Wirus zdeformowanych skrzydeł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pszczoła ze zdeformowanymi skrzydłami

Wirus zdeformowanych skrzydeł (ang. Deformed wing virus – DWV) – wirus atakujący pszczoły i odpowiedzialny za nie do końca wykształcone skrzydła[1].

Historia odkrycia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo występowanie nie do końca wykształconych skrzydeł wiązano z zakażaniem roztoczami[1][2] Varroa destructor, które odżywiają się hemolimfą pszczół[2]. Obecnie objawy przypisuje się wirusowi DWV, który został wyizolowany po raz pierwszy w 1980 roku w Japonii[1].

Epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Wirus jest szeroko rozpowszechniony. Występuje u pszczół zakażonych warrozą, roznoszony jest bowiem przez roztocza V. destructor[1]. Występowanie V. destructor zwiększa częstotliwość pojawiania się wirusa DWV u pszczół z 10% do 100%[3]. DWV jest jedną z głównych przyczyn ginięcia rodzin pszczelich zarażonych warrozą[1]. Wirus przenoszony jest także z pokarmem, jego obecność stwierdzono także w zapłodnionych jajach oraz w nasieniu[2].

Wirus rozprzestrzenia się w rodzinach pszczelich powoli[1], przez co chore osobniki i kolonie stanowią źródło zakażenia dla zdrowych jednostek[2].

Z DWV spokrewniony jest egipski wirus pszczół (EBV)[2].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Pszczoła może zostać zakażona w trzech okresach życia, począwszy od stadium czerwi, przez poczwarkę, po osobnika dorosłego[2].

Zarażony czerw prawdopodobnie ginie[2]. Charakterystyczne, źle wykształcone skrzydła pojawiają się, gdy poczwarki zostają zakażone w czasie kształtowania się zawiązków skrzydeł[1] w stadium białych oczu[2]. Zakażenie wirusem może także powodować rozwijanie się osobników o skróconym odwłoku. Pszczoły zarażone jako dorosłe do śmierci nie wykazują objawów chorobowych, ale ich życie ulega skróceniu[2].

Kalekie pszczoły pojawiają się zazwyczaj na przełomie lata i jesieni drugiego lub trzeciego roku po zakażeniu kolonii warrozą[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h dr Grażyna Topolska, Lek. wet. Sylwia Kasprzak: Pszczoły pełzają, są porażone – co może być tego przyczyną? (pol.). Miesięcznik Pszczelarstwo. [dostęp 2012-06-08].Sprawdź autora:1 oraz 2.
  2. a b c d e f g h i Grażyna Topolska. Infekcje wirusowe pszczół Cz. II. Infekcje, których rozwojowi sprzyja warroza. „Pasieka”. 4/2007. 
  3. Varroa destructor zabójcą pszczół? (pol.). TVN Meteo, 2012-06-08. [dostęp 2012-06-09].