William Deane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Deane
Ilustracja
Zdjęcie z 2000 roku
Data i miejsce urodzenia 4 stycznia 1931
Melbourne
Gubernator generalny Australii
Okres od 16 lutego 1996
do 29 czerwca 2001
Poprzednik Bill Hayden
Następca Peter Hollingworth

William Deane (ur. 4 stycznia 1931 w Melbourne) – australijski prawnik, w latach 19962001 gubernator generalny Australii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył prawo na uniwersytecie w Sydney, a następnie studia podyplomowe w Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego. Jako młody prawnik otarł się o politykę, wstępując w 1955 do Demokratycznej Partii Pracy, jednego z niewielkich ugrupowań powstałych w wyniku rozłamów w Australijskiej Partii Pracy. Szybko jednak zniechęcił się do tego rodzaju działalności i skupił się na karierze zawodowej. W 1957 stał się członkiem adwokatury stanu Nowa Południowa Walia, równocześnie podjął też pracę naukową na macierzystej uczelni.

Po latach praktyki adwokackiej, w 1977 został sędzią Sądu Najwyższego swojego stanu, a 5 lat później powołano go do federalnego Sądu Najwyższego. W 1995 premier Paul Keating powierzył mu stanowisko gubernatora generalnego. Siedem miesięcy później Keatinga zastąpił u steru władzy John Howard. On i Deane dość diametralnie różnili się w poglądach na wiele kwestii, przede wszystkim społecznych – mający lewicowe poglądy gubernator nie mógł znieść wielu posunięć liberalnego rządu, i choć nigdy otwarcie nie krytykował publicznie ministrów, to ton jego wypowiedzi był dość jednoznaczny. Ściągnęło to na niego krytykę wielu publicystów, zwłaszcza prawicowych.

Po odejściu ze stanowiska stał się czynnym uczestnikiem debat publicznych, teraz już otwarcie krytykującym rząd Howarda.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]