Wiktoria Kowalczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiktoria Kowalczuk

Wictoria Kowalczuk, uk. Вікторія Володимирівна Ковальчук (ur. 26 stycznia 1954 w Kowlu) – ukraińska malarka, pisarka, ilustratorka. Mieszka i pracuje we Lwowie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wiktoria Kowalczuk urodziła się w rodzinie lwowiaków. Jej ojciec, Włodzimierz był urzędnikiem, matka Maria lekarką. Była wychowana w wielokulturowym środowisku Lwowa. Już od dzieciństwa uczęszczała do kółek sztuki, uczestniczyła w rozmaitych konkursach, wystawach.

W latach 1961-1971 uczyła się w gimnazjum nr 52, byłej żydowskiej szkole we Lwowie. W latach 1972-1978 studiowała na Poligraficznym Instytucie im. Jana Tedorowicza. Po ukończeniu studiów przez pewien czas była kierowniczką Wydziału projektowania i ilustrowania książek Poligraficznego Instytutu, kierowniczką Wydziału ilustrowania wydawnictwa «Wyższa Szkoła», redaktorem artystycznym państwowego wydawnictwa «Kamieniarz», starszą wykładowcą Ukraińskiej Akademii Dyzajnu. Przez większość życia była jednak wolną artystką, ilustratorem i redaktorem artystycznym książek publikowanych na Ukrainie, w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Rosji, Mołdawii itp. Od 1995 r. należy do Związku Lwowskich Artystów Plastyków.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Twórczość autorki obejmuje sferę zarówno malarstwa, rysunku, jak i kolażu oraz fotografii.

W niektórych obrazach autorki widoczny jest wpływ lwowskiej szkoły graficznej drugiej połowy XX wieku, między innym Włodzimierza Pinigina, Aleksandra Aksinina.

Zilustrowała ponad 200 książek, wśród nich 40 książek dla dzieci. Jej praca była uhonorowana licznymi nagrodami w konkursach książki. Do prac Wiktorii Kowalczuk należą:

  • Abecadło wydane w 2000 jako podręcznik dla pierwszej klasy ogólnym nakładem 200 tys. egzemplarzy. Koncepcja Abecadła również była stworzona przez malarkę. Podręcznik uznano najlepszą książką roku 2000 na Ukrainie.
  • Strój ludowy – rezultat czteroletniej artystyczną-badawczej pracy malarki wydany w 2001 roku. Obejmuje historię odzieży na terenie współczesnego państwa ukraińskiego oraz odrębne cechy wszystkich etnograficznych regionów tego obszaru. Strój ludowy został uznany za najlepszą książką roku 2001 na Ukrainie.

Jej opowiadanie Myrolka zostało laureatem konkursu regionalnego literatury dla dzieci (1968).

W 1999 roku Telewizja Lwowska zrealizowała film Poetycki teatr Wiktorii Kowalczuk (reżyser Teodor Bondarenko).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]