Wilhelm Collath

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wilhelm Collath (ur. 25 lutego 1838Belkow, zm. 21 lub 22 czerwca 1906) – niemiecki producent broni, właściciel przedwojennej fabryki strzelb i nabojów "Teschner&Collath" (Tesco) w prawobrzeżnej części Frankfurtu nad Odrą (ob. Słubice), właściciel wielu patentów przy produkcji drylingów.

W 1859[1] zatrudnił się w fabryce broni Johanna Gottlieba Teschnera, początkowo jako pomocnik[2], potem awansował. W 1875 J.G. Teschner zmarł, przez co Wilhelm Collath został jedynym właścicielem firmy. Co roku w jego zakładzie produkowano ok. 1000 sztuk broni myśliwskiej. Po śmierci Collatha w 1906 firmę odziedziczyli jego synowie Franz i Paul. Zakład prosperował do 1945, kiedy to został zamknięty, także z powodu niskiego zapotrzebowania na broń cywilną.

Fabryka broni J.G. Teschnera i Wilhelma Collatha była jednym z największych producentów broni myśliwskiej w Cesarstwie Niemieckim i jednym z największych przedsiębiorstw w przedwojennej historii Słubic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sebastian Preiss/ Uta Hengelhaupt/ Sylwia Groblica/ Almut Wille/ Dominik Oramus: Słubice. Historia - topografia - rozwój, Słubice 2003.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]