Wilson Cary Nicholas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilson Cary Nicholas
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1761
Williamsburg, Wirginia
Data i miejsce śmierci 10 października 1820
Charlottesville, Wirginia
Senator Stanów Zjednoczonych 2. klasy z Wirginii
Okres od 5 grudnia 1799
do 22 maja 1804
Przynależność polityczna Partia Demokratyczno-Republikańska
Poprzednik Henry Tazewell
Następca Andrew Moore

Wilson Cary Nicholas (ur. 31 stycznia 1761 roku w Williamsburgu w Wirginii – zm. 10 października 1820 roku w Charlottesville w Wirginii) – amerykański polityk.

Służył w armii amerykańskiej podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Aż do jego rozwiązania w 1783 roku, dowodził oddziałem straży przybocznej (Washington's Life Guard) mającym na celu ochronę generała i przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’a Washingtona.

W 1799 roku, po śmierci senatora Henry’ego Tazewella, z ramienia Partii Demokratyczno-Republikańskiej został wybrany jako jego następca w Senacie Stanów Zjednoczonych, gdzie reprezentował stan Wirginia. Funkcję tę pełnił do 1804 roku.

Z kolei w latach 1807–1809, podczas dziesiątej i części jedenastej kadencji Kongresu Stanów Zjednoczonych, reprezentował stan Wirginia w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

W latach 1814–1817 był gubernatorem stanu Wirginia.

Po śmierci jego ciało zostało pochowane na terenie Monticello, posiadłości trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Jeffersona, z którym był spowinowacony.

Jego brat, John Nicholas, również reprezentował stan Wirginia w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, natomiast jego bratanek, Robert Carter Nicholas, był przedstawicielem stanu Luizjana w Senacie Stanów Zjednoczonych.

Od jego nazwiska pochodzi nazwa hrabstwa Nicholas utworzonego w 1843 roku w Wirginii, a obecnie stanowiącego część stanu Wirginia Zachodnia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)