. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Dębowiec.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

We wsi istniał przed II wojną światową ośrodek wypoczynkowy dla pracowników prudnickiego przedsiębiorstwa S. Fränkel. Po 1945 obiekt wykorzystywany był jako sanatorium rehabilitacyjne dla dzieci, które zlikwidowano w 2006 (nabyła go gmina Prudnik z przeznaczeniem na schronisko młodzieżowe). Przy dawnym sanatorium stoi wieża widokowa. Na południe od wsi znajdują się dwa stawy rybne[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wieszczyna jest przysiółkiem Dębowca w Górach Opawskich, na stokach Długoty (457 m n.p.m.), leży w pobliżu Prudnika, przy trasie prowadzącej z Dębowca do Pokrzywnej. Rozciąga się stąd panorama na masyw Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.). Miejscowe walory krajobrazowe i przyrodnicze sprawiły, że już w XIX wieku wybierali się tu turyści, a jeden z prudnickich fabrykantów wybudował ośrodek wypoczynkowy dla swoich pracowników. Było tu dziecięce sanatorium. Od 1988 r. Wieszczyna znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, na pograniczu Polski i Czech.

W miejscowości znajduje się filia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Dąbrówka” w Prudniku. Schronisko jest placówką oświatową całoroczną, której głównym celem jest rozwój turystyki jako aktywnej formy wypoczynku wśród młodzieży szkolnej poprzez udzielanie tanich noclegów, pomoc w organizacji imprez o charakterze turystycznym, udzielanie informacji turystycznej. Szkolne Schronisko Młodzieżowe jest bazą noclegową dla młodzieży szkolnej, nauczycieli i studentów. Innym turystom oferuje usługi w miarę wolnych miejsc.

Wieszczyna oferuje rozległe widoki Masywu Biskupiej i Srebrnej Kopy. Jedynym zabytkiem znajdującym się na terenie miejscowości jest kaplica św. Tymoteusza i Aurelii z początku XIX w. Na południowym skraju wsi znajdują się stawy rybne.

Przez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne: żółty z Łąki Prudnickiej na Wróblik oraz czerwony (Główny Szlak Sudecki) z Prudnika na Biskupią Kopę. W celu podniesienia atrakcyjności turystycznej Wieszczyny wybudowano tu wieżę widokową oraz drogę do pobliskiego czeskiego Jindřichova.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych - Poczta Polska. „Spis numerów adresowych”, s. według indeksu nazw, 2013. Warszawa: Poczta Polska S.A.. 
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. Tomasz Rzeczycki, Tam, gdzie wiatr pilnuje granicy, w: n.m.p. Magazyn turystyku górskiej, nr 1(130)/2012, s.53, ISSN 1641-8050