Wisła Kraków (piłka nożna) w sezonie 2019/2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wisła Kraków
sezon 2019/2020
2018/2019   2020/2021
Trener Polska Artur Skowronek
(od 14 listopada 2019)
Polska Maciej Stolarczyk
(18 czerwca 2018 – 14 listopada 2019
Prezes Polska Piotr Obidziński (p.o.)
Ekstraklasa
Puchar Polski 1/32 finału
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój

Sezon 2019/2020 jest dla Wisły Kraków 24. sezonem z rzędu, a 80. w całej historii klubu, w najwyższej klasie rozgrywkowej w polskim systemie ligowym w piłce nożnej. Zespół przygotowania do sezonu rozpoczął 17 czerwca, a obóz przygotowawczy odbył się w Warce w ostatnim tygodniu miesiąca[1]. W przerwie zimowej dla zawodników zaplanowano obóz szkoleniowy w Turcji[2]. Pierwszym spotkaniem, które rozegrała drużyna, był mecz charytatywny 22 czerwca z reprezentacją powiatu suskiego[3]. Sezon ligowy krakowski klub rozpoczął 20 lipca meczem u siebie ze Śląskiem Wrocław[4]. Udział w Pucharze Polski zawodnicy Wisły zakończyli w 1/32 finału.

Działalność klubu[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

14 maja Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN przyznała klubowi licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2019/2020 z nadzorem finansowym[5].

Przed rozpoczęciem sezonu podjęto decyzję o reaktywacji drugiej drużyny, którą z powodu oszczędnościowych rozwiązano w sierpniu 2016 roku. Koordynacją projektu zajął się Adrian Filipek, awansowany też na funkcję głównego trenera[6]. Drużyna rezerw wystartowała w zachodniej grupie małopolskiej IV ligi. Rundę jesienną ukończyła na 4. pozycji w tabeli. Po 17 kolejkach zawodnicy rezerw zdobyli 33 punkty, odnosząc 11 zwycięstw i 6 porażek[7].

Sprzedaż karnetów na rundę zasadniczą i finałową rozpoczęto 29 maja[8].

20 czerwca stowarzyszenie „Socios Wisła Kraków” w tajnym głosowaniu członków przegłosowało decyzję o regularnym wsparciu klubu darowiznami pieniężnymi[9]. Miesiąc wcześniej grupa udzieliła pomocy finansowej na przedłużenie kontraktu Marcina Wasilewskiego[10]. W lipcu klub zawarł umowę ze stowarzyszeniem w sprawie strategicznej współpracy. Od startu sezonu na froncie koszulek pierwszej drużyny widnieje logo stowarzyszenia[11].

Po powołaniu Piotra Obidzińskiego na stanowisko wiceprezesa zarządu i tymczasowego prezesa wspólnie z grupą współpracujących z klubem przedsiębiorców ruszył projekt zewnętrznego źródła finansowania transferów[12]. Budżet klubu na nowy sezon wyniósł 30 milionów złotych[13], a zaległości wobec wierzycieli 33 000 000 złotych[14].

Partnerem strategicznym pozostał na kolejny sezon bukmacher LVbet. Za produkcję koszulek odpowiadał Adidas, sponsor techniczny od sezonu 2010/2011. Nowe trykoty klubu trafiły do oficjalnej sprzedaży 17 lipca.

Runda jesienna[edytuj | edytuj kod]

W dniu 9 września przedstawiciele Al-Wahda ogłosili sfinalizowanie z Legią Warszawa transferu Carlitosa. W wyniku zagwarantowania przez krakowian procentów od kolejnego przejścia Hiszpana, na konto Wisły trafiło część odstępnego uzyskanego od klubu z Zjednoczonych Emiratów Arabskich[15].

Na 11 dni przed zaplanowanymi na 29 września derbami Krakowa wyprzedano wszystkie bilety dostępne w sprzedaży[16].

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 16 października ogłoszono powstanie e-sportowego zespołu Wisły, reprezentującego klub w dwóch grach: Counter Strike: Global Offensive i FIFA 20. Sponsor tytularny sekcji został jednocześnie jednym z partnerów biznesowych drużyny piłkarskiej.[17].

Przed meczem z Piastem Gliwice w 12. kolejce minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej w wieku 91 lat Julii Kmiecik, matki Kazimierza Kmiecika i jednej z najbardziej znanych fanek Wisły[18].

Krakowski klub po porażce 0:7 z Legią Warszawa wystosował oficjalny komunikat, w którym przeproszono kibiców za wynik i zdementowano informacje o planach zwolnienia Macieja Stolarczyka z funkcji głównego trenera[19]. Przed 16. kolejką wszyscy obecni na liście wyjazdowej do Warszawy mogli kupić bilety za symboliczną złotówkę, a zawodnicy wspólnie ze sztabem pokryli koszty wyjazdu do Wrocławia kibiców z niepełnosprawnością zrzeszonych w Fundacji Otwarte Ramię Białej Gwiazdy[20].

Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Masowych, odbytego 6 listopada, mecz 15. kolejki z Arką Gdynia zakwalifikowano jako imprezę masową o podwyższonym ryzyku. Powodem były powiązania kibiców gości z fanami Cracovii. Wojewoda małopolski podjął decyzję o zamknięciu na czas spotkania sektora dla osób przyjeznych[21].

W listopadzie Piotr Obidziński, p.o. krakowskiego klubu, poinformował na swoim oficjalnym koncie twitterowym, że w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku przychód operacyjny Wisły wyniósł 28 000 000 złotych. Na przestrzeni tego okresu zobowiązania zewnętrzne klubu zmniejszono o 14 000 000 złotych bez dużych ingerencji w budżet zespołu[22]. W połowie miesiąca ukazał się wywiad przewodniczącego rady nadzorczej Tomasza Jażdżyńskiego dla Gazety Krakowskiej, Dziennika Polskiego i Interii, w którym ujawnił kulisy nieudanych negocjacji między piłkarską spółką a Towarzystwem Sportowym, związanych z wykorzystaniem praw do znaków towarowych Wisły, prowadzeniem grup wiekowych w klubowej akademii i obsługą wewnętrznego długu po koncernie Tele-Fonika Kable[23].

W trakcie Otwartego Spotkania Klubu Biznesu 1906, zorganizowanego 19 listopada, oficjalnie zaprezentowano zegarek Wisły Kraków, którego sprzedaż rozpocznie się w grudniu. Limitowana edycja czasomierzy, licząca 114 sztuk, powstała przy współpracy z polską firmą Balticus[24].

27 listopada podczas konferencji prasowej ujawniono dołączenie do grona sponsorów przedsiębiorstwa Nowak-Mosty, jednego z dotychczaswych partnerów krakowskiego klubu. Logo firmy z branży budowlanej umieszczono na rękawach trykotów meczowych. Kontrakt podpisano na okres 13 miesięcy[25].

Przegraną ze Śląskiem Wrocław podczas 16. kolejki klub ustanowił najdłuższą serię (8 porażek) przegranych spotkań z rzędu w swojej historii[26].

Przerwa zimowa[edytuj | edytuj kod]

Powrót zawodników do zajęć przygotowawczych przed rundą wiosenną zaplanowano na 7 stycznia. W dniach od 20 do 31 stycznia zespół będzie przebywał w Belek, gdzie odbędzie się zimowe zgrupowanie. W Turcji zostaną rozegrane 3 mecze towarzyskie z międzynarodowymi drużynami[2].

Stadion[edytuj | edytuj kod]

1 lipca została podpisana umowa dzierżawy między Gminą Miejską Kraków a Wisłą Kraków. Dokument dotyczył udostępnienia Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana na potrzeby meczów piłki nożnej rozgrywanych w ramach Ekstraklasy i Pucharu Polski w sezonie 2019/2020[27]. W porozumieniu pozostawiono wynegocjowany rok temu obowiązek zapłaty z góry za wynajem co najmniej na 2 dni przed rozpoczęciem spotkania.

12 lipca miejscy radni przegłosowali wniosek do prezydenta Krakowa w sprawie określenia działań związanych ze wskazaniem możliwych rozwiązań kwestii zadłużenia piłkarskiej spółki wobec miasta za wynajem stadionu[28]. Majchrowski odpowiedział na uchwałę rady miasta w kolejnym miesiącu, informując o braku możliwości wsparcia z publicznych środków finansowych zgodnie z krajowym jak i unijnym systemem prawnym. Zadłużenie piłkarskiej spółki względem gminy Kraków za wynajem stadionu miejskiego przy ulicy Reymonta i powierzchni biurowych mieszczących się pod trybunami wyniosło 5 200 000 złotych[29].

10 września na posiedzeniu Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Rady Miasta Krakowa przedstawiono koncepcję nowego zagospodarowania przestrzeni na Stadionie Miejskim. Plan modernizacji obiektu powstał w ramach współpracy miejskich urzędników i spółki Archetus, właściciela praw autorskich do projektu stadionu po śmierci Wojciecha Obtułowicza, twórcy Studia Architektonicznego. Zmiany dotyczyły powiększenia powierzchni biurowych, budowy dwóch parkingów naziemnych i odnowienia elewacji zewnętrznych[30]. Z powodu braku wcześniejszych konsultacji z klubem, przedstawiciele Wisły wystosowali oficjalny komunikat o włączenie do rozmów w zakresie inwestycji w obiekt[31]. Do pierwszego spotkania miejskich urzędników, prezesa piłkarskiej spółki i właściciela praw do projektu w sprawie zagospodarowania dodatkowych powierzchni komercyjnych pod trybunami doszło 27 września[32].

Krakowski klub z powodu braku wyposażenia Stadionu Miejskiego w system band ledowych i konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych za ich wynajmem, wniósł 11 września do prezydenta Krakowa propozycję odstąpienia nośników w zamian za rozliczenie części długu za wynajem obiektu, powołując się na podobną transakcję, którą Miasto przeprowadziło z Cracovią w 2015 roku[33]. Przedstawiciele krakowskiego magistratu nie przystali na rozwiązanie z wykupem band, a powodem miały być nowe procedury zamówień publicznych[34].

W dniu wrześniowych derbów Krakowa udostępniono odnowioną lożę prezydencką dla najważniejszych partnerów biznesowych klubu[35].

17 października Zarząd Dróg Miasta Krakowa otrzymał ze strony Ekstraklasy SA drugą ratę z części kwoty, jaka krakowskiemu klubowi przysługiwała za prawa telewizyjne. Zadłużenie Wisły za wynajem obiektów wobec miejskich spółek zostało zmniejszone do ponad 1 600 000 złotych. Kolejna transza od przedsiębiorstwa zarządzającego piłkarskimi rozgrywkami na konto ZDMK musi zostać przelana nie później niż do 31 października 2020 roku[36].

Obiekt mieści 33 326 krzesełek.

PKO BP Ekstraklasa[edytuj | edytuj kod]

Tabela po rundzie finałowej[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Punkty Z R P Bramki
+ - +/−

Ostatnia aktualizacja: -. kolejka

Tabela po rundzie zasadniczej[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Punkty Z R P Bramki
+ - +/−
12 Górnik Zabrze 17 17 3 8 6 16 23 -7
13 Korona Kielce 17 15 4 3 10 10 23 -13
14 ŁKS Łódź 17 14 4 2 11 17 29 -12
15 Arka Gdynia 17 14 3 5 9 13 26 -13
16 Wisła Kraków 17 11 3 2 12 15 29 -14

Ostatnia aktualizacja: 17. kolejka

     wejście do grupy mistrzowskiej      wejście do grupy spadkowej

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Mecz Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Punkty Strzelcy
Runda jesienna
1 20 lipca 17:30 Kraków Śląsk Wrocław 0:1 0
2 28 lipca 17:30 Gdańsk Lechia Gdańsk 0:0 1
3 5 sierpnia 18:00 Kraków Górnik Zabrze 1:0 4 Chuca
4 10 sierpnia 15:00 Szczecin Pogoń Szczecin 0:1 4
5 16 sierpnia 20:30 Kraków ŁKS Łódź 4:0 7 Brożek (2), Niepsuj, Savićević
6 23 sierpnia 20:30 Białystok Jagiellonia Białystok 2:3 7 Brożek, Buksa
7 31 sierpnia 20:00 Kraków Zagłębie Lubin 4:2 10 Mak, Brożek (2), Wojtkowski
8 14 września 20:00 Kielce Korona Kielce 1:1 11 Brożek
9 22 września 12:30 Płock Wisła Płock 1:2 11 Brożek
10 29 września 17:30 Kraków Cracovia 0:1 11
11 5 października 17:30 Poznań Lech Poznań 0:4 11
12 18 października 20:30 Kraków Piast Gliwice 1:2 11 Niepsuj
13 27 października 17:30 Warszawa Legia Warszawa 0:7 11
14 4 listopada 20:30 Sosnowiec Raków Częstochowa 0:1 11
15 9 listopada 20:00 Kraków Arka Gdynia 0:1 11
16 24 listopada 17:30 Wrocław Śląsk Wrocław 1:2 11 Błaszczykowski
17 1 grudnia 17:30 Kraków Lechia Gdańsk 0:1 11
18 6 grudnia 20:30 Zabrze Górnik Zabrze 2:4 11 Brożek, Chuca
19 13 grudnia 20:30 Kraków Pogoń Szczecin
20 19 grudnia 18:00 Łódź ŁKS Łódź
Runda wiosenna
21 Kraków Jagiellonia Białystok
22 Lubin Zagłębie Lubin
23 Kraków Korona Kielce
24 Kraków Wisła Płock
25 Kraków Cracovia
26 Kraków Lech Poznań
27 Gliwice Piast Gliwice
28 Kraków Legia Warszawa
29 Kraków Raków Częstochowa
30 Gdynia Arka Gdynia
Grupa mistrzowska / spadkowa
31
32
33
34
35
36
37

Ostatnia aktualizacja: 18. kolejka

     zwycięstwo      remis      porażka

Kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
14 14 11 13 6 9 8 7 11 12 13 13 14 14 16 16 16

     wejście do grupy mistrzowskiej      wejście do grupy spadkowej

Totolotek Puchar Polski[edytuj | edytuj kod]

Jako drużyna występująca w sezonie 2018/2019 w rozgrywkach Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpocznie rozgrywki Pucharu od 1/32 finału.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
1/32 25 września 16:00 Stargard Błękitni Stargard 1:2 Mak

Ostatnia aktualizacja: 25 września 2019

     zwycięstwo      remis      porażka

Mecze towarzyskie[edytuj | edytuj kod]

Data Przeciwnik Miejsce Wynik Strzelcy
Rozegrane w przerwie letniej
22 czerwca Polska Reprezentacja powiatu suskiego Zembrzyce 2:0 Boguski, Kumah
26 czerwca Polska Radomiak Radom Warka 2:1 Drzazga, Boguski
29 czerwca Polska GKS Bełchatów Bełchatów 1:2 Drzazga
3 lipca Polska Sandecja Nowy Sącz Myślenice 0:1
6 lipca Polska Podbeskidzie Bielsko-Biała Dankowice 1:0 Klemenz
13 lipca Polska Puszcza Niepołomice[a] Myślenice 4:2 Brożek (3), Plewka
13 lipca Polska Puszcza Niepołomice Myślenice 3:1 Buksa (2), Morys
Rozegrane w trakcie rundy jesiennej
7 września Polska Polonia Przemyśl[b] Przemyśl 8:1 Chuca (2), Boguski, Wojtkowski (2), Drzazga, Brożek (2)
11 października Polska Wisła Kraków Oldboje 2[c] Kraków 8:0 Chuca (2), Drzazga (2), Zdybowicz (2), Mak, Szot
16 listopada Polska Radziszowianka Radziszów[d] Radziszów 3:0 Brożek, Jean Carlos, Drzazga
Rozegrane w przerwie zimowej
22 stycznia Turcja
25 stycznia Turcja
30 stycznia Turcja
Rozegrane w trakcie rundy wiosennej
 1. Za odwołane spotkanie z MFK Karviná.
 2. Mecz z okazji 110-lecia istnienia Polonii Przemyśl.
 3. Mecz charytatywny.
 4. Mecz z okazji 45-lecia istnienia Radziszowianki Radziszów.

Stan na: 2 grudnia 2019

     zwycięstwo      remis      porażka

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Skład[edytuj | edytuj kod]

Rafał Boguski przeciwko Lechii Gdańsk w 2. kolejce zagrał 300. oficjalny mecz w historii swoich występów dla Wisły Kraków na szczeblu najwyższej klasy rozgrywkowej polskiego systemu ligowego[37]. Dla Kamila Wojtkowskiego był to 50. występ w barwach krakowskiego klubu[38].

Vullnet Basha w 3. kolejce wystąpił po raz 50. w składzie Wisły[39].

Maciej Sadlok w 4. kolejce zanotował 150. występ dla krakowskiego klubu[40].

Kamil Wojtkowski przeciwko ŁKS Łódź w 5. kolejce zagrał 50. oficjalny mecz w historii swoich występów dla Wisły Kraków na szczeblu najwyższej klasy rozgrywkowej polskiego systemu ligowego[41].

Aleksander Buksa dzięki trafieniu podczas meczu 6. kolejki z Jagiellonią został najmłodszym zdobywcą gola w polskiej najwyższej klasie rozgrywkowej w XXI wieku[42]. W wieku 16 lat i 220 dni wyprzedził Mieczysława Gracza, będącego najmłodszym strzelcem Wisły od 1936 roku[43]. Podczas spotkania w Białymstoku Paweł Brożek został autorem tysięcznego gola krakowskiego klubu w polskiej najwyższej klasie rozgrywkowej w XXI wieku[42].

Rafał Boguski przeciwko Zagłębiu Lubin w 7. kolejce zagrał 350. spotkanie w składzie Wisły Kraków[44].

Maciej Sadlok przeciwko Koronie Kielce w 7. kolejce zagrał 150. oficjalny mecz w historii swoich występów dla Wisły Kraków na szczeblu najwyższej klasy rozgrywkowej polskiego systemu ligowego[45].

Paweł Brożek w głosowaniu kapitanów szesnastu zespołów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy został uznany za Piłkarza Września, stając się jednocześnie najstarszym zdobywcą tytułu w historii plebiscytu.[46].

Marcin Wasilewski przeciwko Piastowi Gliwice w 12. kolejce zagrał 200. spotkanie na szczeblu najwyższej klasy rozgrywkowej polskiego systemu ligowego[47].

Nr Zawodnik Data urodzenia W klubie od Poprzedni klub Ekstraklasa Puchar Polski RAZEM Yellow card.svg Red card.svg
Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg EKS/PP
Bramkarze
1 Polska Mateusz Lis 27 lutego 1997 2018 Lech Poznań 1 0 1 /0 /0
74 Polska Kacper Chorążka[a]   M  18 marca 1999 2017 Wisła Kraków U-19 0 0 0 0 0 0 0 0
22 Polska Michał Buchalik 3 lutego 1989 2014 Ruch Chorzów 17 0 0 17 /0 /0
48 Polska Kamil Broda   M  19 lipca 2001 2017 Wisła Kraków U-19 0 0 /0 /0
Irak Kais Al-Ani[b] 29 marca 1997 2019 Soła Oświęcim 0 0 /0 /0
Obrońcy
2 Polska Rafał Janicki 5 lipca 1992 2019 Lechia Gdańsk 15 1 0 16 2/0 /0
3 Polska Serafin Szota[c]   M  4 marca 1999 2019 Zagłębie Lubin 1 0 1 0/1 /0
4 Polska Maciej Sadlok 29 czerwca 1989 2014 Ruch Chorzów 16 0 0 17 5/0 /0
5 Polska Lukas Klemenz 24 września 1995 2019 Jagiellonia Białystok 16 0 0 16 6/0 /0
8 Polska Łukasz Burliga 10 maja 1988 2019 Jagiellonia Białystok 2 (2) 0 0 4 2/0 /0
17 Polska Jakub Bartosz 13 sierpnia 1996 2014 Wisła II Kraków 0 0 /0 /0
19 Polska David Niepsuj 16 sierpnia 1995 2019 Pogoń Szczecin 12 2 0 0 12 2 6/0 1/0
21 Polska Marcin Grabowski   M  21 maja 2000 2018 Lech II Poznań 1 (1) 1 0 3 /0 /0
24 Polska Paweł Koncewicz-Żyłka   M  29 marca 2003 2019 Unia Tarnów U-19 0 0 /0 /0
27 Polska Marcin Wasilewski 9 czerwca 1980 2017 Anglia Leicester City 6 (2) 0 0 8 3/0 /0
43 Polska Dawid Szot   M  29 kwietnia 2001 2019 Wisła Kraków U-19 1 (1) 0 0 2 /0 /0
45 Polska Daniel Hoyo-Kowalski   M  12 lipca 2003 2019 Akademia Piłkarska Wisła Kraków 0 0 /0 /0
49 Polska Piotr Świątko   M [d] 29 maja 1999 2017 Wisła Kraków U-19 0 0 0 0 0 0 0 0
Pomocnicy
7 Polska Michał Mak 14 listopada 1991 2019 Lechia Gdańsk 14 1 (1) 1 15 2 1/0 /0
9 Polska Rafał Boguski 9 czerwca 1984 2005 ŁKS Łomża 12 (1) 1 0 14 1/1 /0
10 Albania Vullnet Basha 11 lipca 1990 2017 Hiszpania UCAM Murcia CF 8 (1) 1 0 10 /0 /0
15 Brazylia Jean Carlos 2 maja 1996 2019 Hiszpania Recreativo Granada 11 (4) 1 0 16 /0 /0
16 Polska Jakub Błaszczykowski 14 grudnia 1985 2019 Niemcy VfL Wolfsburg 4 (3) 1 0 0 7 1 1/0 /0
18 Hiszpania Chuca[e] 10 czerwca 1997 2019 Hiszpania Villarreal II 5 (9) 1 0 0 14 1 /0 /0
26 Polska Kamil Wojtkowski   M  26 lutego 1998 2017 Niemcy RB Leipzig U-19 13 1 (1) 0 14 1 3/0 /0
28 Serbia Vukan Savićević 29 stycznia 1994 2019 Słowacja Slovan Bratysława 10 (3) 1 (1) 0 14 1 3/1 /0
42 Polska Daniel Morys   M [f] 26 grudnia 2000 2019 Wisła Kraków U-19 (1) 0 0 0 1 0 0 0
77 Ghana Emmanuel Kumah 9 lutego 2000 2019 Ghana Tudu Mighty Jet (1) 1 0 2 /0 /0
80 Polska Patryk Plewka   M [g] 2 stycznia 2000 2017 Wisła Kraków U-19 0 0 0 0 0 0 0 0
99 Polska Damian Pawłowski[h]   M  27 stycznia 1999 2019 Pogoń Szczecin 4 1 0 5 /0 /0
Kazachstan Gieorgij Żukow[i] 12 listopada 1994 2020 Kazachstan Kajrat Ałmaty '
Napastnicy
11 Polska Krzysztof Drzazga 20 czerwca 1995 2016 Górnik Polkowice 4 (7) 1 0 12 1/0 /0
14 Polska Artur Balicki   M [j] 11 października 1999 2019 Ruch Chorzów 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Polska Paweł Brożek 21 kwietnia 1983 2013 Hiszpania Recreativo Huelva 14 7 0 0 14 7 /0 /0
44 Polska Aleksander Buksa   M  15 stycznia 2003 2019 Akademia Piłkarska Wisła Kraków (8) 1 0 0 8 1 1/0 /0
59 Polska Przemysław Zdybowicz[k]   M  10 stycznia 2000 2019 GKS Bełchatów 2 (5) 1 0 8 0/1 /0
71 Ukraina Denys Bałaniuk[l] 16 stycznia 1997 2017 Ukraina FK Dnipro 1 (1) 0 0 0 2 0 0 0
Stan na: 2 grudnia 2019
 1. wypożyczony od 15 sierpnia 2019.
 2. od 6 września 2019.
 3. od 1 sierpnia 2019.
 4. do 2 września 2019.
 5. od 31 lipca 2019.
 6. wypożyczony od 3 września 2019.
 7. wypożyczony od 2 września 2019.
 8. od 27 sierpnia 2019.
 9. kontrakt zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020.
 10. wypożyczony od 30 sierpnia 2019.
 11. od 16 sierpnia 2019.
 12. do 30 sierpnia 2019.
 • W nawiasach wprowadzenia na boisko.
 •      odejścia ze składu      przyjścia do składu
 •   M  Od sezonu 2019/2020 każda drużyna ma obowiązek wystawiania co najmniej jednego młodzieżowca w składzie, którego wiek w rozgrywkach Ekstraklasy wynosi do 22 lat.

Transfery[edytuj | edytuj kod]

Przyszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Poprzedni klub Typ Koniec Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
OB Polska David Niepsuj Pogoń Szczecin transfer 30.06.2021 bez odstępnego [48]
PO Polska Michał Mak Lechia Gdańsk transfer 30.06.2020 bez odstępnego [49]
OB Polska Rafał Janicki Lechia Gdańsk transfer 31.06.2021 bez odstępnego [50]
BR Polska Kacper Chorążka   M  Hutnik Kraków powrót z wypożyczenia 30.06.2020 - [51]
OB Polska Piotr Świątko Hutnik Kraków powrót z wypożyczenia 30.06.2020 - [51]
NA Ukraina Denys Bałaniuk Ukraina Arsenał Kijów powrót z wypożyczenia 30.06.2020 - [52]
PO Brazylia Jean Carlos Hiszpania Recreativo Granada transfer 30.06.2021 bez odstępnego [53]
OB Polska Paweł Koncewicz-Żyłka Unia Tarnów U-19 transfer 30.06.2022 bez odstępnego [54]
PO Polska Mateusz Duda Soła Oświęcim transfer 30.06.2021 bez odstępnego [55]
NA Hiszpania Chuca Hiszpania Villarreal II transfer 30.06.2022 bez odstępnego [56]
OB Polska Serafin Szota Zagłębie Lubin transfer 30.06.2022 bez odstępnego [57]
NA Polska Przemysław Zdybowicz GKS Bełchatów transfer 30.06.2023 250 000 złotych[58] [59]
PO Polska Damian Pawłowski Pogoń Szczecin transfer 30.06.2021 bez odstępnego [60]
BR Irak Kais Al-Ani Soła Oświęcim transfer 30.06.2020 bez odstępnego [61]
PO Kazachstan Gieorgij Żukow Kazachstan Kajrat Ałmaty transfer 31.12.2020 bez odstępnego [62]
Okienko zimowe

Stan na: 2 grudnia 2019

Odeszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Nowy klub Typ Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
PO Polska Sławomir Peszko Lechia Gdańsk koniec wypożyczenia - [63]
NA Polska Wojciech Słomka Zagłębie Sosnowiec koniec kontraktu - [64]
OB Słowenia Matej Palčič Mołdawia Sheriff Tyraspol koniec kontraktu - [65]
BR Polska Tobiasz Weinzettel Niemcy 1. FC Bocholt koniec kontraktu - [66]
PO Polska Maciej Śliwa Miedź Legnica koniec kontraktu - [67]
NA Chorwacja Marko Kolar Holandia FC Emmen transfer 600 000 €[68] [69]
PO Polska Patryk Małecki Zagłębie Sosnowiec rozwiązanie kontraktu[70] - [71]
OB Polska Rafał Pietrzak Belgia Royal Excel Mouscron koniec kontraktu - [72]
OB Polska Mateusz Duda Garbarnia Kraków wypożyczenie bez odstępnego [55]
BR Polska Kacper Chorążka Zagłębie Sosnowiec wypożyczenie bez odstępnego [73]
NA Ukraina Denys Bałaniuk szuka klubu rozwiązanie umowy - [74]
NA Polska Artur Balicki Pogoń Siedlce wypożyczenie bez odstępnego [75]
OB Polska Piotr Świątko Miedź II Legnica transfer bez odstępnego [76]
PO Polska Patryk Plewka Stal Rzeszów wypożyczenie bez odstępnego [77]
PO Polska Daniel Morys Olimpia Elbląg wypożyczenie bez odstępnego [78]
Okienko zimowe

Stan na: 2 grudnia 2019

Nowe kontrakty[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Koniec kontraktu Typ Źródło
Okienko letnie
OB Polska Marcin Wasilewski 30 czerwca 2020 nowy kontrakt [79]
PO Polska Rafał Boguski 30 czerwca 2020 nowy kontrakt [80]
OB Polska Łukasz Burliga 30 czerwca 2021 nowy kontrakt [81]
PO Albania Vullnet Basha 30 czerwca 2021 nowy kontrakt [82]
OB Polska Jakub Bartosz 30 czerwca 2020 nowy kontrakt [83]
PO Polska Jakub Błaszczykowski 30 czerwca 2020 nowy kontrakt [84]
NA Polska Paweł Brożek 30 czerwca 2020 nowy kontrakt [85]
Okienko zimowe

Stan na: 2 grudnia 2019

Zarząd i sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem sezonu krakowski klub zrezygnował ze stanowiska dyrektora sportowego. Arkadiusz Głowacki został przesunięty do kierowania klubowym skautingiem. Decyzje dotyczące pierwszej drużyny były rozstrzygane w Komitecie Sportowym złożonym z trenera Stolarczyka, Głowackiego, Zarządu Klubu oraz delegatów z Rady Nadzorczej[86].

W sztabie szkoleniowym rolę trenera-analityka po Mariuszu Kondaku, przesuniętego do skautingu, przejął Paweł Sikora, który w poprzednim sezonie trenował Pogoń Siedlce[87]. Leszek Dyja dołączył do pionu odpowiedzialnego za przygotowanie fizyczne zawodników[88]. Na kolejny sezon w roli asystenta pozostał Radosław Sobolewski[89], współtworzący personel zespołu od lipca 2016 roku.

Na początku lipca ogłoszono zmiany w zarządzie klubu. Z funkcji prezesa piłkarskiej spółki ustąpił Rafał Wisłocki, który w czerwcu wygrał wybory na zwierzchnika Towarzystwa Sportowego Wisła. Na stanowisko wiceprezesa zarządu został powołany Piotr Obidziński, dotąd pełnomocnik zarządu ds. restrukturyzacji. Do czasu uformowania ostatecznego składu zarządu będzie pełnił obowiązki prezesa Wisły Kraków[90].

W dniu poprzedzającym mecz 3. kolejki Sobolewski zakończył współpracę z krakowskim klubem i objął stanowisko szkoleniowca Wisły Płock. Pion sportowy opuścił też Kondak, który przeniósł się do Płocka[91]. Asystentem pierwszego trenera został mianowany Paweł Sikora, a zwolnioną funkcję analityka przejął Dominik Dyduła[92].

14 listopada z funkcji głównego trenera po 514 dniach i 52 spotkaniach został zwolniony Maciej Stolarczyk[93]. Obowiązki nowego szkoleniowca pierwszego zespołu objął Artur Skowronek, poprzednio związany z Stalą Mielec[94]. Podczas oficjalnej prezentacji nowego szkoleniowca ogłoszono także, że Grzegorz Żmija przejął zajęcia z bramkarzami, a Damian Szulczek dołączył do sztabu jako asystent Skowronka[95]. Debiut nowego szkoleniowca odbył się podczas meczu 16. kolejki przeciwko Śląskowi Wrocław.

W ostatnim tygodniu miesiąca nastąpiły kolejne przesunięcia na stanowiskach związanych z treningami pierwszej drużyny. Z funkcji trenera przygotowania fizycznego odsunięto Wojciecha Żuchowicza. Mariusz Jop został nowym szkoleniowcem rezerw, zmieniając w tej roli Adriana Filipka, który przejął zespół do lat 18, występujący w Centralnej Lidze Juniorów. W sztabie młodzieżowym znalazł się też Artur Łaciak, poprzednio odpowiedzialny za treningi bramkarzy seniorów[96].

Stanowisko Imię i nazwisko Uwagi
Prezes Piotr Obidziński (p.o.) od 3 lipca 2019
Przewodniczący rady nadzorczej Tomasz Jażdżyński od 13 marca 2019
Jarosław Królewski od 13 marca 2019
Wiceprzewodniczący rady nadzorczej Dawid Błaszczykowski od 13 marca 2019
Trener Artur Skowronek od 14 listopada 2019
Maciej Stolarczyk 18 czerwca 2018 – 14 listopada 2019
Asystent trenera Damian Szulczek od 14 listopada 2019
Paweł Sikora od 8 sierpnia 2019
Kazimierz Kmiecik od 10 grudnia 2015
Mariusz Jop 1 lipca 2018 – 27 listopada 2019
Radosław Sobolewski 25 czerwca 2016 – 04 sierpnia 2019
Trener bramkarzy Grzegorz Żmija od 14 listopada 2019
Artur Łaciak od 1 września 2016 – 14 listopada 2019
Trener przygotowania fizycznego Leszek Dyja od 21 czerwca 2019
Wojciech Żuchowicz 1 lipca 2018 – 27 listopada 2019
Trener przygotowania kontroli motorycznej Daniel Michalczyk od 16 czerwca 2010
Analityk Dominik Dyduła od 8 sierpnia 2019
Paweł Sikora 17 czerwca – 8 sierpnia 2019
Kierownik drużyny Jarosław Krzoska od 12 lipca 2010
Masażysta Zbigniew Woźniak od 21 czerwca 1989
Fizjoterapeuta Marcin Bisztyga od 2006
Rehabilitant Karol Biedrzycki od 1 lipca 2018
Opiekun drużyny Paweł Blitek od sezonu 2016/2017
Lekarz Mariusz Urban od 15 listopada 2017
Wisła II Kraków
Trener Mariusz Jop od 27 listopada 2019
Adrian Filipek 24 czerwca – 27 listopada 2019

Stan na: 2 grudnia 2019

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Obóz czas zacząć!, wisla.krakow.pl, 22 czerwca 2019 (pol.).
 2. a b Wisła Kraków poleci na obóz do Turcji. Przygotowania wystartują 7 stycznia, gazetakrakowska.pl, 29 listopada 2019 (pol.).
 3. Wisła Kraków wygrywa w Zembrzycach 2:0. OREW Tarnawa Górna również wygrywa!, sucha24.pl, 22 czerwca 2019 (pol.).
 4. Poznaliśmy terminarz pierwszych meczów Ekstraklasy, wisla.krakow.pl, 11 czerwca 2019 (pol.).
 5. Komunikat Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN, pzpn.pl, 14 maja 2019 (pol.).
 6. Informacje dotyczące drużyny rezerw Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 24 czerwca 2019 (pol.).
 7. Statystyczne podsumowanie rundy jesiennej w wykonaniu wiślackich rezerw, wisla.krakow.pl, 19 listopada 2019 (pol.).
 8. Rusza sprzedaż karnetów na sezon 2019/20!, wisla.krakow.pl, 29 maja 2019 (pol.).
 9. Ważna decyzja dla Wisły Kraków. Socios przekażą klubowi milion złotych, krakow.wyborcza.pl, 19 czerwca 2019 (pol.).
 10. Informacja Klubu i Stowarzyszenia Socios Wisła Kraków, wisla.krakow.pl, 21 maja 2019 (pol.).
 11. Nowy wymiar współpracy Wisły Kraków SA ze Stowarzyszeniem Socios Wisła Kraków, wisla.krakow.pl, 15 lipca 2019 (pol.).
 12. Wisła Kraków znalazła pieniądze na transfery. Stolarczyk liczy na wzmocnienia, sport.tvp.pl, 8 lipca 2019 (pol.).
 13. Piotr Obidziński: Budżet Wisły to 30 milionów. Oszczędzamy, ale mamy fundusze na transfery. Walczymy o najwyższe cele, gazetakrakowska.pl, 16 lipca 2019 (pol.).
 14. Obidziński: Upadek Wisły Kraków to wciąż realne ryzyko [Wywiad], przegladsportowy.pl, 26 lipca 2019 (pol.).
 15. Legia sprzedała Carlitosa! Wisła dostanie spory zastrzyk pieniędzy, gazetakrakowska.pl, 9 września 2019.
 16. Bilety na Derby Krakowa wyprzedane!, wisla.krakow.pl, 18 września 2019.
 17. Wisła All in! Games Kraków prezentuje sekcję esportową, wisla.krakow.pl, 16 października 2019.
 18. Pożegnanie Julii Kmiecik, wisla.krakow.pl, 18 października 2019.
 19. Komunikat Wisły Kraków SA, wisla.krakow.pl, 29 października 2019.
 20. Drużyna ufunduje bilety na wyjazdowy mecz ze Śląskiem Wrocław, wisla.krakow.pl, 4 listopada 2019.
 21. Wisła Kraków. Kibice Arki Gdynia nie wejdą na sobotni mecz z „Białą Gwiazdą”, gazetakrakowska.pl, 7 listopada 2019.
 22. Wisła Kraków. Milionowe przychody i zyski z transferów, gazetakrakowska.pl, 9 listopada 2019.
 23. Wisła Kraków. Wielki spór o wiślacką akademię i herb. Tomasz Jażdżyński: Obecna sytuacja to paranoja! [rozmowa, część 4], gazetakrakowska.pl, 18 listopada 2019.
 24. Nowy zegarek Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 19 listopada 2019.
 25. Oficjalna prezentacja nowego Sponsora - firmy Nowak-Mosty, wisla.krakow.pl, 27 listopada 2019.
 26. Wisła Kraków spadła na ostatnie miejsce. Najgorsza seria w historii klubu, sport.pl, 24 listopada 2019.
 27. Umowy Gminy Miejskiej Kraków z Wisłą Kraków SA podpisane, wisla.krakow.pl, 1 lipca 2019 (pol.).
 28. Kraków. Prezydent ma czas do końca września na wymyślenie, w jaki sposób pomóc Wiśle, gazetakrakowska.pl, 12 lipca 2019 (pol.).
 29. „Wisła Kraków to prywatne przedsiębiorstwo”. Prezydent Jacek Majchrowski nie pomoże Wiśle w wyjściu z ogromnych długów, gazetakrakowska.pl, 12 sierpnia 2019.
 30. Kraków. Stadion Wisły ma wypięknieć za 70 mln zł. Mają tam powstać dodatkowe biura, parkingi oraz restauracje, gazetakrakowska.pl, 10 września 2019.
 31. Komunikat Wisły Kraków SA, wisla.krakow.pl, 12 września 2019.
 32. Wisła Kraków. Boiska i restauracje czy kolejne biura?, gazetakrakowska.pl, 27 września 2019.
 33. Propozycja Wisły zmniejszenia długu wobec miasta za stadion o 1,2 mln zł, gazetakrakowska.pl, 11 września 2019.
 34. Miasto odrzuciło kolejną propozycję Wisły. Skąd pieniądze na przebudowę stadionu?, sport.tvp.pl, 30 września 2019.
 35. Derby Krakowa 2019. Zaprezentowano odnowioną Lożę Prezydencką na stadionie Wisły [ZDJĘCIA], gazetakrakowska.pl, 29 września 2019.
 36. Kraków. Wisła zmniejszyła dług wobec miasta za wynajem stadionu, gazetakrakowska.pl, 22 października 2019.
 37. 300 ekstraklasowych meczów Boguskiego w wiślackich barwach, wisla.krakow.pl, 29 lipca 2019 (pol.).
 38. 50 meczów Kamila Wojtkowskiego w Wiśle, wisla.krakow.pl, 29 lipca 2019 (pol.).
 39. 50 meczów Vullneta Bashy w barwach Wisły!, wisla.krakow.pl, 6 sierpnia 2019 (pol.).
 40. 150. mecz Macieja Sadloka w Wiśle Kraków, wisla.krakow.pl, 12 sierpnia 2019 (pol.).
 41. 50 meczów Kamila Wojtkowskiego w Ekstraklasie, wisla.krakow.pl, 19 sierpnia 2019 (pol.).
 42. a b Jagiellonia Białystok 3:2 Wisła Kraków – Mecz napastników, ekstraklasa.org, 23 sierpnia 2019 (pol.).
 43. Aleksander Buksa z wiślackim rekordem, wisla.krakow.pl, 25 sierpnia 2019 (pol.).
 44. 350. mecz Rafała Boguskiego dla Białej Gwiazdy!, wisla.krakow.pl, 2 września 2019.
 45. 150. mecz Macieja Sadloka dla Wisły Kraków w Ekstraklasie!, wisla.krakow.pl, 16 września 2019 (pol.).
 46. Piłkarz Września 2019: Paweł Brożek, ekstraklasa.org, 9 października 2019 (pol.).
 47. Dwusetny mecz Marcina Wasilewskiego, wisla.krakow.pl, 21 października 2019.
 48. David Niepsuj piłkarzem Wisły Kraków!, wisla.krakow.pl, 20 maja 2019 (pol.).
 49. Michał Mak zawodnikiem Wisły Kraków!, wisla.krakow.pl, 23 maja 2019 (pol.).
 50. Rafał Janicki piłkarzem Białej Gwiazdy!, wisla.krakow.pl, 24 maja 2019 (pol.).
 51. a b Kacper Chorążka i Piotr Świątko rozpoczną przygotowania z Wisłą, wisla.krakow.pl, 17 czerwca 2019 (pol.).
 52. Wypożyczenie Denysa Bałaniuka dobiegło końca, wisla.krakow.pl, 18 czerwca 2019 (pol.).
 53. Jean Carlos da Silva Rocha zawodnikiem Wisły, wisla.krakow.pl, 11 lipca 2019 (pol.).
 54. Paweł Koncewicz-Żyłka zawodnikiem Białej Gwiazdy, wisla.krakow.pl, 18 lipca 2019 (pol.).
 55. a b Mateusz i Kacper Duda zawodnikami Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 27 lipca 2019 (pol.).
 56. Víctor Moya Martínez zawodnikiem Wisły, wisla.krakow.pl, 29 lipca 2019 (pol.).
 57. Serafin Szota zawodnikiem Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 1 sierpnia 2019 (pol.).
 58. Z Bełchatowa do Krakowa. Przemysław Zdybowicz przechodzi do Wisły Kraków, sport.tvp.pl, 16 sierpnia 2019.
 59. Przemysław Zdybowicz zawodnikiem Białej Gwiazdy, wisla.krakow.pl, 16 sierpnia 2019 (pol.).
 60. Damian Pawłowski gra z Białą Gwiazdą, wisla.krakow.pl, 27 sierpnia 2019.
 61. Kais Al-Ani zawodnikiem Białej Gwiazdy, wisla.krakow.pl, 6 września 2019.
 62. Gieorgij Żukow piłkarzem Białej Gwiazdy, wisla.krakow.pl, 27 listopada 2019.
 63. Sławomir Peszko wraca z Wisły Kraków do Lechii Gdańsk. Piotr Stokowiec dał mu kolejną szansę, trojmiasto.wyborcza.pl, 17 maja 2019 (pol.).
 64. Wojciech Słomka odchodzi z Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 17 maja 2019 (pol.).
 65. Wisła Kraków rozstaje się z Matejem Palčiciem, wisla.krakow.pl, 18 maja 2019 (pol.).
 66. Tobiasz Weinzettel żegna się z Wisłą, wisla.krakow.pl, 20 maja 2019 (pol.).
 67. Maciej Śliwa odchodzi z Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 6 czerwca 2019 (pol.).
 68. Wisła Kraków traci wartościowego piłkarza. Odchodzi do Holandii, gazetakrakowska.pl, 17 czerwca 2019 (pol.).
 69. Marko Kolar odchodzi z Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 17 czerwca 2019 (pol.).
 70. Patryk Małecki odchodzi z Wisły, wisla.krakow.pl, 21 czerwca 2019 (pol.).
 71. Patryk Małecki związał się z Zagłębiem, zaglebie.eu, 21 czerwca 2019 (pol.).
 72. Rafał Pietrzak odchodzi z Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 16 lipca 2019 (pol.).
 73. Kacper Chorążka wypożyczony do Zagłębia Sosnowiec, wisla.krakow.pl, 15 sierpnia 2019.
 74. Denys Bałaniuk odchodzi z Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 30 sierpnia 2019.
 75. Artur Balicki wypożyczony do Pogoni Siedlce, wisla.krakow.pl, 30 sierpnia 2019.
 76. Piotr Świątko odchodzi do Miedzi Legnica, wisla.krakow.pl, 2 września 2019.
 77. Patryk Plewka wypożyczony do Stali Rzeszów, wisla.krakow.pl, 2 września 2019.
 78. Daniel Morys wypożyczony do Olimpii Elbląg, wisla.krakow.pl, 3 września 2019.
 79. Marcin Wasilewski gra dalej z Wisłą Kraków!, wisla.krakow.pl, 16 maja 2019 (pol.).
 80. Rafał Boguski gra dalej Wisłą!, wisla.krakow.pl, 26 maja 2019 (pol.).
 81. Łukasz Burliga gra dalej z Wisłą!, wisla.krakow.pl, 23 czerwca 2019 (pol.).
 82. Vullnet Basha gra dalej z Wisłą!, wisla.krakow.pl, 28 maja 2019 (pol.).
 83. Jakub Bartosz gra dalej z Wisłą!, wisla.krakow.pl, 7 lipca 2019 (pol.).
 84. Jakub Błaszczykowski gra dalej z Wisłą!, wisla.krakow.pl, 10 lipca 2019 (pol.).
 85. Paweł Brożek gra dalej z Wisłą, wisla.krakow.pl, 15 lipca 2019 (pol.).
 86. Arkadiusz Głowacki gra dalej z Wisłą!, wisla.krakow.pl, 25 czerwca 2019 (pol.).
 87. Paweł Sikora trenerem-analitykiem pierwszej drużyny Wisły, wisla.krakow.pl, 17 czerwca 2019 (pol.).
 88. Leszek Dyja dołącza do sztabu pierwszej drużyny Wisły, wisla.krakow.pl, 21 czerwca 2019 (pol.).
 89. Radosław Sobolewski gra dalej z Wisłą!, wisla.krakow.pl, 17 maja 2019 (pol.).
 90. Zmiany we władzach Wisły Kraków SA, wisla.krakow.pl, 2 lipca 2019 (pol.).
 91. Radosław Sobolewski odchodzi z Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 4 sierpnia 2019 (pol.).
 92. Zmiany w sztabie szkoleniowym Białej Gwiazdy, wisla.krakow.pl, 8 sierpnia 2019 (pol.).
 93. Maciej Stolarczyk zwolniony z obowiązków trenera Wisły Kraków, wisla.krakow.pl, 14 listopada 2019 (pol.).
 94. Artur Skowronek trenerem Białej Gwiazdy, wisla.krakow.pl, 14 listopada 2019 (pol.).
 95. Grzegorz Żmija i Dawid Szulczek w sztabie szkoleniowym Wisły, wisla.krakow.pl, 14 listopada 2019 (pol.).
 96. Zmiany w sztabie trenerskim Białej Gwiazdy, wisla.krakow.pl, 27 listopada 2019 (pol.).