Wisła Kraków w sezonie 2007/2008 (piłka nożna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wisła Kraków
2006/2007 2008/2009
sezon 2007/2008
Trener Polska Maciej Skorża
(od 13 czerwca 2007)
Prezes Polska Marek Wilczek
(od 1 lipca 2007)
Polska Mariusz Heler
(27 grudnia 2006 – 30 czerwca 2007)
Ekstraklasa 1. miejsce
Puchar Polski Finał
Puchar Ekstraklasy Półfinał
Król strzelców Liga: Paweł Brożek (23)
Sezon: Paweł Brożek (26)
Najwyższa frekwencja
u siebie
21000 (vs Legia Warszawa, 29 października, Ekstraklasa)
Najniższa frekwencja
u siebie
1000 (vs GKS Bełchatów, 5 grudnia, Puchar Ekstraklasy)
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Sezon 2007/2008 był dla Wisły Kraków 12. sezonem z rzędu, a 68. w całej historii klubu, w najwyższej klasie rozgrywkowej w polskim systemie ligowym w piłce nożnej. Zespół rozpoczął przedsezonowe treningi 26 czerwca[1], a zajęcia przygotowawcze odbywały się w Austrii, Krakowie i Chicago[2]. W przerwie zimowej obozy szkoleniowe przeprowadzono w Hiszpanii[3]. Pierwszym spotkaniem, które rozegrała drużyna, był sparing 3 lipca z Omonią Nikozja. Krakowski klub rozpoczął sezon ligowy 4 sierpnia meczem na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. W Pucharze Polski Wisła przegrała w finale z Legią Warszawą. Drugą edycję Pucharu Ekstraklasy drużyna zakończyła w półfinale. Na 5 kolejek przed końcem rozgrywek ligowych Wisła zdobyła 11. mistrzostwo Polski[4] i zapewniła sobie uczestnictwo w drugiej rundzie kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów.

Działalność klubu[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

W lutym przedstawiciele Borussi Dortmund osiągnęli porozumienie z krakowskim klubem w sprawie transferu definitywnego Jakuba Błaszczykowskiego, który po zakończeniu sezonu 2007/2008 przeniósł się oficjalnie do Niemiec. Pomocnik został drugim najdrożej sprzedanym piłkarzem w historii Wisły[5].

5 czerwca Lech Poznań na oficjalnej stronie internetowej poinformował o transferze Emiliana Dolhy[6]. Krakowski klub wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec rumuńskiego bramkarza za przedwczesne zerwanie kontraktu i wypowiedzi w mediach ujawniające kulisy nieudanych negocjacji nad nową umową[7].

Z końcem czerwca ze sponsorowania Wisły wycofała się Kompania Piwowarska[8].

Od 1 do 12 lipca kadra Wisły razem z sztabem przygotowywała się do rundy jesiennej w ośrodku treningowym położonym w Großpetersdorf. Podczas zgrupowania rozegrano 4 sparingi z klubami z Cypru, Słowenii, Rumunii i Bułgarii[9]. Między 25 a 30 lipca 20 zawodników[10] krakowskiego klubu przebywało w Chicago[11], gdzie wzięli udział w turnieju towarzyskim Chicago Trophy[12], zakończonym zdobyciem statuetki. Wyjazd sprawił, że mecz 1. kolejki z Górnikiem Zabrze przesunięto na 15 sierpnia.

Runda jesienna[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2007/2008 na koszulki meczowe wrócił herb klubu, który w poprzedniej edycji rozgrywek został zastąpiony symbolem gwiazdy w ramach obchodów stulecia powstania[13].

Na początku sierpnia Polski Związek Piłki Nożnej za pośrednictwem Wydziału Gier odrzucił skargę Wisły i potwierdził uprawnienia Dolhy do gry w Poznaniu. Decyzja została podtrzymana 20 września na posiedzeniu Związkowego Trybunału Piłkarskiego, gdzie rozpatrzono negatywnie odwołanie krakowskiego klubu[14].

Piłkarze Wisły w dniach 12-14 listopada wzięli udział w zgrupowaniu w Dublinie, gdzie zmierzyli się w towarzyskim spotkaniu z St. Patrick’s Athletic. Wyjazd do Irlandii był kontynuacją współpracy klubu z agencją Platinum One, która zorganizowała udział Wisły w lipcowym turnieju Chicago Trophy[15].

Przerwa zimowa[edytuj | edytuj kod]

18 grudnia do polskich pierwszoligowych klubów rozesłano spis nazwisk zawodników, którzy w zimowym oknie transferowym mogli zmienić zespół. Na zaakceptowanej przez radę nadzorczą liście znalazło się 18 piłkarzy z szerokiego składu Wisły[16].

Od 14 do 27 stycznia w prowincji Walencja przeprowadzono pierwszą część przygotowań klubu do rundy wiosennej. W trakcie zgrupowania rozegrano 4 sparingi z zagranicznymi zespołami. Zawodnicy Wisły ponownie przebywali w Hiszpanii między 1 a 13 lutego, trenując w regionie Andaluzja i biorąc udział w międzynarodowym turnieju towarzyskim[17].

Na styczniowym posiedzeniu Europejskiego Forum Klubowego, które odbywało się w Nyonie w siedzibie UEFA, krakowski klub dołączył do Europejskiego Zrzeszenia Klubów, składającego się z 103 zespołów[18].

W lutym przedstawiciele Wisły wystąpili do Polskiego Związu Piłki Nożnej o rozwiązanie umowy Tomasza Dawidowskiego z powodu licznych kontuzji[19]. W marcu Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim uwzględnił zastrzeżenia Wisły wobec wyrejestrowania Emiliana Dolhy i nadania uprawnień do gry w Lechu. Transfer rumuńskiego bramkarza wrócił do ponownego rozstrzygnięcia w Polskim Związku Piłki Nożnej[20].

Runda wiosenna[edytuj | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem marcowego spotkania z Widzewem Łódź na trybuny stadionu Wisły nie została wpuszczona część kibiców gości. Powodem była niezgodność danych na dokumentach osobistych z listą autoryzowaną przez wysyłający klub[21]. W wyniku solidaryzowania się z przyjezdnymi druga połowa meczu odbyła się bez dopingu fanów krakowskiego zespołu[22].

Jean Paulista za postawę wobec trenera Macieja Skorży podczas marcowego meczu przeciwko Odrze Wodzisław został dyscyplinarnie odsunięty od pierwszego zespołu[23]. Po zakończeniu 22. kolejki krakowski klub został ukarany przez Komisję Ligi zamknięciem trybuny D na 2 spotkania ligowe z powodu rzucenia na murawę scyzoryka oraz karami finansowymi w łącznej wysokości 60 000 złotych za protesty zawodników i sztabu po czerwonej kartce Clébera. Brazylijskiemu piłkarzowi nałożono dodatkowo 3 mecze zawieszenia[24]. Odwołanie Wisły od decyzji o zamknięciu trybuny północnej zostało rozpatrzone negatywnie przed derbami Krakowa[25].

Odebranie medali i pucharu za zdobycie 11. mistrzostwa Polski przez zawodników odbyło się po zakończeniu ostatniego spotkania ligowego na specjalnej scenie ustawionej na murawie stadionu Wisły[26]. Po dekoracji zawodnicy wspólnie z kibicami świętowali tytuł na krakowskim rynku[27].

Podczas ostatniej kolejki inauguracyjnego sezonu Młodej Ekstraklasy zawodnicy drugiego zespołu Wisły zapewnili sobie pierwsze miejsce w tabeli[28].

Między 19 a 26 maja część zawodników Wisły ponownie przebywała w Ameryce Północnej, gdzie rozegrali 2 spotkania towarzyskie w Chicago i Toronto[29].

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie czerwca i lipca przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków przekazali krakowskiemu magistratowi listę wad odnotowanych na oddanej do użytku trybunie południowej i powstającej trybunie północnej. Kibice krakowskiego klubu otrzymali od Jacka Majchrowskiego deklarację o współpracy przy modernizacji obiektu[30].

W związku z modernizacją i przebudową stadionu, na posiedzeniu przedstawicieli policji, władz miejskich i klubu z 16 lipca zadecydowano, że mecze kontrolne zaplanowane na lipiec odbyły się bez udziału publiczności[31].

Runda jesienna[edytuj | edytuj kod]

28 sierpnia władze miejskie przekazały klubowi w użytkowanie trybunę północną[32]. Nowa widownia zwiększyła pojemność stadionu o 5690 miejsc. Obiekt przy ulicy Reymonta mógł pomieścić łącznie 20 000 osób[33]. W kolejnym dniu zgodę na organizację imprez masowych wydała policja[34], co umożliwiło sprzedaż po raz pierwszy biletów na nową trybunę D. Otwarcie widowni nastąpiło przed meczem 6. kolejki z Lechem Poznań[35].

W ostatnim dniu sierpnia pomiędzy trybunami A i E rozpoczęto prace geodezyjne związane z powstawaniem pawilonu medialnego[36]. Budowa centrum konferencyjnego ruszyła 3 września. Koszt inwestycji oceniono na 12 000 000 złotych[37].

Przerwa zimowa[edytuj | edytuj kod]

W grudniu Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków udostępniło piłkarskiej spółce Wisły w wieczyste użytkowanie część terenów przy ulicy Reymonta, na których zaplanowano utworzenie bazy treningowej z boiskami[38].

23 stycznia miejscy radni podjęli uchwałę, na podstawie której stadion Wisły zyskał oficjalną nazwę imienia Henryka Reymana[39].

W połowie lutego na dole trybuny D zamontowo metalową platformę dla osób prowadzących doping (tzw. gniazdo). Konstrukcja posiadała wymiary 1,5 x 3 metry i mogła pomieścić 3 osoby: gniazdowego oraz dwie osoby z bębnami. Pierwszym spotkaniem, podczas którego skorzystano z platformy, był sparing 16 lutego z Polonią Bytom[40].

Runda wiosenna[edytuj | edytuj kod]

Uroczyste otwarcie pawilonu multimedialnego odbyło się 26 lutego[41]. Budynek multimedialny powstał jako konstrukcja żelbetowo-stalowo-szklana. W środku składa się z dwóch kondygnacji – parteru i pierwszego piętra. Parter zbudowano na planie ¾ koła, natomiast pierwsze piętro – na planie całego koła. Głównym pomieszczeniem we wnętrzu jest sala konferencyjna o powierzchni ok. 300 m2[42].

Od 19 maja do pierwszych dni czerwca trwała rozbiórka trybuny na sektorze C, gdzie mieścił się sektor ultrasów krakowskiego zespołu[43]. Zdemontowane krzesełka zostały przekazane klubom piłkarskim z niższych klas rozgrywkowych[44]. W kolejnym etapie prac budowlanych przystąpiono do rozbiórki wieży od strony trybuny E[45].

Frekwencja[edytuj | edytuj kod]

Orange Ekstraklasa[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki polskiej ekstraklasy piłkarskiej w latach 2007/2008 odbyły się w dwóch rundach – jesiennej (trwającej od 27 lipca 2007 do 25 listopada 2007) oraz wiosennej (trwającej od 30 listopada 2007 do 10 maja 2008).

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Wisła Kraków (M) 30 24 5 1 68 18 +50 77 Liga Mistrzów UEFA II runda kwalifikacyjna
2 Legia Warszawa1 30 20 3 7 48 17 +31 63 Puchar UEFA I runda
3 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski2 30 18 6 6 52 24 +28 60
4 Lech Poznań3 30 17 6 7 55 32 +23 57 Puchar UEFA I runda
5 Zagłębie Lubin4 (S) 30 15 7 8 43 30 +13 52 Spadek do I ligi

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Legia Warszawa zakwalifikowała się do Pucharu UEFA jako zwycięzca Pucharu Polski.
2 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski została wykupiona po sezonie przez II ligową Polonia Warszawa i zrezygnowała z prawa startu w europejskich pucharach w sezonie 2008/2009.
3 Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję, że do najbliższej edycji Pucharu UEFA zostanie zgłoszony Lech Poznań.

4 Za udział w aferze korupcyjnej Zagłębie Lubin zostało zdegradowane o jedną klasę rozgrywkową.

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Mecz Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Punkty Strzelcy
Runda jesienna
1 4 sierpnia 20:00 Lubin Zagłębie Lubin 1:0 3 Paweł Brożek
2 10 sierpnia 20:00 Kraków Korona Kielce 4:0 6 Paweł Brożek (2), Cléber, Niedzielan
3 15 sierpnia 20:00 Kraków Górnik Zabrze 2:0 9 Cléber, Paweł Brożek
4 18 sierpnia 19:00 Łódź Widzew Łódź 3:1 12 Zieńczuk, Cléber, Paweł Brożek
5 25 sierpnia 18:15 Bełchatów GKS Bełchatów 0:0 13
6 1 września 18:15 Kraków Lech Poznań 4:2 16 Paweł Brożek (2), Paulista (2) – Cléber (sam.)
7 15 września 18:00 Wodzisław Śląski Odra Wodzisław 2:2 17 Zieńczuk (2)
8 23 września 14:30 Kraków Polonia Bytom 5:0 20 Zieńczuk, Kosowski, Boguski, Piotr Brożek, Dudu
9 30 września 19:15 Chorzów Ruch Chorzów 3:0 23 Zieńczuk, Sobolewski, Cantoro
10 6 października 18:00 Kraków Jagiellonia Białystok 5:0 26 Zieńczuk (2), Paweł Brożek, Paulista, Piotr Brożek
11 20 października 16:00 Kraków Cracovia 2:1 29 Zieńczuk, Boguski
12 28 października 19:30 Kraków Legia Warszawa 1:0 32 Zieńczuk
13 3 listopada 16:00 Łódź ŁKS Łódź 1:0 35 Dudka
14 10 listopada 18:15 Kraków Dyskobolia 3:0 38 Zieńczuk, Paweł Brożek, Ḱumbew (sam.)
15 25 listopada 17:00 Wodzisław Śląski[a] Zagłębie Sosnowiec 3:1 41 Boguski, Paweł Brożek (2)
Runda wiosenna
16 2 grudnia 18:15 Zabrze Górnik Zabrze 3:1 44 Paulista, Sobolewski, Zieńczuk
17 9 grudnia 18:15 Kraków Zagłębie Lubin 2:1 47 Paweł Brożek, Zieńczuk
18 22 lutego 20:00 Kielce Korona Kielce 1:1 48 Kokoszka
19 1 marca 18:15 Kraków Widzew Łódź 1:0 51 Paweł Brożek
20 9 marca 17:00 Kraków GKS Bełchatów 2:0 54 Zieńczuk, Paweł Brożek
21 15 marca 18:30 Poznań Lech Poznań 2:1 57 Zieńczuk, Paweł BrożekPiotr Brożek (sam.)
22 22 marca 19:00 Kraków Odra Wodzisław 0:0 58
23 28 marca 20:00 Bytom Polonia Bytom 2:1 61 Baszczyński, Łobodziński
24 5 kwietnia 20:15 Kraków Ruch Chorzów 2:0 64 Paweł Brożek, Jirsák
25 12 kwietnia 20:00 Białystok Jagiellonia Białystok 2:1 67 Matusiak, Zieńczuk
26 20 kwietnia 17:00 Kraków Cracovia 2:1 70 Paweł Brożek, Paweł Brożek
27 27 kwietnia 17:00 Warszawa Legia Warszawa 1:2 70 Paweł Brożek
28 4 maja 17:00 Kraków ŁKS Łódź 5:2 73 Díaz, Zieńczuk, Paweł Brożek, Paulista, Paweł Brożek
29 7 maja 19:00 Grodzisk Wielkopolski Dyskobolia 0:0 74
30 10 maja 19:00 Kraków Zagłębie Sosnowiec 4:0 77 Cléber, Paweł Brożek (2), Jirsák

Ostatnia aktualizacja: 30. kolejka
     zwycięstwo
     remis      porażka

 1. Zagłębie Sosnowiec w rundzie jesiennej rozgrywało spotkania jako gospodarz na stadionie w Wodzisławiu, ze względu na niespełnienie wymogów licencyjnych przez stadion w Sosnowcu.

Kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
3 2 1 1 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

     II runda kwalifikacyjna Ligi Mistrzów      I runda kwalifikacyjna Pucharu UEFA

Remes Puchar Polski[edytuj | edytuj kod]

Jako drużyna występująca w sezonie 2006/2007 w rozgrywkach Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Pucharu od 1/16 finału.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
1/16 26 września 20:00 Wrocław Śląsk Wrocław 2:2, po dogrywce
4:5 (k.)
Paweł Brożek, Janukiewicz (sam.)
Karny–gol Cléber Karny–gol Zieńczuk Karny–gol Dudka Karny–gol Baszczyński Karny–gol Dudu
1/8 31 października 14:30 Tychy GKS Tychy 3:1 Dudu (2), Paweł Brożek
1/4 1 kwietnia 18:15 Gdynia Arka Gdynia 0:0
9 kwietnia 18:00 Kraków 2:1 Zieńczuk, Cantoro
1/2 23 kwietnia 18:00 Kraków Dyskobolia 0:0
30 kwietnia 17:45 Grodzisk Wielkopolski 1:0 Paweł Brożek
Finał 13 maja 17:00[a] Bełchatów Legia Warszawa 0:0, po dogrywce
3:4 (k.)

Karny–gol Głowacki Karny–gol Zieńczuk Karny–gol Cléber Pudło (uwaga) Paulista Pudło (uwaga) Baszczyński

Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2008
     zwycięstwo
     remis      porażka

 1. W 77. minucie mecz został przerwany na 9 minut z powodu awantur na trybunach.

Puchar Ekstraklasy[edytuj | edytuj kod]

Jako drużyna występująca w sezonie 2006/2007 w rozgrywkach Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Pucharu od 1. rundy, skąd awansowała do dalszych etapów z pierwszego miejsca w grupie D.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
Grupa D 19 września 17:45 Kraków Górnik Zabrze 0:1 Ćwielong (sam.)
10 października 18:30 Bełchatów GKS Bełchatów 1:1 Jirsák
24 października 18:30 Kraków Zagłębie Sosnowiec 1:1 Małecki
7 listopada 18:00 Kraków[a] Zagłębie Sosnowiec 2:0 Dudu, Szabat
28 listopada 17:30 Zabrze Górnik Zabrze 1:0 Mączyński
5 grudnia 18:00 Kraków GKS Bełchatów 2:1 Smółka, Rado
1/4 26 lutego 20:30 Białystok Jagiellonia Białystok 1:1 Dudu
3 marca 18:00 Kraków Jagiellonia Białystok 5:0 Sobolewski, Cléber, Kmiecik, Piotr Brożek, Dudu
1/2 19 marca 18:20 Warszawa Legia Warszawa 1:1 Boguski
15 kwietnia 18:15 Kraków Legia Warszawa 0:1

Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2008
     zwycięstwo
     remis      porażka

 1. Zagłębie Sosnowiec ze względu na niespełnienie wymogów licencyjnych przez stadion w Sosnowcu zagrało w Krakowie w roli gospodarza.

Mecze towarzyskie[edytuj | edytuj kod]

Data Przeciwnik Miejsce Wynik Strzelcy
Rozegrane w przerwie letniej
3 lipca Cypr Omonia Nikozja Austria Graz 1:0 Ćwielong
7 lipca Słowenia NK Drava Ptuj Austria Großpetersdorf 3:0 Paweł Brożek, Sobolewski, Cléber
9 lipca Rumunia Universitatea Krajowa Austria Großpetersdorf 2:0 Kmiecik, Paulista
12 lipca Bułgaria Lewski Sofia Austria Lindabrunn 0:1
18 lipca Polska Jagiellonia Białystok Kraków 1:1 Dudka
21 lipca Polska Widzew Łódź Kraków 0:1
27 lipca
Chicago Trophy
Włochy Reggina Calcio Stany Zjednoczone Chicago 1:1 Dudka
29 lipca
Chicago Trophy
Hiszpania Sevilla FC Stany Zjednoczone Chicago 1:0 Niedzielan
Rozegrane w trakcie rundy jesiennej
15 sierpnia Polska GKS Jastrzębie Kraków 2:4 Dudu (2)
21 sierpnia Polska Polonia Bytom Kraków 2:1 Dudu, Paulista
12 października Słowacja MŠK Žilina Wisła 2:0 Jirsák, Magiera
13 listopada Irlandia St Patrick's Athletic Dublin 1:1 Dudu
5 grudnia[a] Polska Wisła II Kraków Kraków 6:1 Kubowicz, Kałuda (3), Jałocha, ChodźkoFrankowski
Rozegrane w przerwie zimowej
16 stycznia Hiszpania Levante II Hiszpania Oliva 1:0 Dudu
18 stycznia Rumunia Steaua Bukareszt Hiszpania Oliva 0:0
22 stycznia Szwajcaria FC Basel Hiszpania Orihuela 2:1 Mannara, Zieńczuk
26 stycznia Bułgaria CSKA Sofia Hiszpania Oliva 0:2
4 lutego
Playas de Huelva
Słowenia Interblock Lublana Hiszpania Cartaya 0:2
6 lutego
Playas de Huelva
Rosja FK Chimki Hiszpania Cartaya 1:1 Kmiecik
9 lutego
Playas de Huelva
Bułgaria CSKA Sofia Hiszpania Cartaya 0:0
12 lutego Irlandia Drogheda United Hiszpania Sewilla 4:1 Jirsák, Paulista, Zieńczuk, Piotr Brożek
15 lutego Polska Górnik Zabrze Zabrze 0:3
16 lutego Polska Polonia Bytom Kraków 2:0 Matusiak, Paweł Brożek
Rozegrane po zakończeniu sezonu ligowego
16 maja Polska Skawa Wadowice Wadowice 1:1 Sobolewski
22 maja Stany Zjednoczone Chicago Fire Chicago 0:0
25 maja Brazylia Brazylia U-19 Toronto 2:0 Jirsák, Cantoro
 1. Wewnętrzny mecz kontrolny.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2008.
     zwycięstwo
     remis      porażka

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Skład[edytuj | edytuj kod]

Numer Zawodnik Data urodzenia W klubie od Poprzedni klub Ekstraklasa Puchar Polski Puchar Ekstraklasy RAZEM Yellow card.svg Red card.svg
Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg Football pictogram.svg Soccer ball.svg EKS/PP/PE
Bramkarze
1 Mołdawia Ilie Cebanu 29 grudnia 1986 2007 Austria Kapfenberger SV 1 0 0 0 (1) 0 2 0 0 0
12 Polska Marcin Juszczyk 23 stycznia 1985 2004 Górnik Wieliczka 3 0 1 0 9 (1) 0 14 0 0/0/1 0
81 Polska Mariusz Pawełek 17 marca 1981 2006 Odra Wodzisław 26 0 6 0 0 0 32 0 0/2/0 0
Obrońcy
4 Polska Marcin Baszczyński 7 czerwca 1977 2000 Ruch Chorzów 26 (1) 1 7 0 4 0 38 1 3/0/1 0
8 Polska Piotr Brożek 21 kwietnia 1983 2001 Wisła II Kraków 18 (9) 2 4 (1) 0 3 (3) 1 38 3 4/0/0 0
Polska Łukasz Burliga 10 maja 1988 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (2) 0 2 0 0 0
25 Brazylia Cléber 29 kwietnia 1974 2006 Portugalia Vitória Guimarães 26 4 7 0 7 (1) 1 41 5 4/1/1 1/0/0
Polska Rafał Darda 9 maja 1988 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (1) 0 1 0 0 0
6 Polska Arkadiusz Głowacki 13 marca 1979 2000 Lech Poznań 25 (1) 0 6 0 1 (1) 0 25 0 7/3/1 0/1/0
Polska Radosław Jacek 23 stycznia 1986 2005 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (1) 0 1 0 0 0
13 Polska Adam Kokoszka 6 października 1986 2005 Wisła Kraków U-19 9 (1) 1 1 (2) 0 4 0 17 1 2/0/1 0
Polska Mateusz Kowalski[a] 30 września 1986 2008 Wisła II Kraków 0 0 0 0 2 0 2 0 0 0
Polska Mariusz Magiera[b] 25 sierpnia 1984 2003 Gwarek Zabrze 0 0 0 0 5 (1) 0 6 0 0/0/1 0
Polska Bartosz Rosłoń 13 czerwca 1987 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (1) 0 1 0 0 0
Polska Przemysław Rygielski 13 czerwca 1987 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 4 (1) 0 5 0 0 0
Polska Przemysław Szabat 19 grudnia 1985 2007 Wisła II Kraków (1) 0 0 0 2 (5) 1 8 1 0 0
2 Australia Michael Thwaite[c] 2 maja 1983 2006 Rumunia National Bukareszt (1) 0 1 0 6 0 8 0 0/0/1 0
Pomocnicy
77 Australia Jacob Burns[d] 21 kwietnia 1978 2006 Anglia Barnsley 0 0 0 0 2 (1) 0 3 0 0/0/1 0/0/1
20 Argentyna Mauro Cantoro 1 września 1976 2001 Włochy Ascoli 27 (1) 1 5 (1) 1 4 (2) 0 40 2 5/2/1 0
15 Kostaryka Júnior Díaz[e] 1 września 1976 2008 Kostaryka Herediano 3 (4) 1 3 (2) 0 4 0 16 1 2/2/1 0/1/0
44 Polska Dariusz Dudka 9 grudnia 1983 2005 Amica Wronki 17 (3) 1 4 0 3 (1) 0 28 1 6/2/2 2/0/0
Polska Sebastian Janik 18 kwietnia 1989 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (1) 0 1 0 0 0
16 Czechy Tomáš Jirsák 29 czerwca 1984 2007 Czechy FK Teplice 4 (16) 2 4 (3) 0 8 1 35 3 3/1/3 0
5 Polska Kamil Kosowski[f] 30 sierpnia 1977 1999 Włochy Chievo Werona 12 (1) 1 1 0 0 0 14 1 1/0/0 0
Polska David Kwiek 21 stycznia 1988 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (1) 0 1 0 0 0
21 Polska Wojciech Łobodziński[g] 20 października 1982 2008 Zagłębie Lubin 11 0 4 0 (1) 0 16 1 0/1/0 0
29 Polska Krzysztof Mączyński 23 maja 1987 2007 Wisła II Kraków 1 (1) 0 (1) 0 6 (2) 1 11 1 0 0
10 Brazylia Jean Paulista 28 listopada 1977 2005 Portugalia Maia 11 (12) 5 1 (3) 0 6 (2) 2 35 5 3/1/0 0
Polska Artur Rado 26 marca 1986 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (2) 1 2 1 0 0
7 Polska Radosław Sobolewski 13 grudnia 1976 2004 Dyskobolia 25 2 3 (1) 0 3 1 32 3 4/0/0 0
17 Polska Marek Zieńczuk 24 września 1978 2004 Amica Wronki 28 16 5 1 1 0 34 17 5/1/0 0
Napastnicy
9 Polska Rafał Boguski 9 czerwca 1984 2006 ŁKS Łomża 22 (5) 3 4 (3) 0 4 (1) 1 39 4 3/0/0 0
23 Polska Paweł Brożek 21 kwietnia 1983 2001 Wisła II Kraków 24 (3) 23 5 (1) 3 1 (1) 0 35 26 2/0/1 0
21 Polska Piotr Ćwielong[h] 23 kwietnia 1986 2007 Ruch Chorzów 1 (5) 0 5 (1) 0 0 0 12 0 2/0/0 0
40 Niger Dudu[i] 18 lipca 1985 2007 Indie Sporting Clube de Goa 2 (7) 1 1 (1) 2 6 (1) 3 18 6 0 0
31 Polska Grzegorz Kmiecik[j] 17 kwietnia 1984 2002 Wisła II Kraków (1) 0 0 0 1 (1) 1 3 1 0 0
19 Polska Patryk Małecki[k] 1 sierpnia 1988 2006 Wisła II Kraków (7) 0 2 0 6 1 15 1 0/0/1 0
11 Polska Radosław Matusiak[l] 1 stycznia 1982 2008 Holandia Sc Heerenveen 4 (4) 1 2 (1) 0 1 (1) 0 13 1 1 0
18 Polska Andrzej Niedzielan 27 lutego 1979 2007 Holandia NEC Nijmegen 4 (4) 1 (1) 0 1 0 10 1 0 0
Polska Paweł Smółka 23 października 1986 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (2) 1 3 1 0 0
Stan na: 10 maja 2008.

W nawiasach wprowadzenia na boisko.
     odejścia ze składu      przyjścia do składu

 1. od lutego 2008.
 2. do stycznia 2008.
 3. do 31 stycznia 2008.
 4. rozwiązanie kontraktu 19 lutego 2008.
 5. od 30 stycznia 2008.
 6. rozwiązanie kontraktu 23 stycznia 2008.
 7. od 8 lutego 2008.
 8. do 9 stycznia 2008.
 9. od 31 sierpnia 2007.
 10. powrót z wypożyczenia od 1 stycznia 2008.
 11. wypożyczony od lutego 2008.
 12. wypożyczony od 6 lutego 2008.

Transfery[edytuj | edytuj kod]

Przyszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Poprzedni klub Typ Data transferu Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
PO Polska Krzysztof Mączyński Wisła II Kraków - czerwiec 2007 - [46]
PO Polska Kamil Kosowski Włochy Chievo Werona powrót z wypożyczenia czerwiec 2007 - [47]
PO Polska Rafał Boguski GKS Bełchatów powrót z wypożyczenia czerwiec 2007 - [48]
NA Polska Grzegorz Kmiecik ŁKS Łódź powrót z wypożyczenia czerwiec 2007 - [49]
BR Polska Marcin Juszczyk Górnik Wieliczka powrót z wypożyczenia czerwiec 2007 - [50]
OB Polska Mariusz Magiera ŁKS Łódź powrót z wypożyczenia czerwiec 2007 - [51]
OB Polska Przemysław Szabat Wisła II Kraków - czerwiec 2007 - [52]
PO Polska Piotr Ćwielong Ruch Chorzów transfer 30 czerwca 2007 200 000 € [53]
PO Czechy Tomáš Jirsák Czechy FK Teplice transfer 10 lipca 2007 740 000 €[54] [55]
NA Polska Andrzej Niedzielan Holandia NEC Nijmegen transfer 16 lipca 2007 bez odstępnego [56]
BR Mołdawia Ilie Cebanu Austria SVA Kindberg transfer lipiec 2007 bez odstępnego [57]
NA Nigeria Dudu Indie Sporting Clube de Goa transfer 31 sierpnia 2007 bez odstępnego [58]
Okienko zimowe
NA Polska Grzegorz Kmiecik Zagłębie Sosnowiec powrót z wypożyczenia styczeń 2008 - [59]
PO Kostaryka Júnior Díaz Kostaryka Herediano transfer 30 stycznia 2008 300 000 €[60] [61]
NA Polska Radosław Matusiak Holandia Sc Heerenveen wypożyczenie 6 lutego 2008 bez odstępnego [62]
PO Polska Wojciech Łobodziński Zagłębie Lubin transfer 8 lutego 2008 400 000 €[63] [64]
OB Polska Mateusz Kowalski Wisła II Kraków - luty 2008 - [65]

Kwoty transferowe bez podanego źródła oparto na podstawie Transfermarkt.
Stan na: 10 maja 2008.

Odeszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Nowy klub Typ Data transferu Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
PO Polska Jakub Błaszczykowski Niemcy Borussia Dortmund transfer 22 lutego 2007 2 8000 000 €[66] [66]
BR Rumunia Emilian Dolha Lech Poznań koniec kontraktu 6 czerwca 2007 - [6]
PO Rumunia Hristu Chiacu Rumunia Dinamo Bukareszt koniec kontraktu 22 czerwca 2007 - [67]
OB Polska Maciej Stolarczyk GKS Bełchatów transfer 24 czerwca 2007 bez odstępnego [68]
NA Serbia Branko Radovanović Rumunia UTA Arad koniec kontraktu 25 czerwca 2007 bez odstępnego [69]
NA Serbia Stanko Svitlica Serbia FK Čukarički koniec kontraktu 9 lipca 2007 bez odstępnego [70]
PO Czechy Marek Penksa Niemcy Dynamo Drezno koniec kontraktu 18 lipca 2007 bez odstępnego [71]
NA Polska Grzegorz Kmiecik Zagłębie Sosnowiec wypożyczenie 22 lipca 2007 bez odstępnego [49]
PO Polska Konrad Gołoś Górnik Zabrze wypożyczenie 25 lipca 2007 bez odstępnego [72]
PO Serbia Nikola Mijailović Rosja FK Chimki rozwiązanie kontraktu lipiec 2007 - [73]
Okienko zimowe
NA Polska Piotr Ćwielong Ruch Chorzów wypożyczenie 9 stycznia 2008 bez odstępnego [74]
PO Polska Kamil Kosowski Hiszpania Cádiz CF rozwiązanie kontraktu 23 stycznia 2008 bez odstępnego [75]
PO Australia Michael Thwaite Norwegia SK Brann transfer 31 stycznia 2008 150 000 €[76] [77]
OB Polska Mariusz Magiera Górnik Zabrze transfer styczeń 2008 80 000 € [78]
OB Polska Mikołaj Kałuda UKS SMS Łódź rozwiązanie kontraktu 16 lutego 2008 - [79]
PO Australia Jacob Burns Rumunia Unirea Urziceni rozwiązanie kontraktu 19 lutego 2008 bez odstępnego [80]
PO Polska Patryk Małecki Zagłębie Sosnowiec wypożyczenie luty 2008 bez odstępnego [81]

Kwoty transferowe bez podanego źródła oparto na podstawie Transfermarkt.
Stan na: 10 maja 2008.

Nowe kontrakty[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Koniec kontraktu Typ Źródło
Okienko zimowe
PO Polska Rafał Boguski 30 czerwca 2012 nowy kontrakt [82]
OB Brazylia Cléber 30 czerwca 2010 nowy kontrakt [83]

Stan na: 10 maja 2008.

Zarząd i sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu 2006/2007 trener bramkarzy Ryszard Jankowski przeniósł się do Dyskobolii Grodzisk Mazowiecki[84].

13 czerwca Mariusz Heler na konferencji prasowej przedstawił oficjalnie nowego trenera Macieja Skorżę i dyrektora sportowego Jacka Bednarza[85]. Do sztabu szkoleniowego krakowskiego klubu dołączył Andrzej Blacha w roli asystenta. Treningi bramkarzy przejął Jacek Kazimierski. Funkcje w zespole zachowali Andrzej Bahr i Kazimierz Moskal[86].

19 czerwca rada nadzorcza krakowskiego klubu przyjęła rezygnację Mariusza Helera ze stanowiska prezesa. Nowym zwierzchnikiem został Marek Wilczek[87].

W lipcu sztab szkoleniowy uzupełnił Rafał Janas w roli drugiego asystenta[88]. Kolejnym kierownikiem pierwszej drużyny został Robert Adaszyński[89].

Runda wiosenna[edytuj | edytuj kod]

W ostatnim dniu marca 2008 roku Andrzej Blacha rozwiązał ze skutkiem natychmiastowym kontrakt w krakowskim klubie z powodu toczącego się postępowania prokuratorskiego związanego z zarzutami korupcyjnymi w okresie poprzedzającym zatrudnienie w Wiśle[90].

Personel[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko Imię i nazwisko Uwagi
Prezes Marek Wilczek
Mariusz Heler
od 1 lipca 2007
27 grudnia 2006 – 30 czerwca 2007
Wiceprezes Romualda Piotrowska 8 lutego – 6 lipca 2007
Wiceprzewodniczący rady nadzorczej Zbigniew Zawartka od 8 lutego 2007
Sekretarz Piotr Bębenek od 8 lutego 2007
Członkowie rady nadzorczej Michał Pawłowski
Michał Róg
Tadeusz Król
od 14 listopada 2007
od 8 lutego 2007
8 lutego – 14 listopada 2007
Trener Maciej Skorża od 13 czerwca 2007
Asystent trenera Rafał Janas
Andrzej Blacha
Kazimierz Moskal
od 16 lipca 2007
13 czerwca 2007 - 31 marca 2008
od 17 kwietnia 2007
Dyrektor sportowy Jacek Bednarz od 1 czerwca 2007
Dyrektor wykonawczy Kazimierz Antkowiak od 12 października 2006
Trener przygotowania fizycznego Andrzej Bahr od 18 września 2006
Analityk Dawid Zajączkowski od 2006
Kierownik drużyny Robert Adaszyński
Maciej Musiał
od lipca 2007
19 grudnia 2006 - lipiec 2007
Trener bramkarzy Jacek Kazimierski od 13 czerwca 2007
Masażysta Marcin Bisztyga
Zbigniew Woźniak
od 2005
od 21 czerwca 1989
Lekarz Mariusz Urban od 1997
Wisła II Kraków
Trener Tomasz Kulawik
Andrzej Bahr
od stycznia 2007
29 czerwca 2006 - styczeń 2007

Daty pełnienia funkcji w radzie nadzorczej na podstawie wpisów w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Pierwszy trening pod okiem Skorży, archiwum.wisla.krakow.pl, 26 czerwca 2007.
 2. Siedem sparingów przed sezonem, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 czerwca 2007.
 3. Plany przygotowań do rundy wiosennej, archiwum.wisla.krakow.pl, 12 grudnia 2007.
 4. Mistrzem Polski jest Wisła!, archiwum.wisla.krakow.pl, 19 kwietnia 2008.
 5. Błaszczykowski od lata piłkarzem Borussii, wislaportal.pl, 22 lutego 2007.
 6. a b Dolha podpisał kontrakt z... Lechem Poznań, wislaportal.pl, 5 czerwca 2007.
 7. Dolha będzie miał finansowe zaległości wobec Wisły?, wislaportal.pl, 10 czerwca 2007.
 8. Współpraca z Tyskim dobiega końca, archiwum.wisla.krakow.pl, 10 czerwca 2007.
 9. Wisła rozpoczyna zgrupowanie, archiwum.wisla.krakow.pl, 1 lipca 2007.
 10. Kadra na turniej w Stanach, archiwum..wisla.krakow.pl, 23 lipca 2007.
 11. Chicago Trophy czas zacząć, archiwum.wisla.krakow.pl, 24 lipca 2007.
 12. Posłuchaj, jak gramy!, archiwum.wisla.krakow.pl, 24 lipca 2007.
 13. Herb wrócił na koszulki, archiwum.wisla.krakow.pl, 24 lipca 2007.
 14. Trybunał Piłkarski odrzucił odwołanie Wisły ws. Dolhy, 90minut.pl, 20 września 2007.
 15. W listopadzie do Irlandii, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 października 2007.
 16. Wisła Kraków - lista transferowa, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 grudnia 2007.
 17. Plany przygotowań do rundy wiosennej, archiwum.wisla.krakow.pl, 12 grudnia 2007.
 18. Wisła w European Club Association, archiwum.wisla.krakow.pl, 23 stycznia 2008.
 19. Wisła chce rozwiązać kontrakt z Dawidowskim, archiwum.wisla.krakow.pl, 16 lutego 2008.
 20. Wraca sprawa Emiliana Dolhy, archiwum.wisla.krakow.pl, 20 marca 2008.
 21. Oświadczenie w sprawie kibiców Widzewa, archiwum.wisla.krakow.pl, 3 marca 2008.
 22. [wideo] Debiut D3, archiwum.wisla.krakow.pl, 2 marca 2008.
 23. Jean Paulista odsunięty od pierwszej drużyny, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 kwietnia 2008.
 24. Trybuna D zamknięta na dwa mecze, archiwum.wisla.krakow.pl, 27 marca 2008.
 25. Derby bez trybuny D, archiwum.wisla.krakow.pl, 17 kwietnia 2008.
 26. Feta - zdradzamy szczegóły, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 maja 2008.
 27. Feta na Rynku - informacje, archiwum.wisla.krakow.pl, 9 maja 2008.
 28. Wisła mistrzem po dramatycznej końcówce!, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 maja 2008.
 29. Wisła zagra z Chicago Fire, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 maja 2008.
 30. Kraków: Kibice byli u prezydenta, stadiony.net, 24 czerwca 2007.
 31. Sparingi bez publiczności, archiwum.wisla.krakow.pl, 17 lipca 2007.
 32. Trybuna D odebrana!, archiwum.wisla.krakow.pl, 28 sierpnia 2007.
 33. Odbiór trybuny we wtorek, archiwum.wisla.krakow.pl, 27 sierpnia 2007.
 34. Zgoda policji już jest!, archiwum.wisla.krakow.pl, 29 sierpnia 2007.
 35. Sektor D - rozpoczynamy sprzedaż biletów!, archiwum.wisla.krakow.pl, 29 sierpnia 2007.
 36. Budynek medialny do końca roku?, archiwum.wisla.krakow.pl, 30 sierpnia 2007.
 37. Pawilon medialny - prace rozpoczęte, archiwum.wisla.krakow.pl, 3 września 2007.
 38. Porozumienie w sprawie gruntów, archiwum.wisla.krakow.pl, 7 grudnia 2007.
 39. Stadion im. Henryka Reymana, archiwum.wisla.krakow.pl, 23 stycznia 2008.
 40. Nowe gniazdo na sektorze D, archiwum.wisla.krakow.pl, 16 lutego 2008.
 41. Otwarto pawilon multimedialny, archiwum.wisla.krakow.pl, 26 lutego 2008.
 42. Fundamenty już są, ściany niedługo, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 września 2007.
 43. [wideo] Legenda odchodzi do historii, archiwum.wisla.krakow.pl, 29 maja 2008.
 44. Ruszyła rozbiórka sektora X, archiwum.wisla.krakow.pl, 19 maja 2008.
 45. [wideo] Wieża runęła, archiwum.wisla.krakow.pl, 3 czerwca 2008.
 46. Debiutant Mączyński, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 czerwca 2007.
 47. Jacek Bednarz o transferach, archiwum.wisla.krakow.pl, 26 czerwca 2007.
 48. Co dalej z Boguskim?, eurosport.tvn24.pl, 28 czerwca 2007.
 49. a b Kmiecik wypożyczony do Sosnowca, wislaportal.pl, 22 lipca 2007.
 50. Marcin Juszczyk, arka.gdynia.pl.
 51. Magiera wypożyczony do ŁKS Łódź, wislaportal.pl, 4 lipca 2006.
 52. Przemysław Szabat żegna się z Wisłą, wislaportal.pl, 20 grudnia 2008.
 53. Piotr Ćwielong w Wiśle Kraków, wislaportal.pl, 29 czerwca 2019.
 54. Tomasz Jirsak kosztował 740 tys. euro. Dlaczego nie gra w Wiśle?, krakow.sport.pl, 21 kwietnia 2009.
 55. Tomáš Jirsák na nowych warunkach kontraktowych, wislaportal.pl, 10 lipca 2007.
 56. Andrzej Niedzielan zawodnikiem Wisły Kraków!, wislaportal.pl, 16 lipca 2007.
 57. Syn prezydenta w Wiśle Kraków, wislaportal.pl, 26 lipca 2007.
 58. MacPherlin Dudu Omagbemi nowym zawodnikiem Wisły Kraków, wislaportal.pl, 31 sierpnia 2007.
 59. Kmiecik rozstał się z Zagłębiem Sosnowiec, wislaportal.pl, 4 stycznia 2008.
 60. Chcą, aby Wisła zapłaciła za Juniora Diaza, sport.onet.pl, 31 października 2010.
 61. Wisła Kraków, forumcm.net, 1 lutego 2008.
 62. Matusiak podpisał kontrakt z Wisłą, wislaportal.pl, 7 lutego 2008.
 63. Wisła pozbyła się Łobodzińskiego, przegladsportowy.pl, 14 lipca 2011.
 64. Wojciech Łobodziński wiślakiem na najbliższe 5 lat, wislaportal.pl, 9 lutego 2008.
 65. Wisła Kraków - 2007/08 (runda wiosenna), 90minut.pl.
 66. a b Błaszczykowski od lata piłkarzem Borussii, wislaportal.pl, 22 lutego 2007.
 67. Hristu Chiacu w Dinamie Bukareszt, wislaportal.pl, 20 czerwca 2007.
 68. Stolarczyk przeszedł do GKS-u Bełchatów, wislaportal.pl, 24 czerwca 2007.
 69. Branko Radovanović w UTA Arad, wislaportal.pl, 25 czerwca 2007.
 70. Svitlica opuszcza Wisłę, futmal.pl, 9 lipca 2007.
 71. Marek Penksa wraca do Drezna, wislaportal.pl, 18 lipca 2007.
 72. Gołoś wypożyczony do Górnika Zabrze, wislaportal.pl, 25 lipca 2007.
 73. Mijailović znalazł klub, wislaportal.pl, 5 marca 2008.
 74. Ćwielong oficjalnie w Ruchu, wislaportal.pl, 9 stycznia 2008.
 75. Kamil Kosowski: - Cel Primera División!, wislaportal.pl, 25 stycznia 2008.
 76. Thwaite wciąż wiślakiem, wislaportal.pl, 30 stycznia 2008.
 77. Thwaite przeszedł do SK Brann, wislaportal.pl, 31 stycznia 2008.
 78. Gołoś i Magiera definitywnie w Zabrzu?, wislaportal.pl, 9 stycznia 2008.
 79. Kontrakt Kałudy rozwiązany, archiwum.wisla.krakow.pl, 16 lutego 2008.
 80. Jacob Burns piłkarzem rumuńskiej Unirei, wislaportal.pl, 19 lutego 2008.
 81. Małecki z nowym kontraktem!, wislaportal.pl, 1 października 2009.
 82. Rafał Boguski przedłużył kontrakt z Wisłą, 90minut.pl, 13 września 2007.
 83. [wideo] Cleber przedłuży umowę z Wisłą, archiwum.wisla.krakow.pl, 9 listopada 2007.
 84. Trener Jankowski kończy pracę z Wisłą Kraków, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 czerwca 2007.
 85. Maciej Skorża trenerem Wisły, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 czerwca 2007.
 86. Nowy sztab szkoleniowy Białej Gwiazdy, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 czerwca 2007.
 87. Zmiana w zarządzie Wisły Kraków, archiwum.wisla.krakow.pl, 20 czerwca 2007.
 88. Janas asystentem Skorży, sport.interia.pl, 16 lipca 2007.
 89. Wisła Kraków - Widzew 0:1 (0:0) - dream team pokonany, lodz.nasze.miasto.pl, 23 lipca 2007.
 90. Nie wyobrażał sobie dalszej współpracy, archiwum.wisla.krakow.pl, 31 marca 2008.