William Aalto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Aalto
Bill
Ilustracja
Porucznik (Brygady Międzynarodowe),
Sierżant (Armia Stanów Zjednoczonych)
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1915
Bronx, Nowy Jork
Data śmierci 11 czerwca 1958
Przebieg służby
Lata służby 1937 – 1938,
1941 – 1943
Siły zbrojne Brygady Międzynarodowe
Jednostki Brygada im. Abrahama Lincolna
Office of Strategic Services
Główne wojny i bitwy Hiszpańska wojna domowa
II wojna światowa

William Eric Aalto (ur. 30 lipca 1915, zm. 11 czerwca 1958) – amerykański działacz komunistyczny, poeta, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej i oficer armii Stanów Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aalto, urodził się w Bronksie w Nowym Jorku w dniu 30 lipca 1915. Jego matka, członkini Fińskiej Partii Komunistycznej, uciekła do Stanów Zjednoczonych ze względów prześladowań politycznych. Wychowała syna w duchu ideologii marksistowskiej, kontynuując działalność polityczną w lokalnych organizacjach komunistycznych. William po ukończeniu szkoły pracował jako kierowca ciężarówki i był członkiem Komunistycznej Ligi Młodych[1].

Udział w wojnie w Hiszpanii[edytuj | edytuj kod]

Aalto przybył do Hiszpanii w dniu 17 lutego 1937, dołączył do Brygad Międzynarodowych w Albacete[2]. W marcu 1937, wstąpił do Komunistycznej Partii Hiszpanii. Podczas wojny zgłosił się na ochotnika do niebezpiecznych działań partyzanckich, które często wymagały tygodniową prace za linią wroga. Aalto był szkolony przez radzieckich instruktorów w zakresie stosowania materiałów wybuchowych samoprzylepnych, nieszczanie celów strategicznych tj. tory kolejowe, mosty i linie energetyczne. Jednym z celów jego oddziału było zniszczenie głównego mostu przez rzekę Albarracín. Operacja była inspiracją dla powieści Ernesta Hemingwaya Komu bije dzwon[3]. Pod koniec 1937 roku, Aalto wziął udział w bitwie o Teruel.

W dniu 23 maja 1938, Aalto, już jako porucznik, poprowadził udaną operację amfibii na Carchuna, Motril na południowym wybrzeżu Hiszpanii, co zaowocowało uratowaniu 300 republikańskich więźniów przetrzymywanych w twierdzy Carchuna. Ten rajd stanowi jedyną w swoim rodzaju operację kiedykolwiek podjętą przez hiszpańską armię[4].

We wrześniu 1938 roku, Brygada im. Abrahama Lincolna została rozwiązana a Aalto wrócił do Stanów Zjednoczonych.

Powrót do USA[edytuj | edytuj kod]

W 1941 roku, Aolto dołączył do Biura Służb Strategicznych. W 1942 Aalto został przeniesiony do obozu szkoleniowego w Camp Ritchie w stanie Maryland. We wrześniu 1943 roku, podczas gdy żołnierze dokonywali prace rozbiórkowe, Aalto zauważył lecący w kierunku żołnierzy granat. Chcąc uratować współtowarzyszy złapał granat który wybuchł w tym samym momencie, odrywając mu rękę w nadgarstku[5]. Na skutek tego incydentu Aolto otrzymał rentę. Po powrocie z wojska postanowił uzupełnić swoje wykształcenie, studiując poezję na Uniwersytecie Kolumbia[5].

William Aalto zmarł na białaczkę w czerwcu 1958 roku i został pochowany na Long Island National Cemetery.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Romerstein, Herbert. Heroic Victims: Stalin's Foreign Legion in the Spanish Civil War. str. 87
  2. Romerstein, Herbert. Heroic Victims: Stalin's Foreign Legion in the Spanish Civil War str. 87
  3. Carroll, Peter N. The Odyssey of the Abraham Lincoln Brigade. Stanford University Press, 2003. ​ISBN 0-8047-2277-3​. str. 167
  4. Operation Carchuna (Spanish)
  5. a b Carroll, Peter N. The Odyssey of the Abraham Lincoln Brigade. Stanford University Press, 2003. ​ISBN 0-8047-2277-3​. str. 256