Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 – ósemka mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012
Wioślarstwo
M8+ (ósemka)
Złoty medal Złoty medal Niemcy Niemcy
Srebrny medal Srebrny medal Kanada Kanada
Brązowy medal Brązowy medal Wielka Brytania Wielka Brytania

Ósemka mężczyzn (M8+) była trzecią konkurencją w wioślarstwie rozgraną podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012, która odbyła się między 28 lipca a 1 sierpnia na sztucznym zbiorniku wodnym Dorney Lake. Złotego medalu sprzed czterech lat broniła osada z Kanady, która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Mistrzami olimpijskimi zostali wioślarze z Niemiec.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W rozgrywkach udział brało 8 osad. Podzielone zostały na dwa wyścigi eliminacyjne. Zwycięzcy wyścigów eliminacyjnych awansowali do finału A, pozostałe ekipy rywalizowały w repasażach. Z repasaży cztery najlepsze osady dołączyły do finału A, gdzie walczyły o medale, natomiast dwie ostatnie rywalizowały w finale B o miejsca 7-8[1].

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Tabela przedstawia najlepsze wyniki, które uzyskali zawodnicy na świecie i na igrzyskach olimpijskich przed rozpoczęciem zmagań[2].

Rekord świata  Kanada 5:19,35 Lucerna, Szwajcaria 25.05.2012
Rekord olimpijski  Stany Zjednoczone 5:19,85 Ateny, Grecja 15.08.2004

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data[3] Godzina (UTC+1) Wydarzenie
28 lipca 2012 10:10 Eliminacje
30 lipca 2012 9:50 Repasaże
1 sierpnia 2012 10:30 Finał B
1 sierpnia 2012 12:30 Finał A

Składy osad[edytuj | edytuj kod]

Dziób Miejsce 2 Miejsce 3 Miejsce 4 Miejsce 5 Miejsce 6 Miejsce 7 Strok Sternik
Australia Australia
Samuel Loch Francis Hegerty Cameron McKenzie-McHarg Bryn Coudraye Thomas Swann Joshua Booth Matthew Ryan Nicholas Purnell Tobias Lister
Holandia Holandia
Sjoerd Hamburger Diederik Simon Rogier Blink Matthijs Vellenga Roel Braas Jozef Klaassen Olivier Siegelaar Mitchel Steenman Peter Wiersum
Kanada Kanada
Gabriel Bergen Douglas Csima Robert Gibson Conlin McCabe Malcolm Howard Andrew Byrnes Jeremiah Brown Will Crothers Brian Price
Niemcy Niemcy
Filip Adamski Andreas Kuffner Eric Johannesen Maximilian Reinelt Richard Schmidt Lukas Müller Florian Mennigen Kristof Wilke Martin Sauer
Polska Polska
Marcin Brzeziński Piotr Juszczak Mikołaj Burda Piotr Hojka Zbigniew Schodowski Michał Szpakowski Krystian Aranowski Rafał Hejmej Daniel Trojanowski
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
David Banks Grant James Ross James Will Miller Giuseppe Lanzone Stephen Kasprzyk Jacob Cornelius Brett Newlin Zachary Vlahos
Ukraina Ukraina
Anton Cholaznykow Wiktor Hrebennykow Iwan Tymko Artem Moroz Andrij Pryweda Wałentyn Kleckoj Ołeh Łykow Serhij Czykanow Ołeksandr Konowaluk
Wielka Brytania Wielka Brytania
Alex Partridge James Foad Tom Ransley Richard Egington Mohamed Sbihi Greg Searle Matthew Langridge Constantine Louloudis Phelan Hill

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Wyścig 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Państwo 500 m 1000 m 1500 m Wynik Różnica Uwagi
1 Banks, G. James, R. James, Miller, Lanzone, Kasprzyk, Cornelius, Newlin, Vlahos (s) Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 1:20,70 2:43,14 4:07,02 5:30,72 0,00 finał A
2 Loch, Hegerty, McKenzie-McHarg, Coudraye, Swann, Booth, Ryan, Purnell, Lister (s) Australia Australia 1:21,94 2:45,99 4:09,79 5:32,43 +1,71 R
3 Brzeziński, Juszczak, Burda, Hojka, Schodowski, Szpakowski, Aranowski, Hejmej, Trojanowski (s) Polska Polska 1:22,36 2:47,15 4:11,63 5:35,64 +4,92 R
4 Cholaznykow, Hrebennykow, Tymko, Moroz, Pryweda, Kleckoj, Łykow, Czykanow, Konowaluk (s) Ukraina Ukraina 1:22,15 2:48,93 4:14,59 5:38,02 +7,30 R

Wyścig 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Państwo 500 m 1000 m 1500 m Wynik Różnica Uwagi
1 Adamski, Kuffner, Johannesen, Reinelt, Schmidt, Müller, Mennigen, Wilke, Sauer (s) Niemcy Niemcy 1:18,60 2:40,22 4:04,08 5:25,52 0,00 finał A
2 Partridge, Foad, Ransley, Egington, Sbihi, Searle, Langridge, Louloudis, Hill (s) Wielka Brytania Wielka Brytania 1:20,15 2:42,26 4:05,44 5:27,61 +2,09 R
3 Hamburger, Simon, Blink, Vellenga, Braas, Klaassen, Siegelaar, Steenman, Wiersum (s) Holandia Holandia 1:20,78 2:43,23 4:06,51 5:28,99 +3,47 R
4 Bergen, Csima, Gibson, McCabe, Howard, Byrnes, Brown, Crothers, Price (s) Kanada Kanada 1:19,90 2:43,79 4:09,09 5:37,91 +12,39 R

Repasaże[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Państwo 500 m 1000 m 1500 m Wynik Różnica Uwagi
1 Partridge, Foad, Ransley, Egington, Sbihi, Searle, Langridge, Louloudis, Hill (s) Wielka Brytania Wielka Brytania 1:19,84 2:40,83 4:03,93 5:26,85 0,00 finał A
2 Bergen, Csima, Gibson, McCabe, Howard, Byrnes, Brown, Crothers, Price (s) Kanada Kanada 1:20,13 2:42,41 4:05,28 5:27,41 +0,56 finał A
3 Hamburger, Simon, Blink, Vellenga, Braas, Klaassen, Siegelaar, Steenman, Wiersum (s) Holandia Holandia 1:22,61 2:43,63 4:06,71 5:27,98 +1,13 finał A
4 Loch, Hegerty, McKenzie-McHarg, Coudraye, Swann, Booth, Ryan, Purnell, Lister (s) Australia Australia 1:20,38 2:43,44 4:06,32 5:28,67 +1,82 finał A
5 Brzeziński, Juszczak, Burda, Hojka, Schodowski, Szpakowski, Aranowski, Hejmej, Trojanowski (s) Polska Polska 1:20,70 2:44,94 4:07,99 5:30,34 +3,49 finał B
6 Cholaznykow, Hrebennykow, Tymko, Moroz, Pryweda, Kleckoj, Łykow, Czykanow, Konowaluk (s) Ukraina Ukraina 1:23,61 2:46,45 4:13,94 5:42,19 +15,34 finał B

Finały[edytuj | edytuj kod]

Finał A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Państwo 500 m 1000 m 1500 m Wynik Różnica
1 Adamski, Kuffner, Johannesen, Reinelt, Schmidt, Müller, Mennigen, Wilke, Sauer (s) Niemcy Niemcy 1:24,81 2:53,90 4:22,27 5:48,75 0,00
2 Bergen, Csima, Gibson, McCabe, Howard, Byrnes, Brown, Crothers, Price (s) Kanada Kanada 1:26,13 2:55,49 4:23,92 5:49,98 +1,23
3 Partridge, Foad, Ransley, Egington, Sbihi, Searle, Langridge, Louloudis, Hill (s) Wielka Brytania Wielka Brytania 1:25,15 2:54,33 4:22,54 5:51,18 +2,43
4 Banks, G. James, R. James, Miller, Lanzone, Kasprzyk, Cornelius, Newlin, Vlahos (s) Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 1:27,11 3:00,53 4:25,07 5:51,48 +2,73
5 Hamburger, Simon, Blink, Vellenga, Braas, Klaassen, Siegelaar, Steenman, Wiersum (s) Holandia Holandia 1:26,40 2:55,73 4:24,54 5:51,72 +2,97
6 Loch, Hegerty, McKenzie-McHarg, Coudraye, Swann, Booth, Ryan, Purnell, Lister (s) Australia Australia 1:26,63 2:56,43 4:25,98 5:51,87 +3,12

Finał B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Państwo 500 m 1000 m 1500 m Wynik Różnica
1 Brzeziński, Juszczak, Burda, Hojka, Schodowski, Szpakowski, Aranowski, Hejmej, Trojanowski (s) Polska Polska 1:25,08 2:54,86 4:26,52 5:57,67 0,00
2 Cholaznykow, Hrebennykow, Tymko, Moroz, Pryweda, Kleckoj, Łykow, Czykanow, Konowaluk (s) Ukraina Ukraina 1:26,79 2:58,79 4:33,59 6:07,33 +9,66

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Państwo
Gold medal-2008OB.svg Adamski, Kuffner, Johannesen, Reinelt, Schmidt, Müller, Mennigen, Wilke, Sauer (s) Niemcy Niemcy
Silver medal-2008OB.svg Bergen, Csima, Gibson, McCabe, Howard, Byrnes, Brown, Crothers, Price (s) Kanada Kanada
Bronze medal-2008OB.svg Partridge, Foad, Ransley, Egington, Sbihi, Searle, Langridge, Louloudis, Hill (s) Wielka Brytania Wielka Brytania
4 Banks, G. James, R. James, Miller, Lanzone, Kasprzyk, Cornelius, Newlin, Vlahos (s) Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
5 Hamburger, Simon, Blink, Vellenga, Braas, Klaassen, Siegelaar, Steenman, Wiersum (s) Holandia Holandia
6 Loch, Hegerty, McKenzie-McHarg, Coudraye, Swann, Booth, Ryan, Purnell, Lister (s) Australia Australia
7 Brzeziński, Juszczak, Burda, Hojka, Schodowski, Szpakowski, Aranowski, Hejmej, Trojanowski (s) Polska Polska
8 Cholaznykow, Hrebennykow, Tymko, Moroz, Pryweda, Kleckoj, Łykow, Czykanow, Konowaluk (s) Ukraina Ukraina

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Men's Eight competition format (ang.). london2012.com. [dostęp 2012=08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)].
  2. Records - Men's Eight (ang.). london2012.com. [dostęp 2012-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)].
  3. Men's Eight - Timetable (ang.). london2012.com. [dostęp 2012-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-27)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]