Wisła Kraków w sezonie 2005/2006 (piłka nożna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wisła Kraków
sezon 2005/2006
2004/2005   2006/2007
Trener Rumunia Dan Petrescu
(od 8 grudnia 2005)
Polska Tomasz Kulawik
(24 października – 8 grudnia 2005)
Polska Jerzy Engel
(30 czerwca – 24 października 2005)
Prezes Polska Ludwik Miętta-Mikołajewicz
(od 28 grudnia 2005)
Polska Andrzej Baś (p.o)
(1 listopada – 28 grudnia 2005)
Polska Zdzisław Kapka (p.o.)
(29 czerwca – 1 listopada 2005)
Ekstraklasa 2. miejsce
Puchar Polski 1/8 finału
Liga Mistrzów UEFA III runda kwalifikacyjna
Puchar UEFA I runda zasadnicza
Król strzelców Liga: Paweł Brożek (13)
Sezon: Paweł Brożek (16)
Najwyższa frekwencja
u siebie
15 500 (vs Vitória SC, 29 września, Puchar UEFA)
Najniższa frekwencja
u siebie
4000 (vs Tłoki Gorzyce, 26 października, Puchar Polski)
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Sezon 2005/2006 był dla Wisły Kraków 10. sezonem z rzędu, a 66. w całej historii klubu, w najwyższej klasie rozgrywkowej w polskim systemie ligowym w piłce nożnej. Zespół przedsezonowe treningi rozpoczął 1 lipca, a zajęcia przygotowawcze odbywały się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem i na zgrupowaniu w Austrii[1]. W przerwie zimowej obozy szkoleniowe przeprowadzono w Turcji[2] i na Cyprze[3]. Pierwszym spotkaniem, które rozegrała drużyna, był sparing 8 lipca z reprezentacją Podhala. Krakowski klub rozpoczął sezon ligowy 26 lipca meczem na wyjeździe z Górnikiem Łęczna. Z Pucharu Polski odpadł w 1/8 finału po porażce z Zagłębiem Lubin. Wisła rozpoczęła kwalifikacje do Ligi Mistrzów w 3. rundzie, gdzie przegrała po dogrywce w rewanżu z Panathinaikosem Ateny. Występy w europejskich pucharach krakowski klub zakończył pod koniec września 2005 roku po porażkach z Vitórią Guimarães podczas 1. rundy zasadniczej Pucharu UEFA. Po 30. kolejkach ligowych rozgrywek Wisła zdobyła wicemistrzostwo Polski i zapewniła sobie udział w 2. rundzie kwalifikacyjnej Pucharu UEFA 2006/2007.

Działalność klubu[edytuj | edytuj kod]

Podstawowy skład w sezonie 2005/2006 według ilości występów.

W lutym ówczesny dyrektor sportowy, Grzegorz Mielcarski, osiągnął porozumienie z Jeanem Paulistą, który po wygaśnięciu kontraktu w Maia przeniósł się oficjalnie latem do krakowskiego klubu[4]. W następnym miesiącu zawarto umowę transferową z Polonią Warszawa dotyczącą Konrada Gołosia[5]. Obaj zawodnicy uczestniczyli w ligowych rozgrywkach swoich klubów do końca sezonu 2004/2005.

W letnim oknie transferowym na zasadzie transferu definitywnego odszedł z zespołu Maciej Żurawski. Napastnik został najdrożej sprzedanym piłkarzem przez polski klub w dotychczasowej historii[6]. Na dzień przed wygaśnięciem okresu transferowego krakowski klub dysponował ofertami z dwóch hiszpańskich klubów za Tomasza Frankowskiego. Na życzenie piłkarza Bogusław Cupiał zdecydował się na transfer do Elche. Zawodnik dopłacił umówioną kwotę z własnego kontraktu do całości odstępnego. Przedstawiciele Levante zgłosili protest do Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej[7].

W drugim tygodniu czerwca sąd polubowny przy FIFA uznał, że nie jest organem właściwym, by rozstrzygnąć spór Henryka Kasperczaka z Wisłą. Polski Związek Piłki Nożnej podtrzymał swoją decyzję ze stycznia, że miesięczne raty kontraktowe nie łamały warunków kontraktu po zawieszeniu w obowiązkach szkoleniowca w grudnia 2004 roku[8]. 14 czerwca przedstawiciele pierwszoligowych klubów piłkarskich powołali spółkę akcyjną Ekstraklasy, która w porozumieniu z PZPN przejęła zarządzanie rozgrywkami pierwszej ligi od najbliższego sezonu. W skład siedmioosobowej rady nadzorczej wszedł Hubert Praski, ówczesny przewodniczący rady nadzorczej Wisły[9].

Z końcem czerwca ze sponsorowania krakowskiego klubu wycofała się Idea[10]. Partnerem strategicznym na kolejny sezon została Kompania Piwowarska, która wykupiła prawo do zamieszczenia swojego logo na koszulkach zawodników i tytuł sponsora głównego[11].

Przed meczem 6. kolejki w stroju Wiślackiego Smoka, maskotki klubowej, zadebiutował Stanisław Sękiewicz, zastępując zmarłego w maju Tadeusza Kusia[12], który wcielał się w rolę od lat 90.

28 listopada prokuratura rejonowa dla Krakowa Krowodrzy przedstawiła Nikoli Mijailovićowi zarzuty umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, naruszenia nietykalności funkcjonariuszy policji i zmuszania funkcjonariuszy do zaniechania wykonania czynności służbowych. We wrześniu zawodnikowi postawiono zarzut pobicia, do którego miało dojść w Krakowie w marcu 2005 roku. Klub skierował w grudniu do PZPN wniosek o rozwiązanie kontraktu z powodu naruszenia przez piłkarza podstawowych obowiązków zawodniczych[13]. W nowym roku serbski pomocnik wrócił do szerokiego składu.

16 grudnia do polskich pierwszoligowych klubów rozesłano listę dziesięciu nazwisk zawodników, którzy w zimowym oknie transferowym mogli zmienić klub. Wśród nich byli Adam Piekutowski, Michał Wróbel, Jacek Paszulewicz, Jacek Kowalczyk, Marek Penksa, Paweł Kryszałowicz, André Barreto, Nikola Mijailović, Tomasz Kłos i Piotr Brożek[14].

Piłkarska spółka Wisły zamknęła 2005 rok zyskiem w wysokości 6 000 000 złotych. Według bilansu przeprowadzonego przez audytorów Ernst & Young przychody klubu wyniosły 52 000 000 złotych, a koszty działalności 46 000 0000 złotych[15].

5 stycznia roku zakończono brakiem porozumienia negocjacje z menedżerem reprezentującym piłkarzy Pogoni Szczecin, Rafała Grzelaka i Przemysława Kaźmierczaka[16]. Umowa transferowa, podpisana ostatniego dnia grudnia, miała obowiązywać od nowego roku po podpisaniu kontraktów indywidualnych zawodników[17]. W następnym tygodniu krakowski klub odrzucił oficjalną ofertę transferową od Southampton dotyczącą Radosława Sobolewskiego[18].

Od 16 stycznia do 29 stycznia zawodnicy Wisły przygotowywali się do rundy wiosennej w ośrodku Silence Beach Resort położonym w Manavgat[2]. Podczas obozu w Antalyi zagrali w pięciu grach kontrolnych z drużynami niemieckimi, szwajcarskimi i klubem z Austrii. Za niestawienie się w wyznaczonym terminie po przerwie świąteczno-noworocznej od składu pierwszej drużyny został odsunięty André Barreto[19]. Drugie zgrupowanie podczas zimowych przygotowań odbyło się w dniach 6-19 lutego w Pafos[3], gdzie 21 zawodników zakwaterowano w hotelu Louis Imperial. Na Cyprze krakowski zespół rozegrał 5 spotkań towarzyskich z zespołami rumuńskimi, serbskim i reprezentacją Kuwejtu.

W ostatnim tygodniu lutego przedstawiciele Dynama Bukareszt definitywnie odmówiły transferu Stefana Grigorie i George’a Galamaza, mimo zawarcia wstępnych, ustnych porozumień[20].

Po derbach Krakowa w 19. kolejce ligowej Wisła skierowała oficjalny protest do PZPN i Ekstraklasy w związku z wydarzeniami na stadionie Cracovii[21]. W następnej kolejce na znak protestu piłkarze Wisły wyszli w czarnych opaskach na ramieniu[22].

W marcu z inicjatywy ówczesnego prezesa piłkarskiej spółki, Ludwika Miętty-Mikołajewicza powstała Społeczna Rada Przyjaciół Piłki Nożnej Wisły Kraków. W skład osiemnastosobowej rady weszli artyści, naukowcy i znane postaci krakowskiego życia publicznego. Pierwszym przewodniczącym został Jerzy Adamik[23].

Po przedostatniej kolejce ligowej Komisja Ligi nałożyła na Wisłę zakaz rozegrania czterech spotkań na własnym stadionie z udziałem publiczności oraz karę 70 000 złotych za nieuprawnioną obecność kibiców na płycie boiska po zakończeniu spotkania z Arką Gdynia[24].

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Na początku sierpnia oddano do użytku trybunę południową, której budowa trwała od listopada 2004 roku[25]. Pieniądze na realizację inwestycji pochodziły z miejskiego budżetu i Polskiej Konfederacji Sportu, a łączny koszt oszacowano na 35 000 000 złotych[26]. Sprzedaż biletów na nowe miejsca rozpoczęto po raz pierwszy przed meczem III rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów z Panathinaikosem Ateny. Prace związane z wykończeniem i oddaniem do użytku zaplecza klubowego znajdującego się w nowopowstałej trybunie południowej zakończono w czerwcu 2006 roku.

26 stycznia podpisano porozumienie z dotychczasowym wykonawcą robót budowlanych, przedsiębiorstwem Budimex-Dromex, które zostało odpowiedzialne za wybudowanie trybuny północnej od ulicy Reymonta oraz budynku medialnego[27]. Przygotowania do postawienia kolejnej trybuny rozpoczęto 30 stycznia, a pierwszym etapem była rozbiórka istniejącego zadaszonego obiektu. Stalowa trybuna, która od dwóch sezonów stanowiła sektor D, została ostatecznie zdemontowana 10 lutego[28]. Wykonanie wykopu pod fundamenty nowego obiektu trwało do końca miesiąca[29].

W lutym Jacek Majchrowski wydał decyzję zezwalającą na organizację imprez sportowych na stadionie pod warunkiem zakazu uczestnictwa kibiców przyjezdnych. Zakaz został wprowadzony ze względu na trwającą modernizację stadionu i opinię krakowskiej policji. 1 marca decyzja została potwierdzona przez Urząd wojewódzki w Krakowie[30]. Polski Związek Piłki Nożnej zaskarżył decyzję Prezydenta Miasta i 11 kwietnia samorządowe kolegium odwoławcze stwierdziło nieważność zakazu[31].

W marcu wyburzono północną kolumnadę stadionu, którą postawiono w latach 50. XX wieku, ze względu na umiejscowienie nowej trybuny[32]. Wykonywanie pali pionowych, na których osadzono fundamenty zaplanowanego obiektu rozpoczęto w drugim tygodniu miesiąca[33]. Pod koniec kwietnia rozpoczęło się zbrojenie fundamentów, na których została oparta cała przyszła konstrukcja[34].

Oddanie do użytku jednopoziomowej widowni zaplanowano na czerwiec 2007 roku[35].

Orange Ekstraklasa[edytuj | edytuj kod]

Początkowo rozgrywki nosiły nazwę Idea Ekstraklasa – od 7. kolejki (od 16 września) liga nosiła nazwę Orange Ekstraklasa w związku z rebrandingiem głównego sponsora.

Ze względu na rozgrywane od 9 czerwca 2006 w Niemczech XVIII Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, w tym sezonie zaistniała konieczność wcześniejszego niż normalnie zakończenia rozgrywek ligowych. W związku z tym w 2005 roku rozegrano 17 kolejek spotkań – 15 rundy jesiennej i 2 rundy wiosennej.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Legia Warszawa (M) 30 20 6 4 47 17 +30 66 Liga Mistrzów UEFA II runda kwalifikacyjna
2 Wisła Kraków 30 19 7 4 50 20 +30 64 Puchar UEFA II runda kwalifikacyjna
3 Zagłębie Lubin 30 14 7 9 45 32 +13 49 Puchar UEFA I runda kwalifikacyjna ZLU 3pkt 1 0 1 3-3
AMI 3pkt 1 0 1 3-3
4 Amica Wronki1 30 14 7 9 50 28 +22 49 Drużyna rozwiązana
5 Korona Kielce 30 12 11 7 46 33 +13 47

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. różnica zdobytych bramek; 3. większa liczba zdobytych bramek.
Objaśnienia:
1Amica Wronki wycofała się po zakończeniu sezonu.

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Mecz Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Punkty Strzelcy
Runda jesienna
1 26 lipca 20:00 Łęczna Górnik Łęczna 1:1 1 Uche
2 30 lipca 19:00 Kraków GKS Bełchatów 3:0 4 Paweł Brożek (2), Frankowski
3 5 sierpnia 20:00 Grodzisk Wielkopolski Dyskobolia 4:2 7 Paweł Brożek, Frankowski (2), Zieńczuk
4 22 listopada[a] 18:30 Kraków Cracovia 3:0 10 Stolarczyk, Kuźba, Dudka
5 27 sierpnia 18:15 Wodzisław Śląski Odra Wodzisław 1:1 11 Frankowski
6 10 września 18:15 Kraków Pogoń Szczecin 2:1 14 Zieńczuk (2)
7 18 września 17:00 Warszawa Polonia Warszawa 1:0 17 Penksa
8 24 września 20:00 Kraków Lech Poznań 5:1 20 Paweł Brożek (3), Zieńczuk, Iwan (sam.)
9 2 października 19:15 Płock Wisła Płock 2:1 23 Zieńczuk, Kuźba
10 16 października 17:00 Lubin Zagłębie Lubin 1:2 23 Zieńczuk
11 23 października 14:30 Kraków Korona Kielce 2:2 24 Paweł Brożek, Kuźba
12 30 października 17:00 Kraków Amica Wronki 0:0 25
13 5 listopada 18:00 Zabrze Górnik Zabrze 1:0 28 Sobolewski
14 19 listopada 18:15 Gdynia Arka Gdynia 0:1 28
15 27 listopada 18:15 Kraków Legia Warszawa 0:0 29
Runda wiosenna
16 3 grudnia 16:00 Kraków Górnik Łęczna 1:0 32 Sobolewski
17 11 grudnia 14:30 Bełchatów GKS Bełchatów 0:0 33
18 3 marca 18:00 Kraków Dyskobolia 2:1 36 Kryszałowicz
19 12 marca 14:30 Kraków Cracovia 1:1 37 Kłos
20 19 marca 17:00 Kraków Odra Wodzisław 1:0 40 Paweł Brożek
21 24 marca 20:00 Szczecin Pogoń Szczecin 2:1 43 Sobolewski, Baszczyński
22 1 kwietnia 16:00 Kraków Polonia Warszawa 2:0 46 Piotr Brożek, Paweł Brożek
23 8 kwietnia 20:00 Poznań Lech Poznań 1:2 46 Kłos
24 11 kwietnia 18:30 Kraków Wisła Płock 4:0 49 Kryszałowicz (2), Paweł Brożek, Gołoś
25 15 kwietnia 16:00 Lubin Zagłębie Lubin 2:0 52 Paweł Brożek, Baszczyński
26 21 kwietnia 20:00 Kielce Korona Kielce 0:1 52
27 28 kwietnia 20:00 Wronki Amica Wronki 1:0 55 Paweł Brożek
28 6 maja 17:30 Kraków Górnik Zabrze 2:0 58 Zieńczuk, Paulista
29 10 maja 18:00 Kraków Arka Gdynia 3:1 61 Penksa, Paulista, Zieńczuk
30 13 maja 20:30 Warszawa Legia Warszawa 2:1 64 Paweł Brożek, Penksa

Ostatnia aktualizacja: 30. kolejka

 1. Mecz przeniesiony z powodu występu Wisły w III rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów.

     zwycięstwo      remis      porażka

Kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

     II runda kwalifikacyjna Ligi Mistrzów      II runda kwalifikacyjna Pucharu UEFA

Puchar Polski[edytuj | edytuj kod]

Jako drużyna występująca w sezonie 2004/2005 w rozgrywkach Idea Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Pucharu od 1/16 finału.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
1/16 21 września 15:30 Gorzyce Tłoki Gorzyce 3:0 Penksa, Paweł Brożek, Kuźba
26 października 16:00 Kraków 3:0 Paweł Brożek, Paulista, Kowalczyk
1/8 8 listopada 20:00 Lubin Zagłębie Lubin 1:1 Kuźba
30 listopada 18:00 Kraków 0:1 -

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada 2005

     zwycięstwo      remis      porażka

Liga Mistrzów UEFA[edytuj | edytuj kod]

Wisła Kraków rozpoczęła grę od III rundy kwalifikacyjnej jako drużyna nierozstawiona. Liverpool zakończył sezon na piątym miejscu, stąd po zmianie statutu jako zwycięzca poprzedniej edycji musiał wziąć udział od I rundy kwalifikacyjnej. Przepisy UEFA nie przewidywały automatycznej obrony trofeum, jeśli zespół nie zakwalifikował się do kolejnej edycji Ligi Mistrzów poprzez rozgrywki krajowe.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
III runda el. LM 9 sierpnia 20:45 Kraków Grecja Panathinaikos Ateny 3:1 Paweł Brożek, Uche, Frankowski
23 sierpnia 20:45 Grecja Ateny 1:4, po dogrywce Sobolewski

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia 2005

     zwycięstwo      remis      porażka

Puchar UEFA[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Puchar UEFA (2005/2006).
Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
I runda el. PUEFA 15 września 21:30 Portugalia Guimarães Portugalia Vitória Guimarães 0:3 -
29 września 20:30 Kraków 0:1 -

Ostatnia aktualizacja: 29 września 2005

     zwycięstwo      remis      porażka

Mecze towarzyskie[edytuj | edytuj kod]

Data Przeciwnik Miejsce Wynik Strzelcy
Rozegrane w przerwie letniej
8 lipca Polska Reprezentacja Podhala Maniowy 4:1 Frankowski (2), Uche, Piotr Brożek
11 lipca Niemcy Wacker II Burghausen Austria Obertraun 6:0 Kłos, Zieńczuk (2), Uche (2), Frankowski
13 lipca Rumunia Steaua Bukareszt Austria Kaprun 1:2 Frankowski
16 lipca Niemcy Wacker Burghausen Austria Eugendorf 2:1 Zieńczuk, Dawidowski
20 lipca Czechy Marila Příbram Austria Obertraun 2:2 Zieńczuk, Penner (sam.)
Rozegrane w trakcie rundy jesiennej
16 listopada[a] Polska Wisła II Kraków Kraków 2:1 Kuźba, Dawidowski
Rozegrane w przerwie zimowej
18 stycznia Niemcy Rot-Weiss Oberhausen Turcja Manavgat 1:0 Dawidowski
21 stycznia Niemcy Hamburger II SV Turcja Manavgat 1:1 Dawidowski
25 stycznia Szwajcaria FC Aarau Turcja Manavgat 0:2 -
27 stycznia Austria Rheindorf Altach Turcja Manavgat 3:0 Błaszczykowski, Piotr Brożek, Kryszałowicz
28 stycznia Szwajcaria FC Wil Turcja Manavgat 3:0 Stolarczyk, Cantoro, Baszczyński
8 lutego Serbia Crvena zvezda Belgrad Cypr Larnaka 2:1 Zieńczuk, Błaszczykowski
11 lutego Rumunia Farul Konstanca Cypr Pafos 0:1 Stolarczyk (sam.)
15 lutego Rumunia Politehnica Timișoara Cypr Larnaka 0:0 -
17 lutego Kuwejt Kuwejt Cypr Larnaka 0:1 -
18 lutego Rumunia CFR Cluj Cypr Larnaka 1:1 Dawidowski
25 lutego Polska GKS Bełchatów Kraków 2:0 Paweł Brożek (2)
Rozegrane w trakcie rundy wiosennej
8 marca Polska Wisła II Kraków Kraków 6:0 Paulista, Sobolewski, Paweł Brożek, Piotr Brożek, Dawidowski, Kuźba
 1. Wewnętrzny mecz kontrolny.

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2019

     zwycięstwo      remis      porażka

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Marcin Baszczyński przeciwko Górnikowi Łęczna w 16. kolejce wystąpił w 250. meczu w najwyższej klasie rozgrywkowej polskiego systemu ligowego.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Numer Zawodnik Data urodzenia W klubie od Poprzedni klub Ekstraklasa Puchar Polski Liga Mistrzów Puchar UEFA RAZEM Yellow card.svg Red card.svg
Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg EKS/PP/LM/PUEFA
Bramkarze
12 Polska Marcin Juszczyk 23 stycznia 1985 2004 Górnik Wieliczka 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0
33 Polska Radosław Majdan 10 maja 1972 2004 Izrael FC Aszdod 26 0 2 0 2 0 2 0 32 0 1/0/1/0 0
1 Polska Mariusz Pawełek[a] 17 marca 1981 2006 Odra Wodzisław 4 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0
25 Polska Adam Piekutowski[b] 31 sierpnia 1974 2001 Aluminium Konin 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0
Polska Michał Wróbel 27 kwietnia 1980 2003 Górnik Zabrze 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Obrońcy
4 Polska Marcin Baszczyński 7 czerwca 1977 2000 Ruch Chorzów 27 (1) 2 2 0 1 0 2 0 35 2 5/1/0/1 0
6 Polska Arkadiusz Głowacki 13 marca 1979 2000 Lech Poznań 11 (1) 0 3 0 2 0 2 0 19 0 2/0/0/0 0
8 Polska Paweł Kaczorowski[c] 22 marca 1974 2006 Legia Warszawa 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Polska Tomasz Kłos 7 marca 1973 2004 Niemcy FC Köln 29 2 1 (1) 0 2 0 1 0 34 2 2/0/0/0 0
13 Polska Adam Kokoszka 6 października 1986 2005 Wisła Kraków U-19 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Polska Jacek Kowalczyk[d] 12 sierpnia 1981 2004 GKS Katowice 2 0 2 1 0 0 0 0 4 1 1/0/0/0 0
10 Serbia Nikola Mijailović 15 lutego 1982 2004 Serbia Železnik Belgrad 8 (3) 0 0 0 0 0 0 0 11 0 2/0/0/0 0
19 Polska Jacek Paszulewicz 15 stycznia 1977 2002 Widzew Łódź 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Polska Maciej Stolarczyk 15 stycznia 1972 2002 Pogoń Szczecin 15 (1) 1 4 0 (1) 0 1 (1) 0 23 1 5/2/0/0 0
Pomocnicy
14 Brazylia André Barreto[e] 6 sierpnia 1979 2005 Portugalia Boavista 2 (4) 0 2 0 0 0 (1) 0 9 0 0/0/0/1 0
16 Polska Jakub Błaszczykowski 14 grudnia 1985 2005 Stradom Częstochowa 16 (1) 0 1 (1) 0 1 0 0 0 20 0 2/0/1/0 0
22 Polska Piotr Brożek 21 kwietnia 1983 2001 Wisła II Kraków 7 (11) 1 2 0 0 0 0 0 20 0 5/1/0/0 0
77 Australia Jacob Burns[f] 21 kwietnia 1978 2006 Anglia Barnsley 7 (1) 0 0 0 0 0 0 0 8 0 1/0/0/0 0
20 Argentyna Mauro Cantoro 1 września 1976 2001 Włochy Ascoli 16 (3) 0 2 0 2 0 2 0 25 0 4/0/0/0 0
17 Polska Dariusz Dudka[g] 9 grudnia 1983 2005 Amica Wronki 29 1 4 0 2 0 2 0 37 0 3/1/0/0 0
26 Nigeria Martins Ekwueme[h] 2 października 1985 2003 Delta Warszawa 0 0 (1) 0 0 0 0 0 1 0 0 0
15 Polska Konrad Gołoś 2 października 1985 2005 Polonia Warszawa 7 (11) 1 3 (1) 0 0 0 1 0 23 0 4/0/0/0 0
5 Brazylia Jean Paulista 28 listopada 1977 2005 Portugalia Maia 8 (11) 2 1 (2) 0 (2) 0 1 (1) 0 26 0 0 0
99 Słowenia Marek Penksa 4 sierpnia 1973 2005 Węgry Ferencváros 5 (14) 3 4 1 (2) 0 1 (1) 0 27 0 2/0/1/0 0
7 Polska Radosław Sobolewski 13 grudnia 1976 2004 Dyskobolia 25 (2) 3 1 (1) 0 2 1 1 0 32 0 4/0/3/0 2/0/1/0
10 Nigeria Kalu Uche[i] 15 listopada 1982 2001 Hiszpania RCD II Espanyol 3 (1) 1 0 0 2 1 0 0 6 2 0 0
26 Rumunia Norbert Varga[j] 26 marca 1980 2006 Rumunia Studențesc (2) 0 0 0 0 0 0 0 2 0 1/0/0/0 0
17 Polska Marek Zieńczuk 24 września 1978 2004 Amica Wronki 25 (2) 8 2 0 2 0 2 0 33 8 6/0/0/0 0
Napastnicy
36 Polska Rafał Boguski[k] 9 czerwca 1984 2006 ŁKS Łomża (2) 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0
23 Polska Paweł Brożek 21 kwietnia 1983 2001 Wisła II Kraków 27 (3) 13 1 (3) 2 2 1 2 0 38 16 3/0/0/0 0
11 Polska Tomasz Dawidowski 4 lutego 1978 2004 Amica Wronki (6) 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 0
21 Polska Tomasz Frankowski[l] 16 sierpnia 1974 1998 Francja FC Martigues 4 4 0 0 2 1 0 0 6 6 0/0/1/0 0
14 Polska Paweł Kryszałowicz[m] 23 czerwca 1974 2005 Amica Wronki 15 (4) 4 1 (1) 1 0 0 2 0 23 4 4/0/0/0 0
31 Polska Marcin Kuźba 15 kwietnia 1977 2004 Grecja Olympiakos Pireus 10 (4) 3 3 2 (1) 0 (2) 0 20 5 2/1/0/0 0
Stan na: 13 maja 2006.

W nawiasach wprowadzenia na boisko.
     odejścia ze składu      przyjścia do składu

 1. od stycznia 2006.
 2. do 13 stycznia 2006.
 3. od grudnia 2005.
 4. do 9 lutego 2006.
 5. do 30 stycznia 2006.
 6. od 28 lutego 2006.
 7. od 29 lipca 2005.
 8. do 20 stycznia 2006.
 9. do 30 sierpnia 2005.
 10. od 10 lutego 2006.
 11. od 17 sierpnia 2005.
 12. do 28 sierpnia 2005.
 13. od 30 sierpnia.

Transfery[edytuj | edytuj kod]

Przyszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Poprzedni klub Typ Data transferu Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
PO Brazylia Jean Paulista Portugalia Maia transfer luty 2005 bez odstępnego [4]
PO Polska Konrad Gołoś Polonia Warszawa transfer marzec 2005 bez odstępnego [5]
BR Polska Adam Piekutowski Widzew Łódź powrót z wypożyczenia 30 czerwca - [36]
PO Słowenia Marek Penksa Węgry Ferencváros transfer 26 lipca 2005 bez odstępnego [37]
PO Brazylia André Barreto Portugalia Boavista transfer sierpień 2005 400 000 €[38] [39]
PO Polska Dariusz Dudka Amica Wronki transfer 29 lipca 2005 400 000 €[40] [41]
PO Polska Rafał Boguski[a] ŁKS Łomża transfer 17 sierpnia 2005 300 000 zł[42] [43]
NA Polska Paweł Kryszałowicz Amica Wronki transfer 30 sierpnia 2005 200 000 € [44]
Okienko zimowe
OB Polska Paweł Kaczorowski Legia Warszawa transfer grudzień 2005 bez odstępnego [45]
BR Polska Mariusz Pawełek Odra Wodzisław transfer styczeń 2006 150 000 € [46]
PO Rumunia Norbert Varga Rumunia Studențesc transfer 10 lutego 2006 400 000 €[47] [47]
PO Australia Jacob Burns Anglia Barnsley transfer 28 lutego 2006 50 000 €[48] [49]
 1. Kontrakt początkowo miał obowiązywać od 1 lipca 2006

Kwoty transferowe bez podanego źródła oparto na podstawie Transfermarkt.
Stan na: 13 maja.

Odeszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Nowy klub Typ Data transferu Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
PO Polska Paweł Strąk Zagłębie Lubin transfer 14 czerwca 2005 500 000 zł[50] [50]
OB Polska Aleksander Kwiek Korona Kielce transfer 29 czerwca 2005 bez odstępnego [51]
OB Polska Sebastian Fechner Lechia Gdańsk transfer czerwiec 2005 20 000 € [52]
NA Nigeria Temple Omeonu - rozwiązanie kontraktu czerwiec 2005 - [53]
NA Polska Maciej Żurawski Szkocja Celtic Glasgow transfer 7 lipca 2005 3 100 000 €[6] [6]
OB Czechy Vlastimil Vidlička Czechy Tescoma Zlín koniec wypożyczenia 10 lipca 2005 - [54]
NA Nigeria Kelechi Iheanacho Drwęca Nowe Miasto Lubawskie transfer 25 lipca 2005 bez odstępnego [55]
OB Polska Kamil Kuzera Widzew Łódź wypożyczenie lipiec 2005 bez odstępnego [56]
OB Polska Mariusz Magiera Górnik Zabrze wypożyczenie lipiec 2005 bez odstępnego [57]
OB Polska Maciej Mysiak Lechia Gdańsk wypożyczenie lipiec 2005 bez odstępnego [58]
PO Polska Bartosz Iwan Widzew Łódź wypożyczenie lipiec 2005 bez odstępnego [59]
NA Polska Tomasz Frankowski Hiszpania Elche transfer 28 sierpnia 2005 900 000 €[7] [60]
PO Nigeria Kalu Uche Hiszpania UD Almería transfer 30 sierpnia 2005 800 000 €[61] [62]
PO Polska Kamil Kosowski Anglia Southampton wypożyczenie 31 sierpnia 2005 500 000 € [63]
PO Polska Grzegorz Kmiecik GKS Bełchatów
Polonia Warszawa
wypożyczenie sierpień - grudzień 2005
od 9 lutego 2006
- [64][65]
Okienko zimowe
BR Polska Adam Piekutowski Jagiellonia Białystok wypożyczenie 13 stycznia 2006 bez odstępnego [66]
PO Nigeria Martins Ekwueme Delta Warszawa koniec wypożyczenia 20 stycznia 2006 - [67]
PO Brazylia André Barreto Portugalia Estrela Amadora wypożyczenie 30 stycznia 2006 bez odstępnego [68]
OB Polska Jacek Kowalczyk Polonia Warszawa rozwiązanie kontraktu 9 lutego 2006 - [69]

Kwoty transferowe bez podanego źródła oparto na podstawie Transfermarkt.
Stan na: 13 maja.

Nowe kontrakty[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Koniec kontraktu Typ Źródło
Okienko zimowe
PO Argentyna Mauro Cantoro 31 grudnia 2009 nowy kontrakt [70]

Stan na: 13 maja.

Zarząd i sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem sezonu nastąpiły zmiany personalne w zarządzie i sztabie Wisły. Andrzej Pawelec zrezygnował z wiceprezesury ze względów zdrowotnych[71]. 29 czerwca dymisję ze stanowiska prezesa piłkarskiej spółki złożył Janusz Basałaj. W trybie tymczasowym funkcję objął Zdzisław Kapka, dotychczasowy zastępca. Klub opuścił także Bogdan Basałaj, dyrektor finansowy odpowiedzialny za negocjacje transferowe. Z przewodniczenia radzie nadzorczej zrezygnował Huber Praski. Jego zadania przejął Bertrand Le Guern. Za porozumieniem stron rozwiązano kontrakt z trenerem Wernerem Lićką. Nowym szkoleniowcem został Jerzy Engel[72]. W lipcu obowiązki kierownika drużyny przejął Marek Konieczny, zastępując Kazimierza Moskala, który dołączył do sztabu w roli asystenta[73].

24 października Bogusław Cupiał zwolnił byłego trenera reprezentacji Polski[74]. Za kadencji Engela klub rozegrał łącznie 20 meczów, 15 oficjalnych i 5 sparingowych. Wygrał 11 z nich. Do końca rundy jesiennej opiekę nad pierwszym zespołem tymczasowo przejęli Tomasz Kulawik i Kazimierz Moskal[75].

Na początku listopada odwołano[76] z funkcji pełniącego obowiązki prezesa Zdzisława Kapkę przez kontrowersje związane z ujawnieniem przez media kulis współpracy z menedżerem Adamem Mandziarą, który domagał się zapłacenia przez Wisłę ponad 600 tys. euro z tytułu pośrednictwa w transferach Jakuba Błaszczykowskiego oraz Macieja Żurawskiego[77]. Do rezygnacji w ostatnim tygodniu grudnia jako oddelegowany przedstawiciel rady nadzorczej obowiązki prezesa pełnił Andrzej Baś[78].

8 grudnia podpisano kontrakt z Danem Petrescu jako szkoleniowcem Wisły od stycznia 2006 roku[79]. W nowym roku nastąpiły zmiany personalne w sztabie szkoleniowym. Zajęcia z bramkarzami przejął Dan Stingaciu, a Pojar Cristinel dołączył w roli drugiego trenera. Za przygotowanie fizyczne pierwszego zespołu odpowiedzialny został Michele Bonn. Na stanowisku asystenta pozostał Kazimierz Moskal[80]. Trenerzy pracujący dotychczas z podstawowym składem zostali przesunięci do zajęć z drużyną rezerw i juniorów. Treningi drugiego zespołu powierzono Bogusławowi Pietrzakowi[81].

Przed końcem roku na stanowisko prezesa zarządu piłkarskiej spółki został powołany Ludwik Miętta-Mikołajewicz, który jednocześnie kierował Towarzystwem Sportowym. Z funkcji wiceprezesa zarządu ds. sportowych odwołano Kapkę. W krakowskim klubie pozostał w roli doradcy zarządu ds. kontaktów z klubami piłkarskimi do 28 lutego 2006 roku, gdy za porozumieniem stron rozwiązano umowę o współpracy[82]. Skład rady nadzorczej z rekomendacji Miętty-Mikołajewicza uzupełnił Krystian Rogala, dołączając do krakowskich prawników, Zbigniewa Zawartki i Tomasza Turzańskiego[83].

W ostatnim dniu stycznia Grzegorz Mielcarski złożył dymisję ze stanowiska dyrektora sportowego, motywując decyzję brakiem porozumienia z zarządem klubu co do zakresu obowiązków i zwolnieniem Mario Branco, skauta międzynarodowego Wisły od lipca 2005 roku. Rada nadzorcza piłkarskiej spółki zaoferowała natychmiastowe objęcie funkcji wiceprezesa zarządu ds. sportowych, jednak Mielcarski podtrzymał swoją rezygnację i przestał być pracownikiem klubu od 6 lutego. W następnym dniu na funkcję dyrektora organizacyjnego, odpowiedzialnego za prace pionu sportowego, powołano Jakuba Jarosza[84]. W kolejnym tygodniu odpowiedzialnym za ocenę sportową ofert transferowych został Kazimierz Moskal[85]. 16 maja nowym dyrektorem sportowym od przyszłego sezonu ogłoszono Jerzego Kowalika, ówczesnego trenera Kmity Zabierzów[86], który w czerwcu podjął decyzję o dalszym szkoleniu małopolskiego zespołu po awansie na drugi poziom ligowy.

Stanowisko Imię i nazwisko Uwagi
Prezes Zdzisław Kapka (p.o.)
Andrzej Baś (p.o)
Ludwik Miętta-Mikołajewicz
29 czerwca – 1 listopada 2005
1 listopada – 28 grudnia 2005
od 28 grudnia 2005
Wiceprezes Andrzej Pawelec
Zdzisław Kapka
Romualda Piotrowska
18 marca – 21 lipca 2005
21 lipca 2005 – 2 lutego 2006
od 18 marca 2005
Przewodniczący rady nadzorczej Bertrand Le Guern
Witold Górka
Andrzej Baś
21 lipca – 1 września 2005
1 września – 28 października
5 października – 22 grudnia 2005
Członkowie rady nadzorczej Antoni Kasprzyk
Witold Górka
Ireneusz Reszczyński
Ludwik Miętta-Mikołajewicz
Zbigniew Zawartka
Andrzej Baś
Tomasz Turzański
Krystian Rogala
28 kwietnia – 21 lipca 2005
28 kwietnia – 21 lipca 2005
21 lipca – 28 października 2005
21 lipca – 28 grudnia 2005
28 października 2005 – 2 lutego 2006
28 października – 2 lutego 2006
od 19 grudnia 2005
od 2 lutego 2006
Trener Jerzy Engel
Tomasz Kulawik
Dan Petrescu
30 czerwca – 24 października 2005
24 października – 8 grudnia 2005
od 8 grudnia 2005
Asystent trenera Kazimierz Moskal
Pojar Cristinel
od 2 lipca 2005
od 8 grudnia 2005
Dyrektor sportowy Grzegorz Mielcarski
Jakub Jarosz
26 listopada 2005 – 6 lutego 2006
od 6 lutego 2006
Trener przygotowania fizycznego Ryszard Szul
Michele Bon
2001 – 8 grudnia 2005
od 9 stycznia 2006
Kierownik drużyny Marek Konieczny od 2 lipca 2005
Trener bramkarzy Marek Holocher
Dan Stingaciu
sezon 2002/2003 – 8 grudnia 2005
od 8 grudnia 2005
Masażysta Zbigniew Woźniak od 21 czerwca 1989
Fizjolog Andrzej Bahr od 2006
Lekarz Mariusz Urban od 1997
Wisła II Kraków
Trener Bogusław Pietrzak od grudnia 2005

Daty pełnienia funkcji w radzie nadzorczej na podstawie wpisów w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Plany Wisły na lato, wislaportal.pl, 14 czerwca 2005.
 2. a b Pierwsze zimowe sparingi w Turcji, live.wisla.krakow.pl, 20 grudnia 2005.
 3. a b Dan Petrescu vs. George Hagi!, live.wisla.krakow.pl, 11 stycznia 2006.
 4. a b Paulista? Bierzemy!, wislaportal.pl, 9 lutego 2005.
 5. a b Być może uratowaliśmy Konradowi życie!, wislaportal.pl, 7 lipca 2005.
 6. a b c Żuraw piłkarzem Celticu Glasgow!, wislaportal.pl, 7 lipca 2005.
 7. a b Awantura między Elche i Levante o Frankowskiego, sport.pl, 10 września 2005.
 8. Kasperczak-Wisła: PZPN nie zmieni zdania, wislaportal.pl, 13 czerwca 2005.
 9. Powstała Ekstraklasa S.A., wislaportal.pl, 14 czerwca 2005.
 10. Era wycofuje się z Wisły Kraków, wislaportal.pl, 10 czerwca 2005.
 11. Piwo Tyskie, ponad wszystkie!, wislaportal.pl, 26 lipca 2005.
 12. Tadeusz Kuś nie żyje, wislaportal.pl, 18 maja 2005.
 13. Sprawa Nikoli Mijailovića, live.wisla.krakow.pl, 23 grudnia 2005.
 14. Wisła czeka na oferty dla 10 piłkarzy, live.wisla.krakow.pl, 17 grudnia 2005.
 15. Stabilny budżet fundamentem sukcesu, live.wisla.krakow.pl, 3 marca 2006.
 16. Grzelak i Kazimierczak nie zagrają w Wiśle, live.wisla.krakow.pl, 5 stycznia 2005.
 17. Umowa transferowa podpisana, live.wisla.krakow.pl, 31 grudnia 2005.
 18. Radosław Sobolewski zostaje w Wiśle!, live.wisla.krakow.pl, 11 stycznia 2006.
 19. Andre Barreto ukarany, live.wisla.krakow.pl, 17 stycznia 2006.
 20. Grigorie i Galamaz zostają w Rumunii, live.wisla.krakow.pl, 27 lutego 2006.
 21. Skandaliczna organizacja derbów, live.wisla.krakow.pl, 13 marca 2006.
 22. Wisła nie będzie tolerować bandytyzmu, live.wisla.krakow.pl, 13 marca 2006.
 23. Powstała Rada Przyjaciół Wisły Kraków, live.wisla.krakow.pl, 21 marca 2006.
 24. Wisła ukarana, live.wisla.krakow.pl, 12 maja 2006.
 25. Nowa trybuna oddana!!!, wislaportal.pl, 2 sierpnia 2005.
 26. Przebudowa stadionu Wisły zagrożona?, wislaportal.pl, 21 maja 2005.
 27. Budowa stadionu - umowa podpisana!, live.wisla.krakow.pl, 26 stycznia 2006.
 28. To już historia..., live.wisla.krakow.pl, 10 lutego 2006.
 29. Prace ziemne trwają, live.wisla.krakow.pl, 17 lutego 2006.
 30. Wiosna 2006 bez kibiców gości, live.wisla.krakow.pl, 1 marca 2006.
 31. Najbliższy mecz bez kibiców przyjezdnych, live.wisla.krakow.pl, 4 maja 2006.
 32. Prace ziemne trwają, live.wisla.krakow.pl, 8 marca 2006.
 33. Palowanie rozpoczęte, live.wisla.krakow.pl, 11 marca 2006.
 34. Zbrojenia znów rozpoczęte, live.wisla.krakow.pl, 27 kwietnia 2006.
 35. Budowa oficjalnie rozpoczęta, live.wisla.krakow.pl, 30 stycznia 2006.
 36. Piekut wraca do Wisły, wislaportal.pl, 21 czerwca 2005.
 37. Marek Penksa zawodnikiem Wisły, wislaportal.pl, 26 lipca 2005.
 38. Mielcarski zostaje, ale..., futmal.pl, 4 lutego 2006.
 39. André Barreto w Krakowie, wislaportal.pl, 1 września 2005.
 40. Wisła dogadana w sprawie Dudki?, wislaportal.pl, 1 czerwca 2005.
 41. Dariusz Dudka: - Dobry czas na Wisłę, wislaportal.pl, 28 lipca 2005.
 42. Jerzy Engel - trzy kluby, trzy wpadki, wislaportal.pl, 31 października 2005.
 43. Rafał Boguski (prawie) piłkarzem Wisły, wislaportal.pl, 17 sierpnia 2005.
 44. Paweł Kryszałowicz: - Duże wyzwanie, wislaportal.pl, 30 sierpnia 2005.
 45. Paweł Kaczorowski piłkarzem Wisły Kraków, live.wisla.krakow.pl, 8 stycznia 2006.
 46. Mariusz Pawełek: - Powalczyć o coś więcej, wislaportal.pl, 10 stycznia 2006.
 47. a b Norbert Varga piłkarzem Wisły Kraków!, wislaportal.pl, 10 lutego 2006.
 48. W ostatnim dniu Biała Gwiazda pozyskała australijskiego pomocnika, krakow.naszemiasto.pl, 1 marca 2006.
 49. Jacob Burns piłkarzem Wisły Kraków!, wislaportal.pl, 28 lutego 2006.
 50. a b Zagłębie Lubin wykupiło Pawła Strąka, wislaportal.pl, 14 czerwca 2005.
 51. Aleksander Kwiek będzie grał w Koronie, wislaportal.pl, 29 czerwca 2005.
 52. Wiślacka kolonia w Gdańsku, wislaportal.pl, 8 czerwca 2005.
 53. PS: Latem rewolucja w składzie, wislaportal.pl, 4 maja 2005.
 54. Vidlička wrócił do FC Tescoma Zlín, wislaportal.pl, 10 lipca 2005.
 55. Iheanacho piłkarzem Drwęcy, wislaportal.pl, 25 lipca 2005.
 56. Kamil Kuzera wypożyczony do Widzewa, wislaportal.pl, 7 lipca 2005.
 57. Magiera nie jest wolnym piłkarzem, wislaportal.pl, 28 czerwca 2006.
 58. Mysiak wypożyczony do Lechii, wislaportal.pl, 28 lipca 2005.
 59. Dwie bramki Bartosza Iwana, wislaportal.pl, 6 sierpnia 2005.
 60. Ewentualna skarga Levante - zdaniem Wisły - bezpodstawna, wislaportal.pl, 3 września 2005.
 61. Wygnany do Almerii. „Gazeta Wybocza”, s. 27, 1 września 2005 r.. Agora SA. 
 62. Uche za 800 tys. euro! Sobol mógł za 400?, wislaportal.pl, 1 września 2005.
 63. Święty Kamil Kosowski?. „Gazeta Wybocza”, s. 28, 1 września 2005 r.. Agora SA. 
 64. Grzegorz Kmiecik wypożyczony do Bełchatowa!, wislaportal.pl, 15 sierpnia 2005.
 65. Grzegorz Kmiecik wyrusza do Warszawy, live.wisla.krakow.pl, 9 lutego 2006.
 66. Adam Piekutowski wypożyczony do Jagiellonii Białystok, wislaportal.pl, 13 stycznia 2006.
 67. Martins Ekwueme opuszcza Wisłę, sport.interia.pl, 20 stycznia 2006.
 68. Portugalczycy zainteresowani André Barreto, wislaportal.pl, 29 stycznia 2006.
 69. Jacek Kowalczyk żegna Wisłę, live.wisla.krakow.pl, 9 lutego 2006.
 70. Mauro Cantoro: Fax z Argentyny!, live.wisla.krakow.pl, 7 stycznia 2006.
 71. Pawelec złożył rezygnację!, wislportal.pl, 16 czerwca 2005.
 72. Zmiany, zmiany, zmiany - podsumowanie, wislportal.pl, 29 czerwca 2005.
 73. Marek Konieczny kierownikiem drużyny, wislaportal.pl, 1 lipca 2005.
 74. Prasa o zwolnieniu Jerzego Engela, wislaportal.pl, 25 października 2005.
 75. Podziękowania dla Kulawika i Moskala, live.wisla.krakow.pl, 8 grudnia 2005.
 76. Nowy prezes, zamieszanie wokół Kapki, wislaportal.pl, 3 listopada 2005.
 77. Mandziara żąda od Wisły 640 tys. euro, sport.pl, 31 października 2005.
 78. Zmiany we władzach spółki, live.wisla.krakow.pl, 22 grudnia 2005.
 79. Dan Petrescu trenerem Wisły Kraków, live.wisla.krakow.pl, 7 grudnia 2005.
 80. WISŁA: Nowy sztab szkoleniowy, live.wisla.krakow.pl, 12 grudnia 2005.
 81. Trener pracujący..., live.wisla.krakow.pl, 16 grudnia 2005.
 82. Zdzisław Kapka kończy współpracę z Wisłą, live.wisla.krakow, 28 lutego 2006.
 83. Miętta-Mikołajewicz nowym prezesem Wisły, sport.pl, 28 grudnia 2005.
 84. Jakub Jarosz dyrektorem pionu sportowego, live.wisla.krakow.pl, 7 lutego 2006.
 85. Kazimierz Moskal selekcjonerem, live.wisla.krakow.pl, 16 lutego 2006.
 86. Kowalik dyrektorem sportowym, live.wisla.krakow.pl, 16 maja 2006.