Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – dwójka bez sternika mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016

Wioślarstwo
Dwójka bez sternika mężczyzn
Złoty medal Nowa Zelandia Hamish Bond
Nowa Zelandia Eric Murray
Srebrny medal Południowa Afryka Shaun Keeling
Południowa Afryka Lawrence Brittain
Brązowy medal Włochy Marco Di Costanzo
Włochy Giovanni Abagnale

Rywalizacja w dwójkach bez sternika mężczyzn w wioślarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 rozgrywana była między 6 a 11 sierpnia na Lagoa Rodrigo de Freitas.

Do zawodów zgłoszonych zostało 13 osad (26 zawodników).

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie godziny podane są w czasie brazylijskim (UTC-03:00).

Data Godzina
UTC-03:00
6 sierpnia 2016 10:45 Eliminacje
8 sierpnia 2016 10:30 Repasaże
9 sierpnia 2016 9:50 Półfinały
11 sierpnia 2016 10:44 Finały

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Zawodnicy Rezultat Miejsce Data
Rekord świata[1] Nowa Zelandia Hamish Bond
Nowa Zelandia Eric Murray
6:08,000 Wielka Brytania Londyn 28 lipca 2012
Rekord olimpijski [2]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Do półfinałów awansowały trzy najlepsze osady z każdego biegu. Pozostałe osady wzięły udział w repasażach.

Bieg 1
Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 3 Spencer Turrin
Alex Lloyd
 Australia 6:40,79 Q
2. 4 Shaun Keeling
Lawrence Brittain
 Południowa Afryka 6:41,42 Q
3. 2 Jakub Podrazil
Lukáš Helešic
 Czechy 6:42,71 Q
4. 5 Anders Weiss
Nareg Guregian
 Stany Zjednoczone 6:49,97
5. 1 Alexander Bene
Pau Maggi
 Hiszpania 6:54,26
Bieg 2
Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 3 Germain Chardin
Dorian Mortelette
 Francja 6:42,00 Q
2. 1 Alan Sinclair
Stewart Innes
 Wielka Brytania 6:50,77 Q
3. 2 Cristi-Ilie Pîrghie
George Alexandru Pălămariu
 Rumunia 6:51,71 Q
4. 4 Roel Braas
Mitchel Steenman
 Holandia 7:22,93
Bieg 3
Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 3 Hamish Bond
Eric Murray
 Nowa Zelandia 6:41,75 Q
2. 1 Marco Di Costanzo
Giovanni Abagnale
 Włochy 6:46,04 Q
3. 4 Adrián Juhász
Béla Simon
 Węgry 6:59,28 Q
4. Miloš Vasić
Nenad Beđik
 Serbia DNF

Repasaże[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze trzy osady awansowały do półfinału. Jedna osada odpadła.

Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 3 Roel Braas
Mitchel Steenman
 Holandia 6:34,16 Q
2. 1 Miloš Vasić
Nenad Beđik
 Serbia 6:34,52 Q
3. 2 Anders Weiss
Nareg Guregian
 Stany Zjednoczone 6:36,60 Q
4. 4 Alexander Bene
Pau Maggi
 Hiszpania 6:40,47

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Do finału A awansowały trzy najlepsze osady z każdego półfinału. Pozostałe osady wzięły udział w finale B.

Półfinał 1
Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 2 Marco Di Costanzo
Giovanni Abagnale
 Włochy 6:24,96 Q
2. 3 Spencer Turrin
Alex Lloyd
 Australia 6:25,25 Q
3. 4 Germain Chardin
Dorian Mortelette
 Francja 6:26,10 Q
4. 1 Roel Braas
Mitchel Steenman
 Holandia 6:26,94
5. 6 Anders Weiss
Nareg Guregian
 Stany Zjednoczone} 6:33,95
6. 5 Cristi-Ilie Pîrghie
George Alexandru Pălămariu
 Rumunia 6:48,17
Półfinał 2
Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 4 Hamish Bond
Eric Murray
 Nowa Zelandia 6:23,36 Q
2. 5 Alan Sinclair
Stewart Innes
 Wielka Brytania 6:26,37 Q
3. 3 Shaun Keeling
Lawrence Brittain
 Południowa Afryka 6:27,59 Q
4. 6 Adrián Juhász
Béla Simon
 Węgry 6:29,12
5. 1 Miloš Vasić
Nenad Beđik
 Serbia 6:31,00
6. 2 Jakub Podrazil
Lukáš Helešic
 Czechy 6:32,85

Finały[edytuj | edytuj kod]

Finał B
Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 1 Jakub Podrazil
Lukáš Helešic
 Czechy 7:00,04
2. 4 Roel Braas
Mitchel Steenman
 Holandia 7:01,88
3. 3 Adrián Juhász
Béla Simon
 Węgry 7:03,34
4. 5 Miloš Vasić
Nenad Beđik
 Serbia 7:04,71
5. 2 Anders Weiss
Nareg Guregian
 Stany Zjednoczone 7:10,60
6. 6 Cristi-Ilie Pîrghie
George Alexandru Pălămariu
 Rumunia 7:13,68
Finał A
Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
Gold medal.svg 4 Hamish Bond
Eric Murray
 Nowa Zelandia 6:59,71
Silver medal.svg 1 Shaun Keeling
Lawrence Brittain
 Południowa Afryka 7:02,51
Bronze medal.svg 3 Marco Di Costanzo
Giovanni Abagnale
 Włochy 7:04,52
4. 2 Alan Sinclair
Stewart Innes
 Wielka Brytania 7:07,99
5. 6 Germain Chardin
Dorian Mortelette
 Francja 7:09,91
6. 5 Spencer Turrin
Alex Lloyd
 Australia 7:11,60

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statistics - World Best Time (ang.). worldrowing.com. [dostęp 2017-12-14].
  2. Statistics - Olympic Best Time (ang.). worldrowing.com. [dostęp 2017-12-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]