Wikipedystka:Offeliaa/brudnopis aktor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Book illustrations of Dvina or Boris stones - t.01
Boris Stones Map Taranovich: Mapa starożytnych kamieni z napisami. [2] I - kamień Borysów w Połocku; II - kamień Borysów w pobliżu wsi Nakovniki; III - kamień Borysów w pobliżu wsi Bolotki; IV - Kamień Borysów w s. B. Gorodets; V - kamień Borysów w pobliżu miasta Druya; VI - kamień Borysów w pobliżu wsi Kamenka; VII - Kamień Rogacza; VIII - „żyto Sulibor”; IX - kamień „Svyatopolk-Alexander”.

Kamienie Borysa lub Kamienie Dźwińskie (ros. Бори́совы камни или Двинские камни; est. Puhastus) – potężne głazy z Epigrafami z pierwszej połowy XII wieku, wykutymi na rozkaz połockiego księcia Borysa Wszesławowicza, syna Wsiesława Briaczysławicza, umiejscowione w dorzeczu zachodniej Dzwiny. Na kamieniach umiejscowiony jest krzyż i napis «Panie, pomóż swojemu słudze Borysowi».


trb. Borisowy kamni


trb. Borisowy kamni ili Dwinskije kamni


Opis[edytuj | edytuj kod]

Jako pierwszy opisał kamień wystający z rzeki Dzwiny, polski historyk, Maciej Stryjkowski, który służył w drugiej połowie XVI wieku, w wojsku. Według jego zapisów na kamieniu znajdował się wyryty krzyż i napis "Wspomozy Hospody raba swojeho Boryssa, syna Ginwilowego". Nie wiadomo, czy z bliska widział kamień i sam napis, prawdopodobnie znaczenie słów w języju rosyjskim w swoich zapisach «со mnie ukazowal jeden kupiec z Dzisny». Słowa nie były dokładnym tłumaczeniem i dodany został przez Sryjkowskiego część «syna Ginwilowego», którego na kamieniu nie było.

Według innych badaczy, m.in. Tyszkiewicza i Platera, dodanie tych słów wynika z faktu, że polski historyk chciał wskazać czytelnikom swoich Kronik, że Borys był synem księcia Połocka Ginwila , litewskiego pochodzenie. To uzupełnienie o „synu Ginwiłowa” powtarzane było przez kilka stuleci bez weryfikacji przez wielu historyków, w tym Stebelsky ru be [6] , Koyalovich [7] , Sventitsky i inni. [8]Najstarszym zabytkiem Drui jest potężny głaz, który spoczywa w nurcie Dźwiny, nieopodal brzegu, tuż poniżej ujścia Drujki. Głaz ma wyryty krzyż o sześciu końcach i zatarty napis.

Jest to jeden z trzech zachowanych do naszych czasów słynnych Kamieni Borysa, które wykonano w pierwszej połowie XII wieku na rozkaz połockiego księcia Borysa Wszesławowicza, zwanego Rogowoldem, i rozmieszczono na terenie dawnego księstwa połockiego, obejmującego między innymi tereny dzisiejszej Brasławszczyzny i Dziśnieńszczyzny.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Kategoria:Rosyjscy pisarze Kategoria:Ludzie urodzeni w Petersburgu Kategoria:Urodzeni w 1855 Kategoria:Zmarli w 1936